„A köznapiról és a látomásról”
2 perc olvasás
A Komédium Színház 2011. április 28-án mutatja be Márai Sándor Füves könyve alapján készült „A köznapiról és a látomásról" című színdarabot, illetve a műfaji meghatározást pontosítva, színházi est egy szereplőre és egy hegedűsre.
A Komédium Színház 2011. április 28-án mutatja be Márai Sándor Füves könyve alapján készült „A köznapiról és a látomásról" című színdarabot, illetve a műfaji meghatározást pontosítva, színházi est egy szereplőre és egy hegedűsre.
A színházi próbára igyekezvén kíváncsi gondolatok kavarogtak fejemben, vajon hogyan oldható meg a Füves könyv-beli Márai gondolatok tolmácsolása egy személyben, azaz Benkő Nóra színművész által, hiszen ő az egy szereplő és mellette Balázs Barnabás hegedűművész „csak" a hegedűs. Érdeklődésemet még inkább fokozta az a tény, hogy néhány évvel ezelőtt olvastam a könyvet, és őszintén bevallom nagyon nehezen haladtam vele, mintha éretlen lettem volna a gondolatok megértésére. Mert miről is szól ez a könyv?
Márai írja az előszavában, írásának céljaként: „Nem tudós könyv ez, csak olyan, amilyet az elemiben tanítanak. Aki írta, nem ismeri a feltétlen igazságot és nem röstelli, hogy téved a részletekben. Mert ember. Olyasféle lesz hát ez a könyv, mint a régi füves könyvek, melyek egyszerű példákkal akartak felelni a kérdésekre, mit is kell tenni, ha valakinek a szíve fáj, vagy elhagyta az Isten. S aki jobban tudja, mondja jobban!"
Az előszó után úgy érzem, azt is meg kell ismerniük, kinek ajánlja művét Márai: „Ezt a könyvet ajánlom Senecának, mert arra tanított, hogy erkölcs nélkül nincs ember. És Epiktétosznak, mert megtanított arra, mi van hatalmunkban. És Marcus Aureliusnak, aki megtanulta Epiktétosztól, mi az, ami hatalmunkban van – és türelmes volt. És Montaigne-nak, mert jókedvű volt és nem törődött vele, mi lesz művével a halál után. És a sztoikusoknak általában, akik megvigasztaltak, mikor nem volt vigasz a földön, és megtanítottak, hogy ne féljek a haláltól, sem a rabszolgaságtól, sem a szegénységtől, sem a betegségektől. És egy-két férfinak, akik barátaim voltak és igaz férfiak. És egy-két nőnek." Mindezek ismeretében azt hiszem, egyetértenek azzal, hogy nagy feladatra vállalkozott Halmy György, szerkesztő-rendező.
A Füves könyv sugallta világot szeretné bemutatni tisztán, sallangmentesen és érdekesen. A Füves könyv 202 részéből prózában és megzenésítve, énekelve összesen 54-et mutatnak be, játszanak el. Most ne gondoljanak arra, hogy sorban követik egymást a fejezetek, mert nem így történik.
A 202 részben kalandozva megismerjük a sétát és azt, aki sétál, nem akar eljutni sehová, vagy ha csapás lelki fájdalom ér soha ne mutass fájdalmat a világnak, és mindenekelőtt gondolj arra, hogy ez természetes, hiszen ember vagy, tehát szenvedned kell és folytathatnám még a Márai gondolatokat, melyek a hegedű jajongó néha fájdalmasan felsíró hangjai mellett Benkő Nóra szájából hallva figyelmünket ébren tartva szinte agyunkba vésődnek. A zene a színésznő által játszott szövegek között is önálló funkciót kap, mindvégig fontos dramaturgiai szereppel bír, mint beszélgetőpartner, mint önmagunk egyik felének megtestesítője van jelen. A nagyon erőteljes, szikár egyéniségben jelenlevő érzékeny, finom, tündéri, tapintatos, gyöngéd vonások őszintén, igazul jelennek meg a Benkő Nóra által megformált író alakjában. Az előadásban kulcsszerepet kapó belső hangot ő nem csak felismeri, hanem kiváló hangi adottságaival meg is személyesíti az esten. A színésznő játszotta írón kívül van jelen a színpadon a hegedűs, aki egyben az est zeneszerzője, aki játékával, jelenlétével a személyest, az ember belső, tudatalatti világát hangsúlyozza az előadásban.
Végezetül, ha megkérdeznének, kinek ajánlanám az előadást, nos …mindenkinek! Számomra magával ragadó volt, hogy ami olvasmányként – lehet, hogy csak nekem – kissé nehézkes, az így élőszóban Benkő Nórát hallgatva csodálatos. „Más és jobb nem is történhetett velem."
„A köznapiról és a látomásról" Márai Sándor Füves könyve alapján.
Szereplők: Benkő Nóra színművész és Balázs Barnabás hegedűművész.
Szerkesztő-rendező: Halmy György
Zeneszerző: Balázs Barnabás
Producer: Balázs Csilla
Bemutató. 2011. április 28. 19 óra. Komédium Színház
Lantai József