A kommunista és náci diktatúrák áldozataira emlékezik az EU
2 perc olvasásMásodszorra ünnepli meg az Európai Unió az Emlékezés Napját 2010. augusztus 23-án, hétfőn, amikor a náci és kommunista diktatúrák áldozataira emlékeznek. A diktatúrák áldozatai közt vannak katolikus, ortodox és protestáns keresztények milliói is. Mind II. János Pál, mind XVI. Benedek szentté avatta a totalitarianizmusok számos mártírját.
Másodszorra ünnepli meg az Európai Unió az Emlékezés Napját 2010. augusztus 23-án, hétfőn, amikor a náci és kommunista diktatúrák áldozataira emlékeznek. A diktatúrák áldozatai közt vannak katolikus, ortodox és protestáns keresztények milliói is. Mind II. János Pál, mind XVI. Benedek szentté avatta a totalitarianizmusok számos mártírját.
Thomas Craughwell történész a náci diktatúra nem zsidó áldozatairól úgy írt egy 1998-as tanulmányában, Dachau kapcsán, hogy a koncentrációs tábor 24 nemzetből származó 2600 katolikus pap kálváriája. A papokat különösen is kínozták, dolgoztatták, éhezették, és gyógyászati kísérleteknek vetették alá. És akkor még csak a papokról beszéltünk, az elhurcolt egyszerű hívőkről nem.
A sztálinista diktatúrákban élő katolikusokat az állam üldözte, mivel az egyház konzekvensen kiállt az ateista kommunizmus ellen. Az AFP jelentése szerint a sztálini diktatúra összehasonlítása a Harmadik Birodalommal kemény vitát váltott ki tavaly Oroszországban. Az Encyclopedia Brittanica szerint legalább húszmillió ember halt meg a diktatúra miatt, és 14 milliót vittek el a Gulágra.
Ahogy II. János Pál fogalmazott az ukrán görög katolikusoknak 1999-ben: a huszadik század hitvallói „ismerték az igazságot, és az igazság szabaddá tette őket".
Az augusztus 23-i emléknap megünneplését 2009. április 2-án fogadta el az Európai Parlament. Ezen a napon köttetett meg ugyanis a Molotov-Ribbentropp-paktum, írja a CNA.
Magyar Kurír