A Gazdasági bizottság előtt az ÁSZ éves beszámolója
3 perc olvasásMegtárgyalta az Országgyűlés Gazdasági bizottsága az Állami Számvevőszék 2015. évi tevékenységéről szóló beszámolót, és ellenszavazat nélkül támogatta a kapcsolódó határozati javaslatot. Domokos László elnök összefoglalta az ÁSZ tavalyi tevékenységét, és mint mondta: az ÁSZ az ellenőrzési alaptevékenysége mellett fokozatosan érvényesíti a törvényben előírt tanácsadó szerepét: terjeszti az integritáskultúrát, támogatja az állammenedzsment megújítását és nagy hangsúlyt helyez a magyar családok pénzügyi tudatosságának fejlesztésére is.
Megtárgyalta az Országgyűlés Gazdasági bizottsága az Állami Számvevőszék 2015. évi tevékenységéről szóló beszámolót, és ellenszavazat nélkül támogatta a kapcsolódó határozati javaslatot. Domokos László elnök összefoglalta az ÁSZ tavalyi tevékenységét, és mint mondta: az ÁSZ az ellenőrzési alaptevékenysége mellett fokozatosan érvényesíti a törvényben előírt tanácsadó szerepét: terjeszti az integritáskultúrát, támogatja az állammenedzsment megújítását és nagy hangsúlyt helyez a magyar családok pénzügyi tudatosságának fejlesztésére is.
Az Állami Számvevőszék elnöke 2016. április 28-án adta át a szervezet 2015. évi tevékenységéről szóló beszámolót az Országgyűlésnek. A Gazdasági bizottság május 31-i ülésén Domokos László összegezte, hogy az ÁSZ 2015-ben 221 jelentést hozott nyilvánosságra. Az ellenőrzések hasznosulása érdekében a mintegy 750 ellenőrzött szervezetből 350-nek közel 2000 intézkedést igénylő javaslatot fogalmazott meg, a feltárt szabálytalanságok, hiányosságok kijavítása, valamint a beazonosított kockázatok csökkentése érdekében.
Az intézkedést igénylő megállapítások és javaslatok alapján az ellenőrzött szervezetek által összeállított intézkedési tervek végrehajtását az ÁSZ utóellenőrzések keretében értékelheti. 2015-ben az ÁSZ 25 önálló utóellenőrzést fejezett be – tette hozzá Domokos László. Hozzáfűzte: 2016-ban az ÁSZ törekszik az utóellenőrzések számának növelésére, amelyek keretében az Országgyűlés számára is visszajelzést ad arról, hogy a közpénzt használó önkormányzatok, központi költségvetési szervek milyen mértékben hajtják végre az intézkedési terveikben meghatározott feladataikat.
Domokos László összefoglalta a 2015-ben elvégzett számvevőszéki ellenőrzések fókuszterületeit, majd beszámolt az elmúlt években meghozott, az ÁSZ tevékenységét érintő országgyűlési határozatok végrehajtásáról. Elmondta, hogy 2015-ben az ÁSZ tovább lépett előre a megelőzésen alapuló korrupció elleni fellépés és az integritásalapú szervezeti kultúra terjesztése terén. Ötödik alkalommal végezte el a magyar közszféra korrupciós kockázatait feltérképező évenkénti integritás felmérését, amelyhez a 2014-es részvételi rekordhoz képest 2015-ben mintegy ezerrel több, 2557 szervezet csatlakozott. A résztvevő szervezetek alkalmazotti létszámukat tekintve a magyar közszféra teljes létszámának több mint felét tették ki – húzta alá Domokos László.