Andalúzia bemutatkozik a budapesti VICE 2011. borkiállítás és vásáron
4 perc olvasásAz Extenda, Andalúz Kereskedelemfejlesztési Iroda szervezésében Andalúzia borkülönlegességei mutatkoznak be az idén második alkalommal megrendezett VinCE kiállítás és vásáron (http://www.vince2011.com/) a Mesterkurzus-terem I., 5-ös 6-os standján. Az eseményen felsorakoznak a dél-spanyolországi régióra jellemző, Magyarországon forgalmazott sherry borok, és más andalúz borvidékek nemes italai.
Az Extenda, Andalúz Kereskedelemfejlesztési Iroda szervezésében Andalúzia borkülönlegességei mutatkoznak be az idén második alkalommal megrendezett VinCE kiállítás és vásáron (http://www.vince2011.com/) a Mesterkurzus-terem I., 5-ös 6-os standján. Az eseményen felsorakoznak a dél-spanyolországi régióra jellemző, Magyarországon forgalmazott sherry borok, és más andalúz borvidékek nemes italai.
A 2011. március 19-20. között megszervezett rendezvényt számos érdekes és változatos program színesíti, és a sherry külön kiemelt szerepet kap a vasárnap 11:30-kor kezdődő Mesterkurzuson Sarah Jane Evans Master of Wine tolmácsolásában – vetíti előre Naszály Éva, az Extenda magyarországi irodájának igazgatója. Továbbá felhívja a figyelmet, hogy a mesterkurzuson résztvevő hallgatóság a sherryk legjobbjait, a magyar piacon jelen lévő sherryválaszték legexkluzívabb tételeit ismerheti meg, és ezen kívül kóstolhatnak olyan remekeket is, melyeket a magyar piacon még nem forgalmaznak, ezért egyenesen Andalúziából érkeznek erre a kivételes alkalomra.
A sajtótájékoztatón résztvevőket a VinCE kiállításra hazánkba érkező sherrymérő-mester (venenciador) fogadta, aki kóstolópoharaikat úgynevezett szúrólopó (venencia) segítségével töltötte meg. Ez a tevékenység Andalúziában külön szakmává nőtte ki magát, és a borkóstolást különleges vizuális élménnyel tarkítja, ahogy a hordóból kiemelt, sherryvel telt kis mérőedényt a bálnabajuszból készült hajlékony szárral a magasba lendíti, és onnan csorgatja a sherryt a poharakba. A sajtótájékoztatón megtudtuk, hogy a kiállításon nem csupán e látvánnyal szolgál a szakember, hiszen a vállalkozó szellemű látogatóknak lehetősége nyílik ezt a bormérő eszközt a gyakorlatban is kipróbálni szombaton, és vasárnap 15:00-16:00 között.
A tájékoztató keretén belül a résztvevőknek alkalma nyílt a kiállításon szereplő borokból összeállított komplett andalúz borsort megízlelni Petzold Attila, hivatásos Sherry Educator vezetésével.
Ahogyan Petzold Attilától megtudtuk, a sherry típusú borok Andalúzia gasztronómiai kincsestárát gazdagítják. Főként Palomino szőlőfajtából készülnek, a természetes édes társaik pedig napon szárított Moscatel és Pedro Ximenez szőlőszemekből, hordós érleléssel. Az érlelés fajtától függően minimum 3 évig, ún. solera/criadrea rendszerben történik, ahol a hordósorokból kisebb részeket kivéve, azokat az alatta lévő hordóba áttöltve tulajdonképpen egalizálják a borokat, épp ezért a legtöbb sherrynél évjáratról nem beszélhetünk. A borok egy része biológiai úton érik, ilyenkor az 5/6-ig töltött hordókban a bor tükrén egy speciális élesztőhártya keletkezik, elzárva a bort a levegőtől, sajátos íz és aromaanyagokat hozva létre az érlelés során. Más sherryk teli hordóban, élesztőhártya nélkül, de sokkal hosszabb ideig érnek, ezért az oxidáció határozza meg a borok karakterét. A természetes édes borok a fent említett szőlőfajták napon szárított szemeiből készülnek, magas cukor (~500 g/l!) és vonadékanyag tartalommal rendelkeznek, kizárólag oxidatív érleléssel készülnek, mivel élesztőhártya csak száraz boron alakul ki. A likőr-sherryk valamely száraz alapbor és egy természetes édes bor házasításából születnek, elsősorban a brit piacra, brit igényeknek megfelelően. A sherry típusú borokat rendszerint avinálják, (magas fokú borpárlattal, 15 illetve 17 (v/v)% -ra ) az eltarthatóság érdekében; a magasabb alkoholszint – a melegség, alkohol-édesség – tradicionálisan része a borok illat és ízképének.
Érkezésünkkor a veneciador a Bodegas Hidalgo La Gitana pincészet Manzanilla La Gitana borát kínálta a sajtótájékoztatón résztvevőknek. A kóstolási sorban szereplő borok pedig a következőek voltak: Bodegas González Byass, Tio Pepe; Huerta de Albalá, Barbazul; Bodegas Rey Fernando de Castilla, Classic Amontillado; Bodegas Barbadillo, Cuco Oloroso Seco; Bodegas Sandeman, Medium Dry; Bodegas Lustau, Lustau East India; Bodegas Osborne, Osborne PX.
Az andalúz borok bemutatkozását a VinCE 2011-en az EXTENDA szervezte. Az Extenda az Andalúz Tartományi Kormány által létrehozott non-profit szervezet. A sevillai központú intézmény 21 képviseleti irodával rendelkezik szerte a világon és legfőbb célkitűzése az andalúz vállalatok sikeres és tartós jelenlétének elősegítése a nemzetközi piacokon. A budapesti iroda immár 9 éve áll az andalúz és a magyar cégek rendelkezésére, és népszerűsíti a régió termékeit a magyar nagyközönség előtt.