A Budo szelleme
3 perc olvasás2009. augusztus 14-én megnyílt A Budo szelleme – a szamurájok öröksége című kiállítás a Japán Alapítvány és a Néprajzi Múzeum közös rendezésében, a "Japán-magyar jubileumi év 2009" eseményeként. A kiállítás a japán harcművészet, azaz a budo megismertetésére vállalkozik.
2009. augusztus 14-én megnyílt A Budo szelleme – a szamurájok öröksége című kiállítás a Japán Alapítvány és a Néprajzi Múzeum közös rendezésében, a "Japán-magyar jubileumi év 2009" eseményeként. A kiállítás a japán harcművészet, azaz a budo megismertetésére vállalkozik.
A japán harcművészet (budo) a XX. század során egyre nagyobb érdeklődésre tett szert a nyugati világban, elsősorban technikai tökéletessége, szellemisége, esztétikai hatása révén.
A budo szellem tulajdonképpen magába foglalja a helyes viselkedést, az udvariasságot, az Osu szellemét, a jóakaratot az emberek felé, és természetesen a küzdőerőt. A budóban nem a vetélkedésről van szó, hanem a békéről és önmagunk megtalálásáról.
Napjainkban több reprezentatív formáját ismerjük a japán a harcművészetnek: a kyudót, a iaidót, a kendót, az aikidót, a karatedót, a dzsudót, a kobudót, a dzsiudzsicut és a sumót. Több közülük az olimpiai játékok közé tartozik.
Mai formái azonban hosszú múltra tekintenek vissza. A küzdelemben alkalmazott fegyveres és szabadkezes technikák (budzsucu) fejlesztéséből több évszázados út vezetett a modern korból ismert harcművészeti sportokig vagy test és lélekfejlesztő gyakorlatokig. A kiállítás ennek az útnak jelentősebb állomásait mutatja be eredeti vagy reprodukált fegyverek és kellékek segítségével. A tárlat anyagát a japán tárgyművészetről is átfogó képet adó régi és új szamurájkardok és -páncélok, íjak, dárdák, botok, harci sarlók és harci legyezők képezik.
A csodálatos tárgyak legrégebbike a 8. században készült, míg a legifjabb napjainkban.
A kiállítás nemcsak a fegyverekre összpontosít, hanem a harcművészet alapját jelentő szellemiségre is, mely jóval túlélte a fizikai küzdelem gyakorlati szerepét.
2009. szeptember 5-én 13.00-18.00 óráig kerül sor A Budo szelleme – a szamurájok öröksége című kiállítás zárórendezvényére. A program:
13.00-15.00 óráig Japán játszóház:
Origami – papírhajtogatás
Shodo – írásjelek
Kendama – hagyományos japán játék
Daruma Otoshi – hagyományos japán játék
Wanage – karikadobálás
15.00 órától
Karate – Aikido és Kendo bemutatók
16.00 Koncert
KIYO-KITO TAIKO – első magyarországi japándob-csoport, amely 2000 márciusában elsőként alakult Közép-Kelet-Európában.
Hangzásvilágát tekintve a taiko alapvetően nyitott, koreografikus elemeivel igen látványos színpadi műfaj. Repertoárjukban saját szerzemények, klasszikus japán számok, illetve átiratok szerepelnek.
A budo szelleme – a szamurájok öröksége című vándorkiállítás augusztus 15-től mindössze három hétig, szeptember 6-ig lesz látható a Néprajzi Múzeumban.
Lantai József