Száz éve született a Britannia alkotója
2 perc olvasásPetőfi Irodalmi Múzeum után a londoni Magyar Kulturális Központ is bemutatja azt az emlékkiállítást, mely Buday György születésének 100. évfordulója alkalmából állt össze.Az első londoni Magyar Kulturális Intézet igazgatójára emlékeznek Londonban
Petőfi Irodalmi Múzeum után a londoni Magyar Kulturális Központ is bemutatja azt az emlékkiállítást, mely Buday György születésének 100. évfordulója alkalmából állt össze.Az első londoni Magyar Kulturális Intézet igazgatójára emlékeznek Londonban
Az október 17-ei ünnepélyes megnyitón Kovács Ida, a Petőfi Irodalmi Múzeum művészeti gyűjteményének vezetője mondott beszédet. Az est folyamán az intézet bemutatta Czigány Zoltán Balladák könyve című, Buday György életét feldolgozó dokumentumfilmjét.
Buday György munkássága igen jelentős a britek számára, hiszen a brit sajtó történetében először a The Times címoldalán megjelent Buday Britannia című metszete bíztatta Anglia népét a nácikkal szembeni ellenállásra. Emellett az ifjú Erzsébet, azaz a mai Queen Elizabeth koronázásakor hagyományos értelemben ugyancsak Buday fametszete hírdette a nagy eseményt. Buday emellett az első londoni Magyar Kulturális Intézet igazgatójaként és a BBC magyar adásának tudósítójaként is ismertté vált a szigetországban.
Buday György a magyar fametszés megújítója, illusztrátor, könyvtervező életének nagyobb részét Angliában, Londonban töltötte. Műveinek jelentős hányadát a magyar népballadák és népmesék világa, valamint a magyar és a világirodalom egy-egy kiemelkedő alkotása ihlette. Önálló grafikai lapjai mellett különösen sorozatai lettek népszerűek. Készített könyvtervet, színpadtervet, valamint exlibriseket is. Metszeteiben felfedezhetőek a magyar népi kultúra motívumrendszerének elemei, korai munkáiban pedig az avantgárd, illetve az expresszionizmus, olykor a szürrealizmus jegyei.
A tárlat november 9-éig várja a vendégeket a londoni Magyar Kulturális Központban