„A Bethlenek. A fejedelem diplomatájától a XX. századi egyetemi tanárig”
3 perc olvasásA Magyar Nemzeti Múzeumban a hónap aktuális műtárgyává választott díszruhát 2010-ben láthatták először a múzeumlátogatók a Sárospatakon megnyílt, a bethleni Bethlen-család történetét nyomon követő "A Bethlenek. A fejedelem diplomatájától a XX. századi egyetemi tanárig" című időszaki kiállításon. A kiállítás és a tárlat részeként Bethlen Pálné Serényi Gabriella díszruhája is 2011.február 18-tól április 30-ig Budapesten, a Magyar Nemzeti Múzeumban tekinthető meg.
A Magyar Nemzeti Múzeumban a hónap aktuális műtárgyává választott díszruhát 2010-ben láthatták először a múzeumlátogatók a Sárospatakon megnyílt, a bethleni Bethlen-család történetét nyomon követő "A Bethlenek. A fejedelem diplomatájától a XX. századi egyetemi tanárig" című időszaki kiállításon. A kiállítás és a tárlat részeként Bethlen Pálné Serényi Gabriella díszruhája is 2011.február 18-tól április 30-ig Budapesten, a Magyar Nemzeti Múzeumban tekinthető meg.
A Bethlenek a középkortól a II. világháború időszakáig Erdély talán legkiterjedtebb családja voltak. Katonák, politikusok, diplomaták mellett a 20. században már ügyvédek, mezőgazdászok, tudósok is öregbítették hírnevüket.
Serényi Gabriella grófnő (1901-1951) házasságkötése révén 1921-ben lett e család tagja. Férje, a szegények ügyvédjeként is emlegetett Bethlen Pál (1883-1971) a kolozsvári egyetemen végzett jogot, s 1910-től önálló ügyvédi irodát működtetett Budapesten, s emellett tevékeny tagja volt a református egyháznak. Felesége is elkísérte, mikor egyháza képviseletében részt vett az amerikai Kossuth zarándoklaton 1928-ban, ott voltak Kossuth Lajos washingtoni szoboravatásán. 1951-ben Bethlen Pált feleségével együtt kitelepítették a fővárosból Jászdózsára. Serényi Gabriella az embertelen körülmények áldozata lett, s még abban az évben meghalt. Bethlen Pál 1961-ben kivándorolt lányukhoz Argentínába. Cordobában halt meg. Az 1990-es években került sor Bethlen Pál és Serényi Gabriella újratemetésére Sárospatakon. Földi maradványaik nyughelyét Ferenc fiúk (1925-2010) választotta.
A Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeumába Bethlen Ferenc adománya révén került édesanyja díszviseletének fennmaradt három darabja: egy ruhaderék, egy mente és egy alsószoknya. A ruhaderék kék bársony, eleje csúcsban lenyúlik, a derékvonalán trapéz formájú arany sodrott zsinórral keretezett lebenyek sorakoznak. Ujja és nyaka aranyszálakkal gazdagon díszített. A hozzá tartozó mente ugyanolyan színű bársonyból készült, eredeti szőrméje hiányzik. A kiegészítés Aranyi Pálma munkája.
A mente dús rajzolatú sújtással díszített. Elején öt pár, hátán kettő aranyfonalból kötött paszomány gombszár díszíti. Ujja hasított, könyékig érő, hasítékát öt pár aranyfonalból kötött paszomány gombszár díszíti. A szoknya és a kötény kiegészítés. A viseleti darabokat 2009-2010-ben Rádayné Bodnár Katalin restaurálta illetve egészítette ki. A munka a NKA támogatásával készült.
A 20. század első felében Budapesten készült díszruhát a család tagjai magukkal vitték Dél-Amerikába. Onnan került Bethlen Ferenchez az Egyesült Államokba. Sokáig egy páncélszekrényben őrizték. Az ajándékozás szándéka 2007-ben fogalmazódott meg, s 2008-ban kerültek haza a darabok.