A Pesti Getto Emlékezete
3 perc olvasásRendhagyó szabadtéri kiállítás nyílik 2014. november 28-án, 15 órakor a VII. kerületi Klauzál téri sportpályán. Hetven évvel ezelőtt zsidó emberek ezreit zárták a pesti gettóba. Az ott töltött két hónap tragikus eseményeinek, a háború végnapjaiban értelmetlenül el- és meghurcoltaknak, az áldozatoknak kíván emléket állítani a Klauzál téri rendhagyó kiállítás.
Rendhagyó szabadtéri kiállítás nyílik 2014. november 28-án, 15 órakor a VII. kerületi Klauzál téri sportpályán. Hetven évvel ezelőtt zsidó emberek ezreit zárták a pesti gettóba. Az ott töltött két hónap tragikus eseményeinek, a háború végnapjaiban értelmetlenül el- és meghurcoltaknak, az áldozatoknak kíván emléket állítani a Klauzál téri rendhagyó kiállítás.
A 2014. november 29-én a gettórendelet kibocsátásának 70. évfordulóján, a közönség számára megnyíló ideiglenes kiállítótér 2015. január 18-ig fogadja majd a látogatókat, ezzel is megidézve a holokauszt helyi (budapesti, erzsébetvárosi) eseményeit.
Az emlékezés házigazdája Vattamány Zsolt, Budapest Főváros VII. kerület Erzsébetváros polgármestere. Köszöntőt mond dr. Szeneczey Balázs főpolgármester-helyettes, és Szabó Noémi művészettörténész.
A téren a gettóra emlékeztető zárt magas falak mögött kialakított épületben fiatal kortárs művészek elgondolkodásra ösztönző alkotásaikkal fejezik ki személyes viszonyukat a helyhez és a tragikus eseményekhez. A zárt udvar belső falain a gettó archív fotóin kísérhetjük nyomon a gettóhoz kapcsolódó történelmi eseményeket.
Az építészeti installációt Bársony István építész tervezte.
A kiállítás kurátorai Dombi Gábor és Bársony István.
Projekt menedzser Jáki Mónika.
A magvalósításban közreműködő kortárs alkotók: Koós Gábor grafikus, Magyarósi Éva képzőművész, Moizer Zsuzsa képzőművész, Rabóczky Judit szobrászművész, Téthey-Prikkel Tamás fotóművész, Sándor Krisztián festő- grafikusművész, Tranker Kata képzőművész, Solt András grafikusművész.
„Az Én Klauzál Terem
A Klauzál tér ma egy elkerített tér. Benne elkerített városlakók, elkerített kutyák, elkerített sportolók, elkerített gyermekek, elkerített növények. Hétköznapi jelenség… Most két hónapra elkerítünk benne egy darab történelmet is. 70 évvel ezelőtt is elkerítették ezt a teret, hogy több ezer ember temetője legyen. Rájuk emlékezünk, hogy többet ne legyenek elkerített terek, kirekesztett emberek.
Bársony István Budapest, 2014. november 20."
https://www.facebook.com/erzsitt/posts/1558005614435576
Lantai József