Józsefváros – saját kezelésben a parkolás
4 perc olvasásA Józsefvárosi Önkormányzat, a fővárosban egyedülálló kezdeményezésként, a kerület parkolási ügyeit teljeskörűen saját kezelésbe vette. Másfél hónap tapasztalatairól számolt be Kocsis Máté polgármester 2010. február 16-i tájékoztatóján. Véleményének summázata; Józsefváros egyértelműen nyert az átállással. A VIII. kerületi önkormányzat szakított a Centrum parkolási társasággal és 2010. januárjától maga látja el a parkolás-üzemeletetési feladatokat, az eddigi tapasztalatok azt igazolják, hogy megérte az átállás.
A Józsefvárosi Önkormányzat, a fővárosban egyedülálló kezdeményezésként, a kerület parkolási ügyeit teljeskörűen saját kezelésbe vette. Másfél hónap tapasztalatairól számolt be Kocsis Máté polgármester 2010. február 16-i tájékoztatóján. Véleményének summázata; Józsefváros egyértelműen nyert az átállással. A VIII. kerületi önkormányzat szakított a Centrum parkolási társasággal és 2010. januárjától maga látja el a parkolás-üzemeletetési feladatokat, az eddigi tapasztalatok azt igazolják, hogy megérte az átállás.
A Józsefvárosi Önkormányzatnak 2009. szeptemberben járt le tízéves szerződése a Centrummal, a polgármester javaslatára a kerületvezetés úgy döntött, hogy 2010. január 1-től a kerület maga látja el 2.126 db kerületi parkolóhely üzemeltetését. További 574 drb parkolóhely a régi kezelő felügyelete alatt marad, ezek szerződése 2015-ben fog lejárni.
Az önkormányzat a feladatot a Józsefvárosi Közterület-felügyeletre alapozott szervezetre, a Józsefvárosi Parkolási és Közterületi Rendészetre bízta. A feladat ellátásához szükséges infrastrukturális és informatikai beruházást az önkormányzat finanszírozta, összesen 84 millió forint értékben.
A parkolás-üzemeltetési feladatok átvétele zökkenőmentesen zajlott, ellátásához 33 új álláshelyet hoztak létre a rendészetnél, ezek 60%-át helyi, józsefvárosi munkavállalókkal töltötték be. Az ügyfeleknek új ügyfélszolgálati irodát alakítottak ki a Német utcában, beszereztek három járőröző gépkocsit és a Siemens cég közreműködésével kialakították a parkoló automaták üzemeltetéséhez szükséges informatikai hátteret, sőt, február 1-től már chipkártyás parkolásra is lehetőség van a Józsefvárosban. A közterület-felügyelőket munkájukhoz ellátták
PDA-kkal. A parkolóórák karbantartását a Siemens által kiképzett kerületi munkaerő végzi, feladatuk biztosan lesz, mert az órák nem egyszer esnek áldozatául „jóindulatú" kezeknek…
Kocsis Máté, a kerület novemberben megválasztott polgármestere a tájékoztatón hangsúlyozta, januártól minden egyes forint, amit a józsefvárosi parkoló automatákba dobnak az a kerületé, azaz a bevétel 100%-a Józsefvárosé.
A polgármester az első másfél hónap bevételeivel kapcsolatban elmondta, az előzetes számítások helyesnek bizonyultak, a mai napig 37 millió Ft. bevételt könyvelhettek el a parkolás üzemeltetéséből. A korábbi évekhez viszonyítva ez azt jelenti, hogy a kerület 1,5 hónap alatt ért el annyi parkolási bevételt, mint amennyit a korábbi években 3-6 hónap alatt. Ez a forint-összeg még kiegészül azzal a többlettel, mely az ugyancsak saját kezelésbe vett kerékbilincselésből származik. Az átállásnak köszönhető többlet-bevételből több is jut az utak felújítására, takarításra és közlekedésbiztonsági beruházásokra.
A változást utca-képi megjelenésben, vizuálisan is igyekeznek tudatosítani a lakosságban, a kerületi automaták hamarosan Józsefváros színére, zöldre váltanak, de még a pótdíjazást jelző „Mikulás csomag" is zöld színre változott a VIII. kerületben. A Józsefvárosi Rendészet tapasztalata szerint a kerületi lakosság pozitívan fogadta, hogy józsefvárosi egyenruhások, és nem „idegenek" foglalkoznak a parkolással, bár vannak, akik szokatlannak találják, hogy a parkolási ügyeket már nem lehet „úgy elintézni", mint korábban…
Harmat Lajos