A kockázatviselési hajlandóság visszatérésével a dollár is erősödhet
És a harmadik napon a kínai jegybank megpihent. A kínai jegybank hangsúlyozta, hogy nincs alapja a további gyengítésnek. A gyors és agresszív kétnapos gyakorlati intervenciót követően érdekes látni, hogy milyen gyorsan jött a stabilitást célzó verbális intervenció.
És a harmadik napon a kínai jegybank megpihent. A kínai jegybank hangsúlyozta, hogy nincs alapja a további gyengítésnek. A gyors és agresszív kétnapos gyakorlati intervenciót követően érdekes látni, hogy milyen gyorsan jött a stabilitást célzó verbális intervenció.
Elképzelhető, hogy a kínai jegybank úgy gondolta, egyszerűbben elérheti célját egy rövid lefutású, egyszeri és merész húzással, mint például egy lassú, napi 0,2 százalékos csúszó leértékeléssel számolt, körülbelül egyhónapos akcióval, amelyre ráadásul az előre ismert mértékű leértékelésre játszó, kezelhetetlen mennyiségű pozíció is ráépülne.
A kínai leértékeléssel kapcsolatos történések szelídebb értelmezésével a Goldman Sachs elemzője állt elő, aki a Bloombergnek úgy nyilatkozott, hogy Kína csupán a mozgásterét és a rugalmasságát szeretné növelni a Fed kamatemelése előtt, miután a jüan oly hosszú időn keresztül többé-kevésbé a napról-napra erősödő dollárhoz kötődött, ami nem tükrözte a belföldi gazdaság helyzetének alakulását, illetve a gyengülő ázsiai devizák hatását.
Fennmarad viszont az égető kérdés, hogy vajon a kínai jegybank itt és most mennyire szeretné eltolni az árfolyamot, illetve ennek milyen hatása lehet a Fed kamatpolitikájának alakulására.
Amellett, hogy megpróbáljuk kitalálni Kína szándékait, fontos arra is figyelni, hogyan alakulnak a piacok – a kockázatviselési hajlandóság tegnapi megélénkülése kritikus fordulópontot jelentett, mivel az S&P500 már a kétszáz napos mozgóátlag szintjét kóstolgatta, és majdnem történelmi mélységekbe süllyedt.
Amennyiben a kínai jüan leértékelése itt véget ér, a kockázatviselési hajlandóság pedig továbbra is pozitívan alakul, a dollár diadalmenete ismét megindulhat, és az EURUSD is alacsonyabb szintekre csúszhat vissza.
John J. Hardy
John Hardy az austini University of Texas-on végzett kitűnő eredménnyel, 2002 óta lát el a Saxo Banknál különböző feladatokat. Jelenleg devizapiaci stratégiai igazgatóként dolgozik a Saxo Bank koppenhágai központjában. John naponta publikál elemzéseket, amelyeket a Saxo Bank ügyfelei, továbbá újságírók és kereskedők kapnak meg. Gyakori vendége és szakértője többek között a CNBC, a CNBC Arabia és a Bloomberg üzleti TV-programjainak. Az állandó rovatai és média-megjelenései mellett John rendszeres és ad-hoc kommentárokat ír a fő devizákkal, a központi bankok politikájával, makrogazdasági folyamatokkal és más fejleményekkel kapcsolatban. John Hardy szívesen ad szakértői véleményt a devizapiac és más fő eszközosztályok piacainak alakulásával kapcsolatban, makrogazdasági perspektívából megközelítve.