Révay András: Épeszű embereknek!
3 perc olvasás
A budapesti Nagycsarnok rendszeres látogatói, a törzsvásárlók, már hozzászoktak, hogy a középen húzódó főúton időről – időre valamilyen bemutató zajlik. Akik ezt nem tudták, azok meglepve álltak meg az úton felállított dobogó előtt. A színpadon éppen az ecseri Szlovák Táncegyüttes tartott lendületes bemutatót.
A budapesti Nagycsarnok rendszeres látogatói, a törzsvásárlók, már hozzászoktak, hogy a középen húzódó főúton időről – időre valamilyen bemutató zajlik. Akik ezt nem tudták, azok meglepve álltak meg az úton felállított dobogó előtt. A színpadon éppen az ecseri Szlovák Táncegyüttes tartott lendületes bemutatót.
Néhány perccel később, amikor Peter Weiss, a szlovák Köztársaság budapesti nagykövete lépett a mikrofon elé és üdvözölte a látogatókat, fény derült a rejtélyre. Október 19., 20., 21-én szlovák idegenforgalmi és kereskedelmi bemutató zajlik a Nagyvásárcsarnokban. A nagykövet szavaival mindenki tökéletesen egyetértett: „az ilyen helyeken normális, épeszű emberek szoktak találkozni, hogy bevásároljanak, jót egyenek. Ebben segítenek most a szlovák termékek." Két ország lakóinak találkozója ilyenkor a normális élet része – folytatta tovább a nagykövet. A szlovák vállalkozók, akik itt most megjelentek, áruik legjavát mutatják be. Sör, sajt, lekvár, édesség sorakozik a pultokon, elősegítve azt, hogy két – évszázadok óta együtt és egymás mellett élő – ország lakói továbbra is barátkozzanak egymással!
A rendezők gondoskodtak arról is, hogy az ismerkedés ne csak szavakban történjen. A színpad mellett álló asztalon kóstoló várta a vendégeket. Érthető módon a legnagyobb sikere a sajtoknak volt, bár a bemutatóra elhozott 25 félét egyszerre nem lehetett végigkóstolni. Volt ugyanis a pultokon még tíz különböző lekvár, ugyancsak 25 féle édesség – igaz sörből csak egy, az Urpiner. Ez utóbbiról nálunk kevesen tudják, hogy négy különböző is létezik belőle. Világos változatából három van: 10, 12, és 16 százalékos. A 11 százalékos barna sör inkább édeskés, mint kesernyés, kifejezetten az ínyenceknek való.
A lekvárokat az 1902-ben alapított rimaszombati konzervgyár hozta. Kínálatukból a kalóriaszegény (light) és a diabetikus készítmények iránt mutatkozott nagy érdeklődés.
A hagyományos szlovák tejtermékeknek már Magyarországon is van két boltja: egy Martonvásáron a másik Budapesten. A SZAMI 2003 Kft. üzleteiben a nagycsarnoki bemutató után is megtalálhatók az ízletes sajtok. (http://www.szami2003.hu/)
Ugyancsak sokan álltak meg az idegenforgalmi nevezetességeket bemutató asztalnál. Különösen a várakat, kastélyokat és a barlangokat ismertető, magyar nyelvű füzeteket vitték. Nincs ebben semmi meglepő, főleg, ha figyelembe vesszük, hogy Szlovákiában sokkal több gondot fordítottak a várak helyreállítására, mint nálunk. Krasznahorka, Árva, Szepes, Lubló, mindegyik olyan hely, amit szívesen keresnek fel a régmúlt iránt érdeklődők. Ha pedig valaki a hegyek teteje helyett inkább azok mélyét látogatná: Szlovákiában tizenkét barlang között válogathat. Némelyiknek a falát százharmincnyolcezer(!) évesre becsült kristályok díszítik, érdemes tehát odamenni, megnézni a ritkaságokat!