Révay András: Terítéken: a pályázatok
6 perc olvasás
Turisztikai pályázatokról, a jövő évi költségvetésről és egy érdekes egyéni képviselői javaslatról tárgyalt az Országgyűlés Sport és Turisztikai Bizottsága. Volt dolguk a képviselőknek, mert például csak a költségvetési törvényhez háromezernél is több módosító javaslat érkezett!
Turisztikai pályázatokról, a jövő évi költségvetésről és egy érdekes egyéni képviselői javaslatról tárgyalt az Országgyűlés Sport és Turisztikai Bizottsága. Volt dolguk a képviselőknek, mert például csak a költségvetési törvényhez háromezernél is több módosító javaslat érkezett!
A Regionális operatív program keretében meghirdetett turisztikai pályázatok eredményeiről, valamint a 2009-10-es akciótervekről és pályázatokról szóló tájékoztatót Varju László, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium államtitkára tartotta. A 2007-08 időszak tapasztalatait az új pályázatok kiírásában hasznosítják – mondta. A TDM pályázatok összetettsége miatt a pályázók számára kedvező döntések várhatók. A Bizottság tagjainak a témával kapcsolatban nem volt kérdése, de Bánki Erik, (Fidesz) a Bizottság elnöke több kérdést is feltett. Ezekben kifogásolta, hogy a döntési folyamat lassúsága következtében, az árfolyamváltozások miatt a pályázók hátrányos helyzetbe kerültek. Az amúgy is bonyolult pályázati adminisztráció mellett a feltételek a kiírás után is változtak. Az államtitkár válaszában elmondta: az ország számára fontos, hogy kellő biztonsággal használja fel a forrásokat. Ezzel együtt az eljárás jelentősen egyszerűsödött, részben éppen a szakbizottság javaslatai alapján. A kisösszegű pályázatok körében rendkívül népszerűvé vált a bíráló bizottság nélküli, automatikus pályázatok bevezetése. Az előlegfizetés megkönnyíti a pályázók helyzetét, bár a bankok döntése az önrész emeléséről ugyanakkor gátló tényezőként hat.
A turisztikai „nagyprojektekről" dr. Kovács Miklós államtitkár tájékoztatta a Bizottságot. Az előzetesen, írásban benyújtott beszámolóhoz szóbeli kiegészítése nem volt és kérdést ismét csak az elnöktől kapott. Mekkora forrást különítet el az államtitkárság a nagyobb tervekre, miért mondott le az ezeket felügyelő miniszteri megbízott és lesz-e utóda? A válaszból megtudtuk: Mányai Roland megbízatása már korábban megszűnt és ő a magánszférába távozott. Utóda Bozai Andrásné. A kiemelt tervek megvalósítására 1,8 milliárd forint áll rendelkezésre és ezt az igények jelentkezésének sorrendjében használják fel. A turisztikai desztináció menedzsment előkészítéséről, a kiírt pályázatokról szóló tájékoztatóhoz az államtitkár szintén nem fűzött kiegészítést, de több kérdést is kapott. Hogyan látják a tárcánál a TDM fenntarthatóságát, életképes-e, hiszen a 131 lehetőségre mindössze 46 pályázat érkezett? (Lasztovicza J. – Fidesz) A TDM pályázatot már többször halasztották, mi volt ennek az oka és lesz-e újabb csúszás? A költségvetési tv. tervezete a kétforintos állami támogatás helyett csak egyet tartalmaz, ez erősíti a bizonytalanságot. Mit tesz most a kormány? (Hadházy S. – Fidesz) Hogyan áll turisztikai információs rendszer kialakítása, lesznek-e új pályázatok? Soha ekkora forrás még nem állt a turizmus számára rendelkezésre. Hasznos volna regionális TDM-eket létrehozni és legyen pályázat a turisztikai kutatások fejlesztésére. (Nagy I. – MSzP) Dr. Kovács Miklós válaszában felhívta a figyelmet, hogy még nem zárult le a pályázati időszak a jelentkezők száma még nőhet. A kiírás idején a gazdasági feltételek még mások voltak, az új pályázatoknál ezt már figyelembe veszik. A napokban született döntés arról, hogy mikor és milyen feltételekkel írják ki az informatikai pályázatot. A cél, hogy minél magasabb színvonalú rendszert építhessenek fel. A válaszokat kiegészítve Varju László hozzátette: ATDM akkor lesz életképes, ha a turisztikai szervezetek részt is vesznek benne. A hosszabb távú érdekeket is figyelembe kell venni, de az elbírálásnál igyekeznek „pályázó-barát" módon viselkedni. A helyi érdekellentétek elsimításán dolgoznak.
A Magyar Köztársaság 2010. évi költségvetését megalapozó egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslathoz (T/10679. szám) a bizottságban nem volt módosító indítvány.
A Magyar Köztársaság 2010. évi költségvetéséről szóló törvényjavaslat (T/10554. szám) megtárgyalásához dr. Somogyi Andrea, a PM osztályvezetője vaskos iratköteggel érkezett. A javaslathoz ugyanis összesen 3034 módosító indítvány érkezett. Átgondoltságukra jellemző: volt olyan, ahol a hegyközségek támogatását akarták a betegjogi képviselők javadalmazásának rovására növelni. A megbeszélés során az osztályvezető tájékoztatta a bizottságot, hogy az egyedi létesítményekre vonatkozó javaslatokat és a dologi kiadások további csökkentését a kormány nem támogatja. A vitában viszont kiderült: van számos olyan indítvány, melynek parlamenti megvitatásához a bizottság ragaszkodik.
A sportról szóló 2004. évi I. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat (T/10666. szám) vitájakor, bár az Herényi Károly független képviselő önálló indítványa, előterjesztőként Fazekas Attila, az Önkormányzati Minisztérium főosztályvezetője jelent meg. Elismerte, hogy az ügynek sajnos szomorú aktualitása van, ám a minisztérium a javaslatot – ebben a formájában nem támogatja. Ugyanakkor a szabályozni kívánt iránnyal és szándékkal egyetértenek. A beterjesztett javaslat ugyanis azt célozza, hogy az olimpiai bajnokoktól megvonható legyen a járadék, ha arra később – például bűncselekmény elkövetésével – méltatlanná válnak. Jelenleg már készülőben van a bűnügyi nyilvántartásról szóló törvény és az érdemtelenség fogalmát is rögzíteni kívánják.
A vitára közben – más irányú munkájának végeztével – megérkezett az előterjesztő Herényi Károly is. Kijelentette: nem engedhetjük, hogy az Országgyűlés tagjait a lakosság bolondnak nézze! „A törvényt mi hoztuk, nekünk is kell módosítani!" Ezt a cél szolgálja az országgyűlési vita. A Parlament ezt a jogát ne engedje át a kormányoknak, hanem a törvényt finomítsa, ha kell, és fogadja el önmaga.
Kiderült: vita van arról, ha valaki egyszer bűncselekmény okán érdemtelenné vált, a járadékot később, amikor mentesült a büntetett előélet következményei alól, visszakaphatja-e? A MOB álláspontja, hogy ne vegyék el végérvényesen a járadékot. Török Ferenc olimpikon véleménye szerint nem a sporttörvényben kell rögzíteni a priusz nyilvántartásának módját. Akit szándékos bűncselekmény miatt letöltendő szabadságvesztésre ítélnek, az egyszer és mindenkorra érdemtelenné válik.
A Bizottság egyhangú szavazással támogatta, hogy a módosító indítványt vegye tárgysorozatba az Országgyűlés.