A következő tanévben újra 14 éves kortól kezdődhet a szakképzés Magyarországon, de a szülők és a tanulók nem tudnak róla!
4 perc olvasásA közoktatási törvény ez év májusi módosítása után ismét lehetőség van arra, hogy az általános iskola sikeres befejezését követően a tanulók közvetlenül lépjenek be a szakképzésbe, de az adott szakképesítésért felelős miniszterek nem hozzák nyilvánosságra az elkészült tanterveket.
A közoktatási törvény ez év májusi módosítása után ismét lehetőség van arra, hogy az általános iskola sikeres befejezését követően a tanulók közvetlenül lépjenek be a szakképzésbe, de az adott szakképesítésért felelős miniszterek nem hozzák nyilvánosságra az elkészült tanterveket.
Az elfogadott törvény szerint, kizárólag szakképzési évfolyamon is megszervezhető a szakiskolai nevelés és oktatás. Feltétele ennek, hogy a képzési idő egyharmadában az általános műveltséget megalapozó szakasz követelményeire épülő, a szakképzés gyakorlásához szükséges ismeretek is átadásra kerüljenek.
Az újfajta megoldás lehetőséget biztosít azok részére, akik nem kívánják igénybe venni a szakiskola kilencedik-tízedik évfolyamán folyó oktatást. A megoldás széleskörű társadalmi igényt elégít ki.
A törvénymódosítást a parlamenti képviselők 95 százaléka támogatta, ami ritka dolog a magyar törvényhozásban.
Az új típusú, előrehozott un. alternatív szakképzés lényege, hogy az általános iskolát végzett tanulók a szakiskolában három szakképző évfolyam elvégzését követően szakmai vizsgát tehetnek, szakképesítést szerezhetnek.
Az alternatív szakképzés a Nemzeti alaptantervben a közoktatás céljaként megfogalmazottakat más úton, a tanulókhoz alkalmazkodó módszerekkel éri el. A NAT követelményeinek központi programokba (tantervekbe) történő beépítésével és ez alapján készülő iskolai szakmai programmal az új képzési forma teljes körben eleget tesz annak az elvárásnak, hogy a szakmájukhoz kötődő módon fejlesztik a tanulók általános műveltségét.
Információink szerint a szakképzés irányítását ellátó miniszter által működtetett kutató és fejlesztő-szolgáltató intézetet (NSZFI) a terveknek megfelelően augusztus hó 15-éig elkészítette az OKJ 31 és 33 szintű szakképesítéseiből válogatott, nagy tanulólétszámmal oktatott 50 szakképesítés központi programját.
Ahhoz, hogy a következő tanévtől lehetővé váljon az alternatív szakképzés megkezdése módosítani kell az Országos Képzési Jegyzéket és a szakmai vizsgakövetelményekről (SZVK) szóló miniszteri rendeletet is, amely már csak technikai kérdés.
A szakképző iskolákat fenntartó önkormányzatok bizonytalanok, mert a tantervek hiányában a szakiskolák nem tudják időben előkészíteni az előrehozott alternatív szakképzés indításához szükséges szakmai programot, nem tudják meghirdetni az új típusú szakképzést a közoktatás informatikai rendszerébe (KIR), és az október 31-ig kötelezően elkészítendő felvételi tájékoztatójukban nem tudják tájékoztatni a tanulókat és a szülőket.
Magyarországi Szülők Országos Egyesülete kéri a szakképzés irányítását is ellátó minisztert és a szakképesítésért felelős minisztereket, hogy azonnal hozzák nyilvánosságra a határidőre elkészített központi programokat (tanterveket), készítessék el a szakmai vizsgakövetelményeket, és adjanak ki tájékoztató anyagot a szakképző iskolák, a szülők és a tanulók számára az új típusú előrehozott szakképzésről.
Nagyon fontos lenne, hogy az érintett szakminisztériumok kiadnák útmutatójukat, amely felbátorítaná az önkormányzatokat az új, ugyanakkor hagyományos szakképzési forma indítására.