Huszonöt éves a budapesti Goethe Intézet
A születésnapi ünnepség 2013. július 5-én délután kezdődött az Intézet budapesti, Ráday utcai székházában. Jutta Gehrig az intézet igazgatója köszöntötte a megjelenteket, s emlékeztetett, az egyes országokban működő Goethe Intézetek létrehozása mindig az érintett két állam közötti megállapodás eredménye. A budapesti intézet 1988-as megnyílása még a rendszerváltás előtt történt, ebben az időben az intézet létrehozásával Magyarország elismerésre méltó lépést tett, hiszen a Nyugat-Európában működő Goethe Intézeteken kívül, a földrész keleti felén csak Romániában és az akkori Jugoszláviában működött hasonló intézet.
A születésnapi ünnepség 2013. július 5-én délután kezdődött az Intézet budapesti, Ráday utcai székházában. Jutta Gehrig az intézet igazgatója köszöntötte a megjelenteket, s emlékeztetett, az egyes országokban működő Goethe Intézetek létrehozása mindig az érintett két állam közötti megállapodás eredménye. A budapesti intézet 1988-as megnyílása még a rendszerváltás előtt történt, ebben az időben az intézet létrehozásával Magyarország elismerésre méltó lépést tett, hiszen a Nyugat-Európában működő Goethe Intézeteken kívül, a földrész keleti felén csak Romániában és az akkori Jugoszláviában működött hasonló intézet.
A magyarországi Goethe Intézet működésének záloga a német nyelv és kultúra iránt érdeklődők sokasága.
Tisztük nem csak az érdeklődés kielégítése, de annak felkeltése is. Németország a világ 93 országában 158 Goethe Intézetet működtet. Ezen intézetek a német külügyminisztérium támogatási körébe tartoznak. Az intézetek célja, a német nyelv elsajátításának előmozdítása, a nemzetközi kulturális együttműködés
segítése, átfogó kép közvetítése Németországról, az ország kulturális, társadalmi és politikai életének bemutatása. A budapesti Goethe Intézetben kulturális program osztály, könyvtár, nyelviskola és nyelvtanár-továbbképző központ is működik, 2006 február óta a IX. kerületi Ráday utcában.
Az igazgatónő az intézet magyarországi támogatói képviseletében üdvözölte az ünnepségen megjelent Dr. Manherz Károly professzort, a Magyarországi Német Nyelvtanárok Egyesülete elnökét, aki sok éven át töltötte be az ELTE dékáni tisztségét, a Germanisztikai Intézet vezetője, s oktatási miniszterhelyettesként és oktatásért felelős államtitkárként tevékenykedett.
A német külügyminisztérium képviseletében Dr. Matei I. Hoffmann, német nagykövet köszöntője hangzott el.
A diplomata emlékeztetett, az eltelt huszonöt év során az intézet fontos kulturális találkozópontként maga is alakította a magyar főváros arculatát. A létrehozásról szóló 1987-es kétoldalú megállapodás is hozzájárult az addig kikezdhetetlennek tűnő vasfüggöny megmozdításához. A diplomata kivételes alkalomnak nevezte az intézet 1988-as létrejöttét.
Személyes emléket idézett fel a nagykövet; 1989-ben járt először szolgálati úton Budapesten, augusztus 13-14-én, az akkori német külügyminisztérium államtitkárának kísérőjeként. Nagyon fontos, titkos tárgyalásokat folytattak a magyar kormány vezetőivel, amelyeken megállapodásra jutottak, hogy perspektívát kínálnak a Magyarországon
tartózkodó NDK-s polgároknak. A következő napokban sikerült továbbítani egy olyan megállapodás tervezetet,
amelynek eredményeként Genscher, akkori NSZK külügyminiszter, ill. Kohl kancellár a Vöröskereszttel és az osztrák kormánnyal megállapodva, vízumot kívánt biztosítani ezen NDK-s polgároknak. Három fontos akkori
magyar politikai személyiség vett részt a megállapodás tárgyalásában és a probléma megoldásában, Horn Gyula külügyminiszter, Németh Miklós miniszterelnök és Pozsgai Imre, Horn Gyula közeli temetésére közismert német politikusok érkeztek, érkeznek Budapestre…
A Goethe intézet működése a német és a magyar közös kultúrtörténet részévé vált, elmélyítve a két ország közötti kulturális és nyelvi kapcsolatokat. Hozzájárult ahhoz, hogy a német nyelv ismét magas színvonalon jelenhessen meg Magyarországon, s itt megtalálja az őt megillető helyet az idegen nyelvek körében. Az intézet ugyanis jelentős nyelvoktatási feladatokat is ellát, mellyel Németország és a német kultúra jobb megismerését szolgálja.
A német nyelv és kultúra iránt érdeklődők számára egyedülálló lehetőségek nyílnak az intézet felkeresésével, az intézet kiváló kulturális programokat szervez.
A nagykövetség a közelmúltban a Median közvélemény kutatóval felmérést végeztetett (a német-magyar kapcsolatok jelenlegi helyzetét felderítendő), ennek eredménye, hogy a megkérdezett magyarok 42%-a kiváló partnernek tartja Németországot, ezzel a véleménnyel Németország jóval megelőz minden más országot a listán.
Ennek számos vetülete van; gazdasági kapcsolatok, kulturális kapcsolatok, az emberek közötti nagyrabecsülés.
Az összes többi állam a rangsorban 38%-ot ért el. „Ezt az eredményt, ezt a kiváló kapcsolatot megfelelő alázattal kezeljük, nem önmagunkat dicsérjük vele, hanem olyan eredménynek tartjuk, amit őseink ezeréves történelme során sikerült elérni" – mondta a diplomata.
Dr. Manherz Károly professzor a Magyarországi Német Nyelvtanárok Egyesülete nevében köszöntötte a 25 éves Goethe Intézetet, olyan pártfogóként, aki az intézet megalakulásától figyelemmel kísérte működését, segítette nyelvoktatói tevékenységét. 1990-től hároméves német nyelvtanári képzést dolgoztak ki Magyarországon, ez finanszírozási és egyéb okok miatt megszűnt. Új, egységes nyelvtanár-képzést kíván a kormányzat megvalósítani, amire ismét növekvő jelentkezés tapasztalható. Ötéves, plusz kiegészítő idős ez a képzés, ami kétszakos megoldással párosul. Az Egyesület alkalmazkodik az új képzéshez, emellett nagyon hálás a Goethe Intézetnek, mint támogatónak, mert ez a támogatás tette lehetővé jeles professzorok előadóként való meghívását saját konferenciáikra, előadás-sorozataikra. Ennek nagy jelentősége van a magyarországi német tanárok körében, hiszen az állandóan változó nyelvtanítási módszereket így követni tudják.
A születésnapi torta felvágása után, a hivatalos megnyitó ünnepség után a látogatók bejárhatták az egész intézetet. Kedvcsináló nyelvórák, játékok zajlottak németül tanulóknak, tárlatvezetéshez csatlakozhattak Willy Römer fotókiállításán, vetélkedhettek weimari és budapesti nyereményekért, könyv-cserére került sor, barkács- és játszósarok, arcfestés szórakoztatta a gyerekeket, s német nyelvű rövidfilmeket vetítettek. A rendezvény adott alkalmat az intézet történetének emlékkönyvben való megörökítésére is. A program végén kerti mulatság zárta a napot.
Goethe-Institut Budapest
1092 Budapest, Ráday u. 58.
http://www.goethe.de/oktatasugy
www.goethe.de/budapest/bildung
http://www.goethe.de/budapest/bildung
Harmat Lajos