Révay András: Családi élménypark
Röviden ezzel a két szóval foglalható össze mindazon változások egésze, melyek a Városliget jövőbeni sorsát határozzák meg. A Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. ugyanis, a Szépművészeti Múzeummal együttműködésben nyílt, nemzetközi tervpályázatot írt ki a budapesti Városligetben felépítendő múzeumi épületekre.
Röviden ezzel a két szóval foglalható össze mindazon változások egésze, melyek a Városliget jövőbeni sorsát határozzák meg. A Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. ugyanis, a Szépművészeti Múzeummal együttműködésben nyílt, nemzetközi tervpályázatot írt ki a budapesti Városligetben felépítendő múzeumi épületekre.
A pályázatról szóló sajtótájékoztatón Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere először is azt hangsúlyozta, hogy ilyen mértékű tervpályázat Magyarországon utoljára több mint száz évvel ezelőtt volt. Most öt új épületre – ahol hat intézmény kap helyet – négy külön pályázatot írtak ki. Az Új Nemzeti Galéria – Ludwig Kortárs Művészeti Múzeum, a Néprajzi Múzeum és a Magyar Zene Háza épületeire egy-egy, a FotóMúzeum Budapest és a Magyar Építészeti Múzeum épületére pedig egy közös felhívás jelent meg. A cél, hogy olyan múzeumok épüljenek, melyek Budapest és Magyarország számára szimbolikus értékűek lesznek. XXI. századi megoldások, világszínvonalú épületek kellenek, melyek egyszerre szolgálják a gyűjteményeket és a látogatókat. Esztétikai élményt nyújtsanak és hozzájáruljanak Budapest épített örökségének gazdagításához. Mindezek mellett tisztelettel kezeljék azt a történeti örökséget is, amit a Városliget jelent.
A pályázat kétfordulós lesz, díjazására összesen 870 ezer eurót szánnak. A tervpályázat I. fordulójának meghirdetésének időpontja 2014. február 27. volt, a pályaművek beérkezésének határideje: 2014. május 27. A II. forduló várható kezdete 2014 augusztusában lesz, a 11 tagú nemzetközi zsűri pedig a tervek szerint 2014 decemberében hirdet majd végeredményt. Az eredményhirdetést követően 2015-ben a részletes tervezés, a szükséges engedélyek beszerzése és a közbeszerzési eljárások lebonyolítása zajlik majd, az építkezés pedig 2016-ban indulhat. Az épületek átadására várhatóan 2018-ban kerülhet sor. Az öt új múzeumépület megvalósításának tervezett összköltsége 75 milliárd forint. Az előzetes feltételezések szerint több száz pályázó várható, szerte a világból és persze hazulról is.
Az 1900-as századforduló idején Chicago után a világ második leggyorsabban fejlődő városa Budapest volt – emlékeztetett a kezdetekre dr. Baán László kormánybiztos, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója. Amit ma a leginkább szeretünk a városban, az mind ebből a néhány évtizedből származik. A Városliget nagyon különleges közparkja nemcsak Budapestnek, hanem Európának is. Egyszerre kínálja a kulturális, ismeretterjesztő és szórakoztató intézmények sokaságát és a zöldfelületi kikapcsolódást. Így nyílt meg a park területén 1866-ban az Állatkert, 1870-ben a Műjégpálya, 1885-ben a régi Műcsarnok (a mai Olof Palme Ház) és a nagy Iparcsarnok (melynek helyén ma a Petőfi Csarnok áll). Így épült meg itt több mint kétszáz épülettel 1896-ban a világraszóló Millenniumi kiállítás, 1906-ban a Szépművészeti Múzeum vagy 1913-ban a Széchenyi Fürdő. Ezt a hagyományt kívánja követni majd a Múzeumi Negyed.
A Liget Budapest Program a Városliget átfogó megújítását célozza, ennek egyik kiemelkedő fontosságú része az új múzeumi épületek létrehozása. A négy pályázat értékelése azonos szabályrendszer alapján, azonos bírálóbizottsággal, és azonos értékelési rendszernek megfelelően zajlik. A 2. forduló után kihirdetett győztesektől elvárjuk az együttműködést, a magyar építészeti és szakági tervezők bevonását, közreműködést a Városliget tájépítészeti rekonstrukciójának előkészítésében és a tervezett épületkomplexum közös energetikai rendszere megtervezésének előkészítésben is. A terv többi elemének előkészítése – többek között a Városliget teljes zöldfelületének megújítása és egyben növelése, a Fővárosi Állat- és Növénykert bővítése, a Fővárosi Nagycirkusz új épületbe költözése, a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum részleges rekonstrukciója és bővítése vagy a Gyermek és Ifjúsági Tudás- és Élményközpont létrehozása – az új múzeumi épületek megvalósításával párhuzamosan zajlik majd, míg a park részleges felújítása már idén tavasszal elkezdődik.