KASSA 2013 — Európa Kulturális Fővárosa (EKF)
5 perc olvasás
A budapesti Szlovák Kulturális Intézet vezetője, Jana Tomková – ezúttal magyarul is – köszöntötte Richard Rašit, Kassa város polgármesterét, Miskolc testvérváros alpolgármesterét, valamint a szlovák és a magyar külügyminisztérium képviselőit, köztük Komáromy Andreát, Peter Germuškát, az EKF igazgatóját abból az alkalomból, hogy a Hibernia Kiadó megjelentette a Kassát bemutató útikalauzát. Már közel harminc éve nem jelent meg hasonló útikönyv.
A budapesti Szlovák Kulturális Intézet vezetője, Jana Tomková – ezúttal magyarul is – köszöntötte Richard Rašit, Kassa város polgármesterét, Miskolc testvérváros alpolgármesterét, valamint a szlovák és a magyar külügyminisztérium képviselőit, köztük Komáromy Andreát, Peter Germuškát, az EKF igazgatóját abból az alkalomból, hogy a Hibernia Kiadó megjelentette a Kassát bemutató útikalauzát. Már közel harminc éve nem jelent meg hasonló útikönyv.
Az eseményt szlovák vendéglátással és magyar tolmácsolással levezette a Szlovák Idegenforgalmi Hivatal vezetője, Soňa Jelinková. Elmondta, hogy úgy tartják, az európai kultúra Keleten a gótikával ér véget, s ennek különlegesen szép példája az 1378-ban épült Szent Erzsébet dóm, amelyben II. Rákóczi Ferenc édesanyja, Zrínyi Ilona földi maradványai nyugszanak.
A város ősi kultúrájáról árulkodnak őskori és bronzkori leletek. Neve valószínűleg középkori családnévből származik. Egy 1230-ból származó dokumentum szerint vásárváros lett. A 15. században Körmöcbányán verték a mesebeli „körmöci aranyakat". Kassa jelentőségét és gazdagságát mutatja, hogy 1606-ban itt tartotta lakodalmát Bethlen Gábor és Brandenburgi Katalin. Kassa később az Osztrák-Magyar Monarchia második legjelentősebb városa lett. Híres szülöttei közül elsősorban az író Márai Sándor körül forognak az EKF-programok fő eseményei. Márai műveiből és drámáiból megismerhetjük a kassai polgárok és a zsidóság életét. Korábban alkotott itt Batsányi János, Kazinczy Ferenc és sokan mások, majd Koloman Sokol festőművész. A világkarriert befutott Andy Warhol szülei Mikován éltek, Kassa mellett. Kevesebben tudják, hogy az ESET NOD32 programot Szlovákiában fejlesztették ki, a csodálatos pozsonyi egypilléres híd pedig szlovák-magyar közös tervezés eredménye. A Kassához közeli Bojnice épségben maradt várkastélya is megér egy látogatást! Tehát Kassa nem egynapos program a turistáknak!
Kassa most élő és élhető modern város, miután levetkőzte szocialista ipari arculatát. Minden sarokról visszaköszön a régmúlt. Szellemes, modern szobrok teszik vidámmá a várost. A legújabb, elgondolkodtató szobor persze Márai Sándort ábrázolja egy karosszékben. Gáspár Péter alkotásának címe: Dialógus. Vele szemben akár helyet is foglalhatunk, hogy érezzük szellemi és emberi nagyságát. Óriási, 60 millió eurós beruházással készülnek 2013-ra. 60 szálloda 4 ezer ággyal várja a látogatókat. Mindenki meglátja, aki ellátogat a műemlékeket hűen megőrző, a turisták számára élvezetes, 240 ezer lakosú, felújított városba. Ráadásul kitüntetett figyelemmel várják a magyarokat!
Az idegenforgalmi adatokról: 2009-2011 között Szlovákiában 34%-kal nőtt a turistaforgalom, amelyből mintegy 10% látogatott Kassára. Köszönhető ez a rengeteg rendezvénynek. Augusztus 6-12-ig tartják a Nyár a Parkban című sorozatot, a Fehér Éjszakákat október 6-án, a kassai maratont október 7-én fényfestéssel ünneplik, a Felmelegítő Fesztivált decemberben, amit a karácsonyi vásár követ. 2013-ban január 19-20. között kezdődik az évadnyitás utcafesztivállal, kiállításokkal. Május elsejétől a Város Napok kapnak helyet. Május 22-26-ig a Use the City a fiataloknak szól (például koncertek a villamoson is), májustól novemberig vadonatúj, korábban még soha nem látott művészeti fesztiválok foglalják le a várost, májustól augusztusig az ún. konvergencia-koncertekre kerül sor. Júniusban Márai Sándor életéről balett előadás emlékezik meg. Az összes ünnepi program természetesen gasztronómiai fesztivállal végződik. A záróünnepélyt december 13-án tartják. A Terra Incognita – Szlovákai Keleti Kapuja, Kassa páratlan élményeket és szolgáltatásokat képe nyújtani mindenkinek. (www.visiteukosice.sl)
Kassa útikönyv
Az EKF 2013 és a Márai-emlékév sikeréért sokat tett Jáki Judit, a család leszármazottja, Mészáros Tibor és Csorba Csilla irodalomtörténész, a Petőfi Irodalmi Múzeum munkatársai, akik kutatásaikkal járultak hozzá a Márairól szóló fejezethez. Flora Ondová Reiter projektmenedzser és szerkesztő támogatta a könyv kiadását. Az útikönyv magyarországi kiadója és szerzője, Marton Jenő, a Hibernia Kiadó ügyvezető igazgatója Hoffmann Évával, szlovák szerzőtársával dolgozott együtt a könyv megírásában. A szerzők ok nélkül mentegetőztek, hogy sebtében készült a könyv, de a legközelebbi kiadásban javítani fogják a benne maradt hibákat. Ezek nem észrevehetőek. Marton Jenő korábban még nem járt a városban, de alig öt perc alatt beleszeretett a szépségébe.
Munkájuk először hagyományos útikönyvnek indult, de a számtalan új információ sarkallta az alkotókat egyéb részletek feltárására is. Így nemcsak a belváros műemlékei között vezet, hanem az Óvároson kívüli sétákra is ösztönöz. Szó van benne kulturális emlékekről és sportról. A szerintünk igen jól sikerült útikönyv fontos részletekkel szolgál a várossal való ismerkedésről, a vendéglőkről, sörözőkről, a szállásokról, a feltétlenül megnézendő helyszínekről, a körsétákról és még a toalettekről is! A hasznos információk rovatban jó ötletekhez juthatunk. Részleteket olvashatunk a város nyári rendes és rendhagyó programjairól. Beavat a karácsonyi káposztaleveles és a közkedvelt sztrapacska készítésébe, a végén pedig kis úti szótárt találunk.
DOBI ILDIKÓ