Zenés történelemóra – ősbemutató a Müpában
3 perc olvasásAz örök erkölcsi törvény és egy évforduló véletlen találkozása úgy hozta, hogy a harmadik parancsolat értelmében született zenés dráma, Závada Pál Magyar ünnep című darabja történelmünk egyik legszélsőségesebben értelmezett fordulópontjának hetvenedik évfordulóján kerül színre először a Művészetek Palotája Fesztivál Színházában, majd a Nemzeti Színház Gobbi Hilda Színpadán.
Az örök erkölcsi törvény és egy évforduló véletlen találkozása úgy hozta, hogy a harmadik parancsolat értelmében született zenés dráma, Závada Pál Magyar ünnep című darabja történelmünk egyik legszélsőségesebben értelmezett fordulópontjának hetvenedik évfordulóján kerül színre először a Művészetek Palotája Fesztivál Színházában, majd a Nemzeti Színház Gobbi Hilda Színpadán.
Az 1940-ben keletkezett második bécsi döntés keltette érzelmi hullámok vibrálnak a pesti fényképész-műteremben. "A darab rólunk szól – hangsúlyozza a rendező Alföldi Róbert – népeink, nemzeteink, etnikumaink, felekezeteink megbecsülésére tanít". Závada Pál ebben a művében szándéka szerint mindent összefoglalt, amit "Istenről, hazáról és családról" mondani szeretne. A darabot egy vendégszövegekkel átszőtt vers foglalja keretbe: a Szózat és a Himnusz szókapcsolatai kavarognak benne, holdudvarában pedig ott dereng mindaz, ami tanulságképpen hetven (kilencven? ezer?) év távlatából immár talán levonható.
Ez a rendezés sem feledkezik meg arról a tényről, hogy a premiernek a Művészetek Palotája ad otthont (ahogy tavaly az Ármány és szerelem alkotói is figyelembe vették ezt). A cselekményben is aktív szerepet játszó, antik drámákat idéző kar mellett központi helyet foglal el a nyolc ütőhangszerből álló együttes, amelyet Silló István vezényel. A zene annak a Bella Máténak a munkája, aki épp a Müpában vehette át az Új Magyar Zenei Fórum 2009-es zeneszerzőversenyének első díját a kamarazenekari kategóriában.
A premier november 19-én lesz, s ezt 20-án, 23-án és 29-én további Müpa-előadások követik.
A Művészetek Palotája és a Nemzeti Színház bemutatja:
Závada Pál: Magyar ünnep
Bemutató: 2010. november 19. (további előadások: november 20., 23., 29.)
Művészetek Palotája, Fesztivál Színház
2010. december 18. Nemzeti Színház, Gobbi Hilda Színpad
Weiner Janka, fényképész – Nagy Mari
Gáborné Emma – divatáruboltos, Janka unokatestvére – Söptei Andrea
Flórián Imre – katonadiplomata, Janka szeretője – Znamenák István
Flamm Johannka – sajtóhivatalnok,Imre öccse – Földi Ádám
Weiner Ottó – segédlelkész, Janka öccse – Szatory Dávid
Urbán Vince – újságíró, Imre és Johannka unokatestvére – Szabó Kimmel Tamás
Geiger Márta – Imre és Vince szeretője – Gáspár Kata
Gábor Dezső – divatáruboltos, Emma férje – Závada Pál
Gábor Palcsi – Emma és Dezső fia – Mátyássy Bence
A Bagázs – éneklő vegyeskar
Dezső Sára, Gradsach Zoltán, Halas Dóra, Hiller Balázs, Mikecz Kornél, Murányi Márta, Nagy Zsófia, Pap Kinga Marjatta, Simon Júlia, Szabó József, Szász Barna
A férfiakból és nőkből álló KAR identitása változó – részint mellékszerepeket játszik, részint narrátori feladatokat tölt be. A KAR játéka összehangolt, közös – a szerep szövegét pedig a tagok egymás közt megosztva mondják, illetve megosztva vagy közösen éneklik.
Közreműködik az Óbudai Danubia Zenekar kamaraegyüttese, karmester: Silló István
Zene: Bella Máté
Díszlet: Menczel Róbert
Jelmez: Füzér Anni
Dramaturg: Vörös Róbert
Rendezőasszisztens: Herpai Rita
Rendező: Alföldi Róbert