3 az 1-ben
7 perc olvasás
3 az 1-ben ajánlatom a hétvégére ír táncjáték a MOM Kulturális Központban, aztán TV kedvelőknek a Testvérek befejező évada és végül a magyar kultúra napján Ady/Petőfi bemutató a Thália Színházban.
3 az 1-ben ajánlatom a hétvégére ír táncjáték a MOM Kulturális Központban, aztán TV kedvelőknek a Testvérek befejező évada és végül a magyar kultúra napján Ady/Petőfi bemutató a Thália Színházban.
Coincidance: Széttáncolt cipellők – Ír táncjáték az egész családnak!
A Coincidance társulat új produkciójaként a Grimm testvérek kedvelt meséjét, a Széttáncolt cipellőket választotta, melyet január 20-án mutatnak be a MOM Kulturális Központban.
Melyik mese is passzolhatna jobban az Ír Sztepp Európa Bajnokaihoz (a társulatban 3 Európa Bajnok szerepel: Farkas Dániel, Potornai Norbert és Gyulai Júlia), mint az izgalmas történet 8 királylányról, akik éjjelente rongyosra táncolják a cipellőiket. A jóságos király eleinte nem is sejti, hogy leányai egy sötét, mesebeli herceg varázslata alatt állnak…
Gyulai Júlia rendező-koreográfus, Székács Zsófia jelmeztervező és Potornai Norbert arculattervező alkotói munkájához ezúttal Faisztl Ernő zeneszerző is csatlakozott.
A Coincidance [kojnszidensz] az autentikus ír sztepptánc és a modern tánc egyedülálló házasításából született. Az egyszerre három ír sztepptánc Európa bajnokot felvonultató előadás Európa szerte elismert ír sztepptánc versenytáncosokból álló társulata először 2010-ben mutatkozott be nagy sikerrel Budapesten „Contemporary Irish Dance – Kortárs Ír Tánc" című produkciójával.
A 2008-ban még Con-Fusion Dance néven ismert csoport megújulása a névcserével kezdődött. Az angol coincidence szó jelentése véletlen egybeesés, amely páratlan pontossággal utal az ír sztepp és a modern tánc különös harmóniavilágának összekapcsolására.
Az első hónapokban új technikák és formanyelv kialakításán dolgoztak, keresve a hagyományos ír tánc és a kortárs tánc azon jellemzőit, melyeket a színpadon, Gyulai Júlia koreográfiáiban ötvözve, az ellentétek különös harmóniáját kaphatjuk eredményül. A modern tánc szenvedélyes lágyságának és az ír sztepp karakán ritmusvilágának fúziójaként, a köztük lévő vonzásból és taszításból felszabaduló energiát kihasználva született meg a "kortárs ír tánc"-nak keresztelt műfaj.
Jegyár: 1200Ft, 2400Ft, 2900Ft
2013. január 20., (vasárnap), 17:00
MOM Kulturális Központ
https://www.facebook.com/coincidance
Befejező évadával jön a Testvérek.
Ötödik, búcsú évadához érkezett a Universal Channel sikersorozata, a Testvérek.
2013. január 20-tól dupla részekkel köszön el a magyar rajongóktól a Walker család olyan színészekkel, mint az Oscar-díjas Sally Field vagy Calista Flockhart.
Az amerikai drámasorozat főhősei rengeteg változással néznek szembe. A történetbe az előző évad eseményei, a végzetes autóbaleset után egy évvel csatlakozunk be az utolsó évad első epizódjával. Miközben Robert (Rob Lowe) még mindig kómában van, Kitty (Calista Flockhart) úgy dönt, tovább lép és új kapcsolatba kezd. Új szerelem van a láthatáron Saul (Ron Rifkin) számára is: váratlanul találkozik valakivel a múltból. Eközben Nora (Sally Field) ismét összejön egy régi szerelmével, ami döbbenetes felfedezéshez vezet az egyik családtag számára. Tehát érzelmekből nem lesz hiány a Testvérek legújabb epizódjaiban, amelyet a tengerentúlon átlagosan 8 millió nézőkövetett figyelemmel.
Testvérek – 5. (befejező) évad
január 20-tól minden vasárnap 21:00-tól dupla epizódokkal a Universal Channel-en!
http://www.universalchannel.hu/
2013. január 22-én, a magyar kultúra napján Ady/Petőfi bemutató a Thália Színházban a Független Thália Projekt keretében. A Nézőművészeti Kft és a Manna közös előadása.
