Fotókiállítás és felolvasószínház a Néprajziban
A Néprajzi Múzeumban két érdekes programmal indul a hét. 2013. július 8-án az Eltűnő remekművek – Az orosz faépítészet pusztuló emlékei fotókiállítást nyitják meg, másnap, július 9-én pedig felolvasó színházzal búcsúzik a közönségtől a TÁRGYAS_RAGOZÁSàszubjektív etnográfia című tanulmányi kiállítás.
A Néprajzi Múzeumban két érdekes programmal indul a hét. 2013. július 8-án az Eltűnő remekművek – Az orosz faépítészet pusztuló emlékei fotókiállítást nyitják meg, másnap, július 9-én pedig felolvasó színházzal búcsúzik a közönségtől a TÁRGYAS_RAGOZÁSàszubjektív etnográfia című tanulmányi kiállítás.
2013. július 8-án Eltűnő remekművek – Az orosz faépítészet pusztuló emlékei kiállítás nyílik a Néprajzi Múzeumban.
Az orosz faépítészet remekművei harmóniát, különleges formavilágot és évszázados építészeti hagyományokat őriznek. Az Orosz Kulturális Központtal közösen rendezett fotókiállítás a falusi faépítészet inspiráló hatását, a házak és templomok pusztulását és újjáéledését egyaránt a közönség elé tárja július 9. és szeptember 8. között.
Harmónia és évszázadok során összegyűjtött, továbbörökített, kiemelkedő építészeti hagyományok – ezeket láthatjuk az orosz faépítészet remekművein. Az építőművészek nemzedékről nemzedékre átadott tudásának köszönhetően évszázadokon át gyönyörű faépületek születtek Oroszországban. Ez a művészeti ág nem szakadt ki a népi környezetből, sőt a hétköznapokban és a falusi építészetben alkalmazott tudás továbbfejlődött benne. Maga az anyag: a fa, abban különbözik a többi építőanyagtól, hogy hihetetlenül meleg, puha. Miután ki van téve az öregedésnek és a pusztulásnak, még élőbbnek tűnik, ezért még több odafigyelést, törődést igényel. A pusztuló házak és templomok a gondoskodás hiányának, a társadalom labilis, boldogtalan állapotának bizonyítékai. A restaurátorok munkája ezzel szemben a remény és megújulás jelképe. Ezek az épületek sok esetben bizonyítják, hogy különböző helyeken éppen a templom felújításával kezdődött el a népi életmód újjáéledése.
A kiállítás megnyitójára 2013. július 8-án 17 órakor kerül sor a Néprajzi Múzeumban.
Köszöntőt mond Dr. Kemecsi Lajos, a Néprajzi Múzeum főigazgatója és Platonov Valery, az Orosz Kulturális Központ igazgatója, az Oroszországi Föderáció magyarországi nagykövetségének kulturális tanácsosa.
A kiállítást megnyitja Kapusztina Marina, az Ororszországi Faépítészeti Emlékek Megóvásáért Alapítvány felügyelőtanácsának elnöke.
A fotókiállítás 2013. szeptember 8-ig látogatható.
2013. július 9-én Felolvasószínház hét szkeccsben.
Felolvasó színházzal búcsúzik a közönségtől június 9-én, kedden este a TÁRGYAS_RAGOZÁSàszubjektív etnográfia című tanulmányi kiállítás.
Molyoló vagy gyorstalpaló, néprajzos vagy nem, idős vagy fiatal, fiú vagy lány, szereted vagy utálod a műanyagot, lenyűgöz a szép és a régi vagy nem: ha eljössz, nem menekülsz!
A szkeccseket Keresztesi József írta.
Felolvassák: Máthé Zsolt, Schönberger Ádám, Péter Kata és Radnay Csilla.
A színház előtt 17.00 órától last minute tárlatvezetést tart Frazon Zsófia, a kiállítás kurátora és Joó Emese múzeumpedagógus.
A kiállítás semmiképpen sem múlik el nyomtalanul: DVD katalógusán képek, tárgyak, hangok és múzeumpedagógiai anyagok – minden, amire egy földi halandónak szüksége lehet. Ráadásul pedig + még egy nap! A kiállítás ugyanis csak július 10-én, szerdán este zár be véglegesen.
„Jevgenyij Proszpototoronovovics: Pilleszék! Szentséges Szűzanyám! Az idejét sem tudom, mikor ültem utoljára pilleszéken. […] A dajkámnak volt ilyen pilleszéke Jevrogomorodovban! Élt ott egy idős muzsik, Fetya apó. Tett-vett a ház körül, gondozta a veteményest, megjáratta a lovakat, rendbe hozta, ha elromlott valami. És képzelje, kedves Marija Fedorova, ő maga faragta azokat a pilleszékeket. Polipropilénből!
Marija Fedorova: Valóban?
J. P.: Így igaz, ahogy mondom. A nép, a mi drága népünk nem ismer határt találékonyságban! Fogta a polipropilént, jól megpöködte jobbról-balról – már elnézést, hölgyeim! -, aztán nosza, belevágott!
M. F.: Értem, értem…
J. P. (elérzékenyül): Emlékszem, odaadta nekünk, gyerekeknek, a műanyag forgácsokat. Azokkal játszottunk, azok voltak a legféltettebb kincseink. Hol ilyen színű volt, hol pedig…"
A tárlatvezetés és a felolvasószínház múzeumi belépővel látogatható. A program helyszíne a kiállítás.
Felolvasószínház hét szkeccsben
2013. július 9. 18.00 óra
NÉPRAJZI MÚZEUM
1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 12.
Lantai József