Az EU több mint 983 milliárd forint támogatást hagyott jóvá a magyarországi foglalkoztatás növelésére és a közszolgáltatásokra
5 perc olvasásAz Európai Bizottság az EU támogatások újabb körének jóváhagyásával ismét jelentős lépést tett annak érdekében, hogy Magyarország maradéktalanul kiaknázhassa az EU tagsággal járó előnyöket.
Az Európai Bizottság az EU támogatások újabb körének jóváhagyásával ismét jelentős lépést tett annak érdekében, hogy Magyarország maradéktalanul kiaknázhassa az EU tagsággal járó előnyöket.
Az Európai Szociális Alap (ESZA) és a magyar kormány társfinanszírozásában megvalósuló két programra 983 milliárd[1] forintot hagyott jóvá. A programok célja a foglalkoztatás növelése és a közigazgatás minőségének javítása.
Vladimír Špidla, az EU foglalkoztatásért, szociális ügyekért és esélyegyenlőségért felelős biztosa üdvözölte a Bizottság jóváhagyó döntését és hozzáfűzte: „2007 különleges év az Európai Szociális Alap számára. Nemcsak fennállásának 50. évfordulóját ünnepeljük, hanem az idén indul el az ESF pénzügyi támogatási tevékenységének újabb hétéves időszaka is."
Hozzátette: „Mindkét magyarországi program az EU valódi elkötelezettségét jelzi az emberi erőforrás fejlesztésére szánt beruházások minőségének és intenzitásának növelésére. Azt is mutatja, hogy a több és jobb minőségű munkahely teremtése az Európai reformtörekvéseinek napirendjén előkelő helyen szerepel. Ez a stratégia növeli a foglalkoztatottságot, hozzásegíti a munkavállalókat az állások betöltéséhez szükséges szakértelemhez, segíti a szociális beilleszkedést és javítja a közigazgatási szolgáltatások minőségét. Az igazi kihívás most ennek a nagyra törő stratégiának a megvalósítása. Sok sikert kívánok mindehhez Magyarországnak."
Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter elmondta „Magyarország jövője a minőségi oktatáson és az ezen alapuló foglalkoztatáson múlik. Kiemelt célunk, hogy a lehető legtöbb ember térjen vissza a munkaerő-piacra az inaktívak közül. Operatív Programjaink épp ezért koncentrálnak erre a két területre. Az államreform operatív program forrásaiból megújítjuk a közigazgatást, mely a közszolgáltatások könnyebb elérését, valamint minőségi szolgáltatásokat jelent.
Hozzátette: „Az unió egészének sikere a tagállamok teljesítményétől függ. Bízom Magyarország sikerében."
Magyarországon a foglalkoztatási ráta 57 százalékos aránya elmarad a Liszabonban célként kitűzött 70 százaléktól. A legfőbb kihívás ezért a foglalkoztatottak arányának növelése, a hátrányos helyzetűek helyzetének javítása és az emberi erőforrás fejlesztése magasabb színvonalú oktatás és képzések biztosítása révén.
Magyarországon az ESZA által támogatott programok többek között az alábbi területeken valósítanak meg fejlesztéseket:
- Több lehetőség a munkát keresők részére;
- Az oktatási rendszer korszerűsítése annak érdekében, hogy a vállalkozások olyan képzettségű munkaerőhöz jussanak, amilyenre szükségük van;
- Egyenlő esélyek megteremtése a társadalom olyan hátrányos helyzetű csoportjai számára, mint amilyenek a romák;
- Megnövelt támogatás az egészségügyi szolgáltatások minőségének és hatékonyságának javítására;
- A közigazgatás teljesítményének javítása, különös tekintettel az emberi erőforrás fejlesztésére.
Az Európai Szociális Alap több mint 10 milliárd euró támogatást nyújt összességében az Európai Unió országainak évente. A 2007-2013 közötti új programozási időszak végére az EU mintegy 75 milliárd euróval támogatja a 27 tagországot. Ez az Európai Unió teljes költségvetésének több mint 10 százaléka. A tagországok és a régiók úgy alakítják ki, állítják össze saját ESZA finanszírozású operatív programjaikat, hogy azok helyben legyenek képesek megoldást nyújtani a helyben felmerülő problémákra. . Magyarországon az ESZA két programot támogat: a Társadalmi Megújulás Operatív Programot (TÁMOP) 943 milliárd forinttal, az Államreform Operatív Programot (ÁROP) mintegy 40 milliárd forinttal támogatja.
Háttérinformáció: az Európai Szociális Alap
Az Európai Szociális Alap, amelyet 1957-ben hoztak létre, az Európai Unió humánerőforrás fejlesztését támogató pénzügyi alap. Tevékenységét öt kulcsfontosságú területre összpontosítja:
– Segítséget nyújt munkavállalóknak és cégeknek ahhoz, hogy alkalmazkodjanak a folyamatosan változó gazdasági környezethez;
– Növeli a foglalkoztatást, a munkahelyhez jutást és a munkaerőpiacon való részvételt;
– Tökéletesíti a szakmai képzést és a szaktudást – mindkettőt az egyének számára jobb oktatási és szakmai gyakorlati képzést nyújtó rendszerek révén;
– Erősíti a hátrányos helyzetűek társadalmi beilleszkedését és küzdelmet folytat a munkaerőpiaci diszkrimináció ellen;
– A foglalkoztatás és a befogadás, beilleszkedés terén hirdeti, népszerűsíti a reform érdekében létesítendő partnerségi kapcsolatokat, élen járva azok kialakításában pl. a munkáltatók, a szakszervezetek és a nem-kormányzati szervezetek között.
Az ESF által Magyarországon finanszírozott projektek: http://eu.esf.hu/sa/projekt/default.asp
[1] 271 forintos árfolyamon számítva