Révay András: Új ízek harmóniája
4 perc olvasásKét napig tartott a negyedik Újbor és sajtfesztivál, ahol a látogatók csak nehezen tudtak választani az egymás mellett sorakozó különlegességek között.
Két napig tartott a negyedik Újbor és sajtfesztivál, ahol a látogatók csak nehezen tudtak választani az egymás mellett sorakozó különlegességek között.
Egy ilyen rendezvényem mindent végigkóstolni lehetetlen. Ezért már a belépés pillanatában eldöntöttem: kizárólag olyan termelők asztala előtt állok meg, kiket eddig nem ismertem. Zánkán, a Lídia borház szép példáját adja a hagyományok ápolásának. A vállalkozást a dédnagymamáról nevezték el – nem véletlenül. Már a dédszülők is bortermelők voltak. A tizennyolc éves családi vállalkozást ma a negyedik generáció – egy ikerpár – működteti. Saját palackozójuk öt éve van, mindent maguk csinálnak, még a névadók képével díszített címkét is ők ragasztják a palackokra. A Kékfrankos – Pinot Noir Rosé Cuvée összeállítója, a lánytestvér, Marcella. A bor ezért az ő nevét viseli. Nem kell szégyenkezzen miatta.
Riczu Tamás Siklósról érkezett, fiatal, kezdő borász, ám máris nagyon sikeres. Termeléssel 2003-ban kezdett foglalkozni – mint elmondta – azért, mert maga is szereti a bort. Nem drogként fogyasztja. Olyat szeretne készíteni, amit mások elégedettséggel fogadnak. Az országos Rosé fesztiválon mindjárt az első évben aranyérmet nyert, 2006-ban ezt megduplázta, mert Egerben a nemzetközi borversenyen a Muscat Ottonellel nyert és még ugyanebben az évben az ő Portugieser-je lett Magyarország legjobb újbora! Friss, gyümölcsös, könnyen iható borokat készít. Idén a Márton-napi újbora a címkén már az eredetvédelem jelzését is viseli.
Dr. Kis János állatorvos Mezőberényben friss sajtokat készít. Szigorúan kézműves módszerekkel, már 1992 óta. Saját marháit saját takarmánnyal eteti, ez a minőség egyik garanciája. A friss, natúr sajtból négyféle ízesítéssel pritaminos – paprikás, köményes, fokhagymás és petrezselymes sajtokat állít elő. Békésben népszerű a brindza. A natúrt hathetes szárazérlelés után ledarálja, sózza és egy százéves fadézsában lepréseli. Két hónapig újra érleli, majd felkaparva morzsalékosan hozza forgalomba. Sajnos csak a megyében kapható.
A szomszédos asztalnál is sajtot kínáltak, az országos sajtverseny kecskesajt győztesét, a Békési Bio-kecskesajtot. Ellenőrzött, minősített gazdaságból származik. A Biokontroll Hungária Kht. – ahogy mondani szokták – a földtől az asztalig minden gyártási mozzanatot megvizsgál. Az árura a „bio" címke csak az ő engedélyükkel kerülhet fel. Nézik az állatok tartási körülményeit, a megvilágítást, még az ivóvíz hőmérsékletét is. Szigorúan ellenőrzik a tejfeldolgozás technológiáját. Most a Bio- jelzést ötféle sajt viselte: a natúr, a snidlinges, a diós, a kapros – fokhagymás és az olaszos. Ez utóbbiba kakukkfüvet, oregánót, bazsalikomot is tartalmazó, olaszos fűszerkeverék került.
A sajtok után a borokhoz visszatérve, a Kökény és Fia családi borászat azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy – a rendezvényen egyedüliként – boraik hűtéséről is gondoskodtak. Náluk két generáció dolgozik együtt -1986 óta. Ceglédi pincészetükhöz pár vendégszoba is tartozik és előzetes rendelésre a borkóstolókhoz kemencés ételeket is adhatnak. Mivel Budapesthez viszonylag közel vannak, céges rendezvényekre, karácsonyi partikra is kitűnő helyszínül szolgálhatnak.
Ugyancsak családi vállalkozás – és náluk is kaphat meleg ételt a bejelentett vendég – Villányban a Szűcs és Társa. A Cabernet Franc – Kékfrankos Cuvée náluk inkább félszáraz, a Purtugieser viszont valóban száraz, bársonyos, lágy savakat tartalmaz. Fehérboruk is van, a kellemesen fanyar Petite Cuvée. Kissé mandulás ízhatású, a Rizling és a Hárslevelű fölött a Tramini illata dominál.
A Nitt család panziója a kisharsányi pincesoron található. A házigazdák szép pincével, két négyágyas apartmannal, tágas, 40 személyes étteremmel fogadják a vendégeket. A pincészet Villány és Siklós között van, itt már fehérborokkal is foglalkoznak. A külföldiek szeretik a hungaricumokat ezért a Sauvignon Blanc mellett a Zenit is népszerű. A Kékfrankost gyümölcsös háttéríze kellemessé teszi, nem olyan „nyers", mint a sokak által kedvelt soproni. Bár savgerince erős, kiütközik rajta a villányi jelleg. Hagyományos módon, ászokhordóban készül, öt hónapig érlelik.
Amint az már az eddigiekből is látszik, a negyedik magyarországi Újbor és sajtfesztivál sikerrel teljesítette a feladatát. A rendezők most már a következő fesztivált szervezik, melyre a tervek szerint 2008. november 29-30-án kerül majd sor.