Pszoriázis: kiközösítés és bezárkózás Ma már van esély a gyógyulásra.
3 perc olvasásA pszoriázis (pikkelysömör) szinte népbetegség, Magyarországon százezrek szenvednek tőle. Mivel a beteg bőr látványa gyakran elriasztó, és igen sokan – tévesen – fertőzőnek tartják, a betegeket sokszor visszautasítás, kiközösítés éri. Emiatt az érintettek gyakran visszahúzódnak, bezárkóznak, depresszióssá válnak. Pedig ma már hatékony gyógyszerek léteznek – még a legsúlyosabb esetek gyógyítására is.
A pszoriázis (pikkelysömör) szinte népbetegség, Magyarországon százezrek szenvednek tőle. Mivel a beteg bőr látványa gyakran elriasztó, és igen sokan – tévesen – fertőzőnek tartják, a betegeket sokszor visszautasítás, kiközösítés éri. Emiatt az érintettek gyakran visszahúzódnak, bezárkóznak, depresszióssá válnak. Pedig ma már hatékony gyógyszerek léteznek – még a legsúlyosabb esetek gyógyítására is.
A pszoriázis, vagy magyar nevén a pikkelysömör olyan betegség, amely egyértelműen észrevehető a külső szemlélő számára is. A kórral együtt járó bőrtünetek a kívülállóknak elrettentőek lehetnek, és ez megnehezíti a betegek mindennapjait. Gyakran kell megküzdeniük a társadalmi kirekesztettség érzésével a bőrükön mutatkozó vörös foltok miatt. Holott a pikkelysömör nem fertőz: ez genetikai eredetű, ún. autoimmun betegség, amely életünk során bármikor jelentkezhet. Rengeteg odafigyelést igényel, és a betegnek a diagnózist követően élete végéig szembe kell néznie a mindennapos gondozás és a kezelések kötelezettségével.
A testi terhek mellett a legnagyobb problémát az egészségesek elfordulása jelenti. Ha a bőrtünetek látható, a ruházattól nem fedett helyen jelentkeznek, a pszoriázisban szenvedő betegek nem mernek közösségbe menni, szociális kapcsolataik beszűkülnek, sok esetben szakképzett munkaerő létükre a munkájukat is elveszítik emiatt: munkanélkülivé válnak. A pikkelysömörben szenvedő betegnek sok esetben társas kapcsolatai is leépülnek, vagy ki sem alakulnak, az elmagányosodás miatt a betegek mintegy 25 %-a depresszióval küzd, sokan az öngyilkosság gondolatáig is eljutnak.
Pedig ez a betegség ma már gyógyítható. A pikkelysömörben szenvedő betegek nagy többségének hosszú utat kell bejárnia, mire eljut ahhoz a gyógymódhoz, ami számára elhozza a tünetmentességet. Azonban a modern gyógyászatnak köszönhetően a közismert felületi kúrákon kívül – mint pl. a gyógykenőcs, a speciális fürdő – a modern kezelések géntechnológiai-biológiai kúrákkal enyhítik a tüneteket. A legsúlyosabb esetek gyógyítását az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) finanszírozza.
A Magyarországi Pszoriázis Klubok Egyesülete hangsúlyozza: a pikkelysömörnek nem kell súlyossá válnia ahhoz, hogy ellehetetlenítse a mindennapokat. Éppen ezért akkor is érdemes felkeresniük a betegeknek a pszoriázis klubokat, ha csupán enyhe tünetektől szenvednek. Itt életviteli tanácsokkal segítik őket, és közösségben érezhetik magukat. A Klubok segítséget kínálnak a súlyos testi, lelki és anyagi terheket okozó betegségben szenvedőknek.