A magyarok többsége szerint tovább kell harcolni kvótaügyben
3 perc olvasásA Századvég Alapítvány friss közvélemény-kutatásából kiderül, hogy a magyar lakosság 72 százaléka szerint Magyarországnak tovább kell harcolnia saját igazáért abban az esetben, ha a magyar keresetet elutasítják. A kérdés még a baloldali ellenzéki pártok táborát is erősen megosztja.
Az Európai Unió Bírósága 2017. szeptember 6-án döntött azzal a keresettel kapcsolatban, melyet Magyarország és Szlovákia 2015 decemberében nyújtott be a törvényszékhez, hogy kérjék a 120 ezer menedékkérő áthelyezését célzó, kötelező jellegű mechanizmus megsemmisítését. A bíróság a keresetet elutasította, azaz kimondta, hogy a kvótahatározatban foglalt követelések a tagállamokkal szemben jogosnak tekinthetőek. A döntés nem okozott meglepetést, hiszen a bíróság illetékes főtanácsnoka júliusi állásfoglalásában a magyar és a szlovák kereset elutasítását javasolta.
A közelgő döntés kapcsán a Századvég előzetes felmérésében azt vizsgálta, hogy a lakosság szerint mit kellene tennie Magyarországnak egy ilyen bírósági ítélet esetén.
A kutatás alapján kifejezetten ismert az ügy Magyarországon, a válaszadók 88 százaléka hallott arról, hogy Magyarország és Szlovákia korábban az Európai Bíróságon támadta meg a bevándorlók elosztását célzó kvótahatározatot. A Századvég legutóbbi, az Európai Unióra kiterjedő Project 28 kutatásából kiderült, hogy a magyarok 77 százaléka ellenzi az Európai Unió kvótarendszer tervét. Ezekkel az adatokkal összefüggésben az aktuális felmérés arra világított rá, hogy abban az esetben, ha a bíróság elutasítja a keresetet, a magyarok jelentős többsége (72 százaléka) szerint Magyarország ne adja fel, és harcoljon tovább az igazáért a kvótaügyben. 22 százalék azok aránya, akik szerint a döntést követően Magyarországnak végre kell hajtania a kvótahatározatot. A Fidesz–KDNP szavazóinak 97, a Jobbik szavazóinak pedig 80 százaléka érvelt amellett, hogy Magyarországnak egy ilyen döntés esetén is tovább kellene harcolnia. Az is látható, hogy a baloldali ellenzék táborának többsége ugyan befogadás-párti, ám erős a megosztottság. Háromból egy MSZP-szavazó szerint Magyarországnak tovább kell harcolnia az igazáért a kvótaügyben, és minden harmadik LMP-s is így vélekedik. Emellett a pártpreferenciájukban bizonytalanok abszolút többsége sem hajtaná végre az áthelyezéseket.
Módszertan
A Századvég telefonos kérdőíves közvélemény-kutatást végzett 2017. szeptember 1–4. között, amelynek során 1000 véletlenszerűen kiválasztott felnőtt korú személyt kérdezett meg CATI-módszerrel. Az elemzésben közölt adatok legfeljebb plusz-mínusz 3,1 százalékponttal térhetnek el a mintavételből fakadóan attól az eredménytől, amit az ország összes felnőtt lakosának megkérdezése eredményezett volna.