A Napsugaras jeltánc csoport sikeres előadása Brüsszelben
2 perc olvasásZenei műveket siket nyelven előadó magyar művészek léptek fel szeptember 11-én Brüsszelben. A jeltánc a művészet és a társadalmi integráció segédeszköze is egyben: a jel és a tánc segítségével a zene élményét, élvezetét teszi lehetővé a siketek és nagyothallók számára.
Zenei műveket siket nyelven előadó magyar művészek léptek fel szeptember 11-én Brüsszelben. A jeltánc a művészet és a társadalmi integráció segédeszköze is egyben: a jel és a tánc segítségével a zene élményét, élvezetét teszi lehetővé a siketek és nagyothallók számára.
A csoport önszerveződéssel indult, Sugár Anna (nagyothalló mozgássérült) és Csillag Andrea (súlyosan mozgássérült) kezdték el kidolgozni a módszertan részleteit. Kezdeményezésükre a jeltáncművészet ma már szakvizsgához és működési engedélyhez kötött új művészeti ág Magyarországon. Kevesen tudják, hogy hazánkban közel négyszázezer embernek van hallással kapcsolatos problémája.
A Brüsszeli Magyar Kulturális Központ (BMKK) a további partneri együttműködések érdekében belga és magyar kulturális intézményeket, kultúrával foglalkozó személyeket, szakembereket kíván kapcsolatba hozni egymással. A Napsugaras csoport mellett, akik könnyűzenei számokat mutattak be filmvetítéssel egybekötött zenei kísérettel, az irodalmi szövegeket siket nyelven előadó belga Repülő Pillangó Egyesület is részt vett a rendezvényen.
A BMKK rendszeresen foglalkozik a hátránnyal élők kulturális tevékenységének bemutatásával. Ezek közül kiemelkedik a Down-kóros művészek produkcióit felvonultató, három éves belga-holland – magyar sorozat, amelynek végső nagy eseménye 2010-ben Pécsett lesz.