A Nézőművészeti Kft-t 2009-ben alapította Mucsi Zoltán, Scherer Péter és Katona László. Klasszikusok újraértelmezésével éppúgy kísérleteznek, mint improvizációkból táplálkozó szövegek létrehozásával. A felnőtt közönség mellett azonban meghatározó feladatuknak érzik a fiatalok megszólítását is, ezért hoznak létre évről-évre egy-egy tantermi előadást. Így a színház eljut az iskolákba is.
Scherer Péter a Kolibri Színházban 2008-ban mutatta be Klamm háborúja című monodrámáját, Novák János rendezésében, mely számos hazai és nemzetközi elismerésben részesült és amelyet azóta is rendszeresen játszik budapesti és vidéki iskolákban. 2009-ben saját rendezésbe fogott, ugyancsak a Kolibri Pincében mutatták be Kikatt című iskolaszínházi előadását. 2010-ben a Nézőművészeti Kft keretein belül rendezte meg A gyáva című előadását mely, a Tantermi Színházi Projekt támogatása mellett elnyerte a VI. Gyermek- és Ifjúsági Színházi Szemle fődíját, valamint a 2012-es ASSITEJ Gyermek- és Ifjúsági Színházi Biennálé legjobb ifjúsági előadásnak járó Üveghegy-díját. A drogprevenció szándékával létrehozott előadást, mind a Kortárs Drámafesztivál, mind pedig a Deszka Fesztivál beválogatta szemle-programjába. A 2012-es évben Vakság címmel készített egy, az esélyegyenlőségről szóló osztályteremi előadást.
Az új, Ady/Petőfi címmel készített bemutatójuk egy rendhagyó irodalom óra keretein belül szeretné megszólítani a diákokat. Az előadás nem szokványos előadói stílusban és személyességgel kísérli meg közel hozni nagyjaink hétköznapi problémáit, családi életét, örömeit és bánatait. Szeretné megmutatni, hogy ők is "csak" hús-vér emberek voltak, mert az is fontos, hogy mi van a verseken, költeményeken túl. Mi az, ami közös a most hallgató, olvasó diákban és a 200 évvel korábban élt "nemzeti hősben"?
Ezt a szinte lehetetlen vállalkozást kísérlik meg színházi kereteken belül megmutatni, és átélhetővé tenni. Gyakran találkozni azzal az általános vélekedéssel a diákok körében, hogy mindenki, aki a tankönyvekben szerepel, csak egy távoli, magasan a hétköznapi ember fölött álló, morálisan vitathatatlan erényeket felmutató hérosz lehetett, s el sem tudják képzelni (bár az életrajzok gyakran utalnak erre, a részletektől megkímélve), hogy milyen problémákkal, emberi gyarlóságokkal, hétköznapi drámákkal volt az ő életük is teli. Ahhoz, hogy egy irodalmi mű, vers, regény igazán meg tudjon érinteni, le kell tudni bontani ezt a falat múlt és jelen között. Beszélgetni Petőfi vágyairól vagy éppen szerelmi csalódásairól, Ady betegségeiről vagy pénz gondjairól. Korabeli dokumentumokat, naplókat, leveleket és természetesen magukat a műveket (verset és prózát egyaránt) felhasználva emberi közelségbe hozva, talán személyesebb viszony és összetettebb kép alakulhat ki a diákokban róluk, és talán a művekre is másképpen néznek majd.
Bemutató: 2013. január 22. 15 óra, Thália Színház, a Független Thália Projekt keretében, a magyar kultúra napján. További előadás: 2013. január 29. 19.30 óra
Ady/Petőfi – A Nézőművészeti Kft és a Manna közös előadása
Játsszák:
Katona László/ Kovács Krisztián
Alkotók: Gyulay Eszter, Katona László, Kovács Krisztián, Scherer Péter
Rendező: Scherer Péter
"Petőfi nem volt megfontolt, komoly ember, ő egy izgága gyermek volt. Hiába keresnék rá az összes nagy szótárú nyelvekben több és nagyobb jelzőt: gyermek. Viszont nincs is e joggal megbírálható teremtésnek, világnak, életnek különb, istenibb produktuma, mint a gyermek. A gyermek az elevenség, az öröm, a jövőbe ható ígéret, a bilincsbe nem vert ember, az igazán igaz isten. A gyermek szent, dicső, szép, de a gyermeknek az a hivatása, kötelessége, hogy önző és rossz is legyen ugyanakkor.." (Ady Endre)
Lantai József