Szabványosított dokumentumformátummá vált a PDF
3 perc olvasásAz információ áramlásának elektronikus eszközei szinte minden esetben valamilyen, lehetőség szerint hordozható dokumentumformátumot jelentenek. Ilyenek kialakítására több kísérlet történt, s ameddig csak az információ, a karakterek átvitele a lényeg, a DOS/Windows világban .txt kiterjesztésű natív szövegállományok teljesen jól megfelelnek. A problémák akkor kezdődnek, ha a szöveget formázni szeretnénk és képekkel, egyéb elemekkel is kiegészítenénk.
Az információ áramlásának elektronikus eszközei szinte minden esetben valamilyen, lehetőség szerint hordozható dokumentumformátumot jelentenek. Ilyenek kialakítására több kísérlet történt, s ameddig csak az információ, a karakterek átvitele a lényeg, a DOS/Windows világban .txt kiterjesztésű natív szövegállományok teljesen jól megfelelnek. A problémák akkor kezdődnek, ha a szöveget formázni szeretnénk és képekkel, egyéb elemekkel is kiegészítenénk.
Az internetes világban elterjedt HTML formátum és rokonai alkalmasak formázott szöveg átvitelére, de valójában a szöveg megjelenítését a böngésző végzi. Így sajnos a megjelenítés sokszor függ a HTML-t készítő programtól és a megjelenítéshez használt programkörnyezettől egyaránt. Beleértve az utóbbiba a böngészőt éppen úgy, mint az operációs rendszereket, és az azokra telepített betűkészleteket. Erről sokan, akarva akaratlanul meggyőződhetnek az internetes információvadászatok során.
A megoldás, és erre már évtizedekkel korábban rájöttek, egy nyomtatványhoz hasonló dokumentumformátum, mely alkalmas a formázások, beillesztett elemek platformfüggetlen megjelenítését biztosítani. A különböző megvalósítási kísérletek közül napjainkig a PDF formátum maradt talpon, mely nevében sem jelent mást, mint hordozható dokumentumfomátumot (Portable Document Format). A nyomtatványszerűséget mi sem jelzi jobban, mint az, hogy nem egy PDF-generáló program virtuális nyomtatóként települ fel a számítógépre, és ezen a „nyomtatón" kiküldve a dokumentumot áll elő a PDF-változat. A valós hordozhatóságát pedig jelzi, hogy mára az összes elterjedtebb operációs rendszerre létezik az olvasását szolgáló alkalmazás, és az Internet Explorer éppen úgy, mint a FireFox plug-inként támogatja a neten előforduló PDF-ek olvasását.
A formátum fejlesztője Adobe cég, mely újabb lökést kapott a formátum használatát illetően. A PDF, mint formátum ugyanis július első napjaiban ISO-szabvánnyá vált. Így az elektronikus információáramlásban immár az ISO 32000-1 szabványnak (ISO 32000-1, Document management – Portable document format – Part 1: PDF 1.7) megfelelő formátumot használja az, aki az említett fájlformátumot használva kommunikál. Ennek persze megvan a maga előnye, ha valós kompatibilitást várunk el, és platformfüggetlen támogatást. S persze arról sem kell okvetlen elfeledkeznünk, hogy ez nem kis előny az Adobe számára is. A kormányzati beruházási programok a legtöbb országban megkövetelik a szabványosságot, az ellenőrizhetőséget, amihez nem árt, ha valaki egy ISO-papírt tudhat magáénak. Az Adobe pedig nem csak a PDF-formátum tulajdonosa, de számos olyan szoftveré is, mely ezt a formátumot kezeli, és ezek nem mindegyike olyan ingyenes alkalmazás, mint az Acrobat Reader.
Andrew_s