
Eljött Badacsony a világ legszebb helyére és ez a kijelentés cseppet sem túlzás. Írásban is bizonyítható! A UCity Guides útikalauz meghirdette a legszebb kávéházak örökös versenyét. A sok országot átölelő, sok százezer vendégszavazat alapján, 2011-ben, a budapesti New Yorkot választották a világ legszebb kávéházának. A listát azóta is a New York vezeti. (https://www.ucityguides.com/cities/top-10-cafes.html) Ettől kezdve mindenhol ezt a jelzőt használják. Mint már korábban is, 2025-ben szintén itt tartotta bemutatóját a Badacsonyi Borvidék. A rendezvényre ezúttal 37 borászat hozta el legkiválóbb borait.
Ez már a 14. Badacsony New Yorkban elnevezésű, nagy sétáló kóstoló és számunkra ez az év legfontosabb rendezvénye -mondta el Borbély Tamás, a Borbély Családi Pincészet többszörösen kitüntetett borásza. Ide mindig olyan borokat igyekszünk hozni, amelyek most debütálnak. Ha jönnek hozzánk a sommelier partnerek, tudjunk olyan borokat mutatni, amivel ők sikeresek lehetnek az elkövetkező időszakban. Ma a 2023-as évjáratból hordós válogatást, a Rózsakő válogatásunkat és a Szürkebarát válogatást, a 21-es évjáratból két – szintén válogatásra – a Kéknyelű, és a Bácshegyi Olaszrizlingre esett a választásunk. A Rózsakő és a Szürkebarát – mivel ezek még fiatal borok – a gyümölcsösséget elegáns hordóhasználattal és a borvidék ásványosságával fűszerezve mutatják, míg a Kéknyelű adja a szép, megszokott, szikár, férfias karakterét, kiegészítve határozott savérzettel. Ha valaki – a közeledő húsvéti időszakban – halételt szeretne fogyasztani, ahhoz nagyon jól párosítható, egy jó bárányételhez pedig a Bácshegyi Olaszrizling kiváló választás lehet, akár hétköznapi, akár ünnepi asztalnál.
Ha egy borkedvelő, de a borokhoz különösebben nem értő ember bemegy egy üzletbe, miért a Büttner címkés palackot emelje le a polcról? „Mert ez a név egyet jelent a magas minőséggel” – tudtuk meg a Káptalantótiban dolgozó Büttner Borbirtok asztalánál. Főleg tartalmasabb borokat készítenek, ami hozamkorlátozás eredménye, a kisebb termés koncentráltabb, hosszabb életű, kiváló borokat eredményez. A termőhely, a bazalt ásványos minősége nagyon határozottan képes megmutatkozni bennük. A borbirtok érdekessége, hogy ők a helyi szőlőfajtákat részesítik előnyben. Főleg badacsonyi fajtákkal dolgoznak, ilyen például a Vulcanus, a Rózsakő és az Úrréti. Ez utóbbi nagyon ritka, az egész világon összesen két pincészet foglalkozik vele. A Vulcanus, badacsonyi keresztezés, a Szürkebarát és a Budai zöld fajtákból jött létre. Semleges aromájú, nincs saját karaktere, nem túl könnyű, de nem is a legtartalmasabbak közé tartozik. Nagyon sokoldalúan párosítható ételekkel. Ugyancsak helyi eredetű az Úrréti fajta is. Hárslevelű és Tramini keresztezéséből, 1916-ban nemesítették. Kicsit illatosabb, virágos, citrusos aroma jellemzi, zöldséges, vegetáriánus vagy vegán ételekhez, sajtokhoz ajánlható.
Az Illés Borászat 2020-ban alakult, a Csobánc-hegy déli oldalán, 7,5 hektár területen dolgoznak. A Badacsonyi Borvidék nagyon érdekes a vulkanikus altalaj miatt. Három nagy hegy, a Badacsony, a Szent György-hegy és a Csobánc tartozik ide, a róluk származó borok teljesen más jegyeket hordoznak, más aromákat mutatnak. A borászat egyszerű letisztult ábrájú címkét használ, olyat, ami visszatükrözi a badacsonyi bor, a régió lényegét, palackjaikban pedig szép kerek, ásványos, tiszta, jó minőségű bor van. A Holdkő Olaszrizling öregebb szőlőtőkékről a származik, háromszázliteres francia tölgyfahordóban erjesztették, utána közel 10 hónapig érlelik hordóban. Ebből a borból a 2022-es évjárat már 5 aranyérmet mondhat magáénak. Akik Badacsonyban járnak, biztosan meglepődnek, amikor látják, hogy itt három vörösbort is kínálnak. Kékfrankos, Cabernet Franc és Pinot Noir szerepel a választékban.
A Szent György-hegy déli oldalán, 1999-ben alapították a Szászi Birtokot. Itt hét hektárjuk van, de más területekkel együtt, összesen 18 hektáron dolgoznak. Ezen a rendezvényen egy izgalmas Rózsakövet, egy nagyon érett Szent György-hegyi Olaszrizlinget és egy édes desszertbort, a Zeust mutatták be. Boraik érdekességét növeli, hogy az egyik riolit-tufa, a másik bazalt területről származik, eltérő jellegzetességet hordoz. A Zeusról érdemes azt is elmondani, hogy bár édes bor, alkoholtartalma mindössze 9 %. A 120 grammos cukortartalom olyan desszertbort ad, ami megfelel az alkoholfogyasztás mérséklésére törekvő célkitűzéseknek. Minőségével kiemelkedik még az 1923-as évjáratú Olaszrizling, melyet további egy évig érleltek palackban.
