A víz = lelki egyensúly, harmónia
3 perc olvasás
Az ENSZ 1948. április 7-én alapította meg a WHO-t (World Health Organization), vagyis az egészségügyi világszervezetet. Ennek a tiszteletére rendezik meg április 7-én a World Health Day-t. A szervezet vezetői minden évben új programot tűznek ki maguk elé, és egész évben annak megvalósításán fáradoznak.
Az ENSZ 1948. április 7-én alapította meg a WHO-t (World Health Organization), vagyis az egészségügyi világszervezetet. Ennek a tiszteletére rendezik meg április 7-én a World Health Day-t. A szervezet vezetői minden évben új programot tűznek ki maguk elé, és egész évben annak megvalósításán fáradoznak.
Döntésük alapján 2017 témája a depresszió elleni küzdelem. A témaválasztást annak felismerése indokolja, hogy napjainkban a depresszió népbetegség, ami kortól és nemtől függetlenül bárkit érinthet. Ráadásul nagyon nehéz egyetlen okot meghatározni kiváltó tényezőként, hiszen állhat a betegség kialakulásának hátterében feldolgozatlan haláleset, egzisztenciális válság, identitás zavar, szerelmi csalódás, párkapcsolati probléma, beilleszkedési nehézség, családi probléma, meg nem értettség. A depressziós emberrel szemben a környezet is gyakran tehetetlen, még mindig él az a téves képzet, hogy elég lenne az illetőnek erőt vennie magán, leráznia magáról a lelkét nyomasztó gondokat. Sajnos korántsem ilyen egyszerű a gyógymód. Nem véletlen, hogy csaknem minden súlyos depressziósnál megjelenik a halálvágy, a szabadító öngyilkosság gondolata. Az öngyilkosságok 30%-át depresszióban szenvedők követik el. Van gyógymód a XXI. század emberét érintő lelki betegségre? Szakemberek hada állt világszerte csatasorba a probléma megoldására, ám mi magunk is sokat tehetünk testi-lelki egészségünk védelme érdekében. A pozitív gondolkodás mellett a megelőzés a legjobb stratégia.
A Magyar Fürdőszövetség is elkötelezett támogatója a World Health Day által meghirdetett programoknak. Vallja, hogy a rendszeres fizikai aktivitásnak nemcsak a szív-és érrendszeri betegségek megelőzésében van jelentős szerepe, hanem a depresszió elleni küzdelemben is. Az úszás közbeni légzésszabályozás, a ritmusos tempózás, a vízbe merülés, a lebegés olyan harmonikus és összehangolt mozgástevékenység, ami a belső egyensúlyt is megteremti. Az uszodákban és fürdőkben arra is lehetőség van, hogy szervezett keretek között vegyenek részt a vendégek különböző vízi sportfoglalkozásokon, ami erősíti a csoporthoz tartozás tudatát, segít a magány szívszorító érzésének feloldásában. Sok esetben idő kell, mire az ember rászánja magát a rendszeres testmozgásra, ám a vízi sportokat, a fürdők nyújtotta lehetőségeket soha nincs késő elkezdeni. Minden korosztály megtalálhatja vérmérsékletéhez, korához, egészségi állapotához leginkább passzoló tevékenységet, amihez nem kell mást tennie, mint elmenni a lakóhelyéhez legközelebbi uszodába, fürdőbe.
Gondoljunk arra, hogy egészségünk kulcsa a kezünkben van, csak meg kell találni a megfelelő ajtót, s átlépni a küszöbön, amin túl a hosszú, betegségektől mentes út kanyarog. A Magyar Fürdőszövetség tiszta szívből kívánja, hogy minél többen találják meg ezt az utat.
Németh Krisztina