A Fukusima atomerőműben kialakult helyzetet elemezték a Magyar Nukleáris Társaság rendkívüli elnökségi ülésén
3 perc olvasásRendkívüli elnökségi ülést tartott a Magyar Nukleáris Társaság http://mnt.kfki.hu/ vezetősége 2011. március 18-án.
Rendkívüli elnökségi ülést tartott a Magyar Nukleáris Társaság http://mnt.kfki.hu/ vezetősége 2011. március 18-án.
A nukleáris szakemberek áttekintették a földrengés és a szökőár következtében a japán Fukusima atomerőműben kialakult helyzetet, és a rendelkezésre álló információk alapján a következő megállapításokat tették:
– az atomerőműben kialakult helyzetet egyértelműen a természeti katasztrófák (a Japánban eddig mért legnagyobb földrengés és a rekordméretű cunami), valamint az országos infrastruktúra összeomlása okozta,
– a láncreakció a földrengésben érintett valamennyi üzemelő atomerőműben automatikusan leállt, így kritikussági baleset (nukleáris robbanás) nem következhetett be,
– egy héttel a földrengést követően a Fukusima atomerőműben stabilizálódni látszik a helyzet a további jelentős kibocsátások nagy valószínűséggel elkerülhetőek,
– köszönhetően annak, hogy az erőmű 20 km-es körzetéből még a radioaktív kibocsátást megelőzően kitelepítették a lakosságot, a lakosság körében nem kell a sugárzás miatt súlyos egészségi következményekkel számolni,
– Európában – és így Magyarországon – a nagy távolság miatt nem volt és a jövőben sem várható egészségi hatása a Japánban történteknek, Európában jódtablettát bevenni indokolatlan, és az egészségre veszélyes lehet,
– a paksi atomerőmű földrengésbiztonsága nemzetközi összehasonlításban is jónak mondható, köszönhetően többek között az elmúlt évtizedekben végrehajtott biztonságnövelő intézkedéseknek.
A résztvevők egyetértettek abban, hogy az eseményeket szakmai-tudományos szempontok alapján elemezni kell, fel kell deríteni az okokat, és le kell vonni a tanulságokat.
Ugyan a földrengés és a szökőár jelentős károkat okozott az atomerőműben, azt nagyságrendekkel meghaladják az országot ért emberi és gazdasági veszteségek.
A szakemberek egyetértettek abban, hogy hazánkban a következő évtizedekben is szükség van az atomenergia alkalmazására. A paksi atomerőmű nélkül csak nagyobb környezetterhelés mellett és magasabb áron lenne lehetséges a villamosenergia-termelés.
A Japán Nukleáris Társaság vezetőségének írt levelében a Magyar Nukleáris Társaság együttérzését fejezte ki az országukat ért természeti csapások miatt, elismerve a telephelyen dolgozóknak az elmúlt napokban nehéz és zord körülmények között végezett munkáját.
A fiatal nukleáris szakemberek által szerkesztett, rendszeresen frissülő http://nukleraj.blog.hu/ oldalon további, részletes információk mellett a legfrissebb hírek és sugárzási adatok is a rendelkezésükre állnak.