A Kultúra Magyar Városa 2008
2 perc olvasásTokaj, Gyula és Miskolc nyerte el a Kultúra Magyar Városa 2008 címet. Az elismerést olyan városok önkormányzatai kaphatják meg, melyek a kulturális, művészeti életüket kiemelkedően fejlesztik, támogatják, kulturális értékeiket példaértékűen mutatják be.
Tokaj, Gyula és Miskolc nyerte el a Kultúra Magyar Városa 2008 címet. Az elismerést olyan városok önkormányzatai kaphatják meg, melyek a kulturális, művészeti életüket kiemelkedően fejlesztik, támogatják, kulturális értékeiket példaértékűen mutatják be.
A városok képviselői a kitüntető címet 2008. január 18-án vették át Schneider Márta kulturális szakállamtitkártól.
Az Oktatási és Kulturális Minisztérium tavaly, szeptember 30-ai határidővel hirdetett pályázatot a Kultúra Magyar Városa 2008 cím elnyerésére – együttműködésben az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériummal, a Külügyminisztériummal, a Magyar Turizmus Zrt.-vel, a Megyei Jogú Városok Szövetségével, valamint a Kisvárosi Önkormányzatok Országos Érdekszövetségével.
- A címre évente egy alkalommal lehet pályázni – három kategóriában: megyei jogú városok, 10.000 lakos feletti és 10.000 lakos alatti városok.
- A bíráló bizottság elsősorban a pályázó városok által eddig elért kulturális szintet értékeli. Fontos szempont – például – a város kulturális aktivitása, a városfejlesztési tervek kulturális elemei, kulturális beruházások, a kortárs művészet és kreatív ipar szerepe és teljesítményei, a város külső-belső kapcsolatai, kulturális turisztikai helyzetkép (fesztiválok, kulturális turisztikai programok, stb.), a turisztikai infrastruktúra, a fenntartható fejlesztések és az esélyegyenlőség.
- A címet eddig Kecskemét, Keszthely, Vasvár, Székesfehérvár és Sárospatak nyerte el. 2008-ban a megyei jogú városok kategóriájában Miskolc, a 10.000 lakos feletti városok közül Gyula, a 10.000 lakos alatti városok kategóriájában pedig Tokaj győzött.
Az idei nyertes városoknak az ÖTM 2-2 millió forint értékű promóciós lehetőséget ajánlott föl – a Magyar Turizmus Zrt.-n keresztül.
Az OKM az önkormányzatok részére 1-1 millió forint jutalmat ad.
A címet elnyert városoknak megjelenési lehetőséget biztosítanak azon a kétnyelvű honlapon, amely a tárca koordinálásával jön létre a közeljövőben.