Az asztal, ami előtt igen sokan megálltak, olyan névtáblát viselt, melyről elmondhatjuk, beszélő név és valóban a 2 hektár volt a birtok eredeti mérete. Az első évjárat a 2007-es, 2009-ben került piacra, akkor találták ki ezt a nevet. Azóta persze a méret a duplájára növekedett. Ők is a Szent György-hegyen dolgoznak, szinte 80%-ban vörösbort készítenek. Van ugyan Olaszrizling Szürkebarát és Rajnai Rizling is, de a saját telepítésük már kizárólag kékszőlő. A közhiedelemmel ellentétben a borvidékre a filoxéra előtt a kékszőlő is jellemző volt. Az ő kínálatukban a legismertebb a Tabunello, ebből adják el a legtöbbet, hátterében a Sangiovese olasz szőlőfajta áll. Az engedélyeztetése is e pincészet nevéhez fűződik, Olaszországban már a római kor óta ismert. Pinot noir jellegű bort ad, fiatalon pirosbogyós ízek jellemzik, 5 éves kora után elmélyült avar, dohány illatok, ízek mutatkoznak benne. Különösen paradicsomos ételekhez ajánlják. Másik sikeres boruk a Shiraz, mely a legjobban tűri a klímaváltozás nyomán jelentkező nyári szárazságot.
A sok különféle bort kínáló pincészet mellett helyet kapott egy sajtkészítő családi gazdaság is. A Szegi család a Tapolcától 8 km-re fekvő Lesenceistvándon dolgozik. Saját tehenészetükben mintegy 50 állatot tartanak, csak tehéntejet dolgoznak fel. Az érlelt sajtok 8-9 hónapig tartó érzékelésen mennek keresztül, friss sajátjaikat különféle módon ízesítik. Van közöttük natúr, füstölt, színes-borsos, magyaros-paprikás, ez kicsit csípős, lilahagymás, bazsalikomos, vörösboros. Ez utóbbi könnyen felismerhető fekete héjáról. A friss sajtok magas hőfokon, ecetsavas kicsapással készülnek, nincs bennük tartósítószer. A tejet nem forralják fel csak 90 fokra melegítik. Utána fűszerezik, formába öntik, préselik. Az érlelt sajtokhoz a tejet e célra előállított kultúrával beoltják. Sajátjaik boltokban nem kaphatók, borászatoknak, éttermeknek szállítanak.
A Málik -Pince közel 5 hektáros családi gazdaság. A természetességre és a hagyomány tiszteletére törekszenek A szőlőben nem használnak agresszív növényvédő szereket, gyomirtót, a pincében pedig nincs fajélesztő, tápsó, nincs irányított erjesztés. Acéltartály sem használnak. Boraik magyar ászokhordóban spontán erjednek és utána abban is érnek. Többnyire 9-10 hektoliteres, tölgyfa hordókkal dolgoznak, az érlelés ideje 6 8 hónap, de ezt meghatározza a fajta és az évjárat is. Kénből is csak nagyon keveset használnak. A borokat palackozás után még legalább fél évig pihentek. A területük a Badacsony déli oldalán helyezkedik el, kétszázötven-háromszáz méter magasan a tengerszint fölött, a jól ismert Kisfaludi ház környékén. A bazalt alapú kőzetből adódóan boraiknak ásványos jellege van, de a talaj változatossága is beleszól a bor ízvilágába. A rendezvényre több borral érkeztek, közöttük a Kéknyelű, Badacsonyban kizárólagos tájfajta, szépen mutatja a termőhelyi sajátosságokat, sós, ásványos, illata visszafogottabb. A Zeus is badacsonyi származású, az Ezerjó és a Bouvier kereszteződéséből jött létre. Ez utóbbi a mai Szlovénia területéről származhat, nagyon jó cukorgyűjtő fajta, ízgazdag, zamatos bort ad.
A Szent György-hegyen, annak déli, nyugati és keleti oldalán, 7 és fél hektáron gazdálkodik a Nyári Pince. Az Olaszrizling mindegyik területen megtalálható, de jól érezhető eltérés van a különböző helyről származó borok között. A déli oldalon jobban „elégnek” a savak, a nyugatinál inkább megmaradnak, a keleti valahogy a kettő között van. Persze számít az ültetvény kora is. A 2024-es Chardonnay igen jól sikerült, de nem marad le mögötte a Hárslevelű sem. Ez utóbbit általában reduktívan erjesztik és csak utána kerül hordóba. Lehetőleg sokáig hagyják a tőkén, hogy a szemek elkezdjenek töppedni, mazsolás szemek is legyenek közte, melyeknek ízeit a présben áztatással segítik érvényesülni. Acéltartályban erjesztik, és a „zajos” erjedés után kerül hordóba, abban is érlelik körülbelül egy évig.