2013. május 4-én véget ért a 23. Mediawave Film és Zenei Együttlét
Moldvai csángó népzenészek, kínai művészek és a fesztivál több fellépőjének közreműködésével kihirdették a filmes és a Párhuzamos Kultúráért díjakat a 23. Mediawave Együttlét zárónapján. Véget ért a csángó lakodalmas, amely az együttlét első napján lánykéréssel indult, a szombati záró napon pedig a Fülke című táncdarabbal fejeződött be.
Moldvai csángó népzenészek, kínai művészek és a fesztivál több fellépőjének közreműködésével kihirdették a filmes és a Párhuzamos Kultúráért díjakat a 23. Mediawave Együttlét zárónapján. Véget ért a csángó lakodalmas, amely az együttlét első napján lánykéréssel indult, a szombati záró napon pedig a Fülke című táncdarabbal fejeződött be.
Átvették díjaikat a Párhuzamos Kultúráért díjazottjai. A Párhuzamos Kultúráért díjat a Mediawave Alapítvány hozta létre 2001-ben, a Ravazdi Kerekasztal szellemiségének folytatásaként. Minden évben azokat a magyar és az országban fellépő, egyedi művészeket díjazzák, akik szellemisége nem akart megfelelni az aktuális vagy divatos kulturális irányzatokhoz. Sokszor ezek a személyek nehéz természetűek, lobbanékonyak, vagy éppen a végtelenségig szelídek, szinte észrevétlenek. De azért abban hasonlítanak egymásra, hogy kevéssé tudta őket befolyásolni a környezet átlaghoz szorító ereje.
Az idei év díjazottjai: Balog Attila (író, költő), Bata Rita (táncos, koreográfus), Lakatos Mónika (énekesnő), Leena Conquest (énekesnő), Petrás Mária (énekesnő, kerámikus), Rutkai Bori (énekesnő, képzőművész), Villányi László (költő, szerkesztő).
Balogh Attila – író, költő
1956-ban született Szikszón. Születése után kórházba került, ott nőtt fel, ott végezte általános iskolai tanulmányait. Egy évig az ELTE magyar- könyvtár szakára járt. Két évig a Hittudományi Akadémia hallgatója volt. 1975-től gyógy-gondozóként dolgozott. Első kötetéért (Lendítem lábamat) 1981-ben irodalmi nívódíjat kapott. Főszerkesztője volt a Cigányfúró című folyóiratnak, alapítója a "Dunától a Gangeszig" Alapítványnak. Önálló kötetei: Lendítem lábamat, Versek, József Attila a peep showban, Egyvéleményen, Gipsy Drill
Bata Rita – táncos, koreográfus
Koreográfus, táncos, rendező, aki testéről minden külsőséget lenyúzva keresi az igazságot. Alkotásai során arra törekszik, hogy koreográfiái társadalmi és kulturális háttértől függetlenül mindenki számára befogadhatóak legyenek. A gondolatok univerzalitása teszi lehetővé, hogy az előadásai hozzájáruljanak a kultúrák közötti kapcsolatteremtéshez. Művészete fájdalmas és testi. Munkáira továbbá jellemző, hogy szorosan kapcsolódnak az ázsiai kultúrához, ezen belül főleg a butoh tánchoz.
Lakatos Mónika – énekesnő
Mónika otthon tanult énekelni és táncolni, gyermekkorában szinte „anyanyelvként" sajátította el a roma dallamvilágot. A zenei pályán 1994-ben indult el, amikor csatlakozott a Holdvilág Színházhoz, mint énekesnő és színésznő. 2000 és 2003 között a Romano Drom tagja, 2004-ben a Romengo zenekar alapító tagja. Vele született tehetsége, rabul ejtő hangja külföldön és belföldön is egyaránt őszinte lelkesedést vált ki laikus hallgatókból és a szakmából egyaránt.
Leena Conquest (USA) – énekes
Leena Conquest amerikai énekesnő művészetét mélyen átitatják az amerikai jazz hagyományai. Előadásmódja a klasszikus és modern jazz stílusokban is lenyűgöző, de rendelkezik saját, egyéni hanggal, stílussal, amely a legjobb előadók közé emeli. Pályafutása során számos neves és meghatározó jazzmuzsikussal dolgozott együtt Doc Cheathamtól Mal Waldronig, Roy Ayerstől William Parkerig. Utóbbival két alkalommal a MEDIAWAVE Fesztiválon is fellépett.
Petrás Mária (ROM/HUN) – énekesnő, kerámikus
A Bákó megyei Diószénben született, Romániában. Egy csángó küldöttség tagjaként járt először Magyarországon 1990 nyarán. A Magyar Iparművészeti Egyetemen végzett kerámia szakon 1995-ben, majd a mesterképzést kitüntetéssel végezte el. Három és fél méter magas, két méter széles, közel életnagyságú, öt alakos, mázatlan kerámiájú diplomamunkája a dévai Ferences Kolostor kerengőjében áll ma is. 1997 óta számtalan kiállítása volt itthon és külföldön.
Rutkai Bori – énekes, képzőművész
A Magyar Iparművészeti Egyetem Vizuális Kommunikáció Szakán, videó-tervezői szakon diplomázott 2001-ben. Képzőművészettel, költészettel, előadóművészettel egyaránt foglalkozik. 2002-ben Nyolcas Istvánnal közösen megnyerték az ARC óriásplakát-kiállítás díját a Fájdalom és humorérzék című alkotásukkal. Első zenekara a Special Gizda együttes utódja, a Specko Jedno 2003-ban alakult. Előadásai gyakran színházi, vagy kabaré elemekkel színezett koncertek. A Vacka Rádióban is rendszeresen szerepel gyermekműsorával.
Villányi László – költő, szerkesztő
A Kisalföldön, Győrben született, 1953-ban. A szülőváros Villányi számos későbbi művében visszatérő motívum, ma is a városban él. Az irodalom mellett a filmművészetben is alkotott. A kezdetekben népművelőként és tanárként dolgozott. 1990 óta a győri Műhely folyóirat főszerkesztője.
Filmes díjak:
Legjobb zenei film díj
Desirée von TROTHA (GER): Woodstock Timbuktuban – Az ellenállás művészete
Legjobb játékfilm díj
Veit HELMER (KZH/GER/RUS): Baikonur
Különdíj a legjobb rendezőnek
Tudor GIURGIU (ROM): Csigák és emberek
Legjobb kisjátékfilm
Dekel NITZAN (ISR): Pálya
Kisjátékfilm különdíj a legjobb művészeti alkotás bemutatásáért
Timofey ZHALNIN (RUS): F5
Legjobb kísérleti Film
Ashley Michael BRIGGS (UK): Nem jön az ihlet
Legjobb dokumentumfilm
David WONDRÁČEK (CZE): Szerelem a sírban
Legjobb animációs film
Sandra DESMAZIERES (FRA): Bao
Tolerancia különdíj
Péter VÁCZ (HUN): Nyuszi és őz
Legjobb magyar film
SZABÓ Szonja (HUN): Turiszt
Lantai József