Az ACCA válasza az Európai Bizottság Zöld Könyvére
3 perc olvasásA világ legnagyobb pénzügyi és számviteli szakembereket tömörítő szakmai szervezete, az ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) bejelentette álláspontját az új könyvvizsgálati politikára vonatkozó irányelvekkel kapcsolatban. (Az eredeti EU-s anyag – a "Zöld könyv – MAGYARUL letölthető a cikk végén lévő linkről!)
A világ legnagyobb pénzügyi és számviteli szakembereket tömörítő szakmai szervezete, az ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) bejelentette álláspontját az új könyvvizsgálati politikára vonatkozó irányelvekkel kapcsolatban. (Az eredeti EU-s anyag – a "Zöld könyv – MAGYARUL letölthető a cikk végén lévő linkről!)
Az ACCA szerint a Válság tanulsága című Zöld Könyvben http://europa.eu/documentation/official-docs/green-papers/index_hu.htm a könyvvizsgálók hatáskörének egyértelműbb megfogalmazására lenne szükség annak érdekében, hogy hatékonyabban tudják támogatni a szervezetek gazdasági működését.
„A független könyvvizsgálók tőkeköltség csökkentő szerepe vitathatatlan a szervezetek gazdasági életében, ezért az Európai Bizottságnak figyelembe kellene vennie olyan szempontokat is, amelyekkel a könyvvizsgálók munkája egyértelműbb támogatást jelenthet a szervezeteknek" – mondta Katka Benesova, az ACCA Csehországért, Szlovákiáért és Magyarországért felelős területi igazgatója.
A részvényesek szerint szükség lenne a könyvvizsgálók szerepkörének bővítésére, így átfogóbb pénzügyi tanácsaikkal jobban tudnák segíteni a vállalat gazdaságpolitikáját.
Az említett igények mellett az ACCA elkötelezve érzi magát, hogy támogassa a könyvvizsgálók szerepkörének bővítésére irányuló kezdeményezéseket, olyan területeken mint például a vállalati belső kommunikáció, kockázatmenedzsment és a belső ellenőrzés. Azonban a pénzügyi szervezet szerint a szerepkör bővítésével párhuzamosan meg kell hagyni a vállalatoknak is a szabad választás lehetőségét a könyvvizsgálók hatáskörének kialakítására vonatkozóan.
Az ACCA továbbá egyetért a Zöld Könyvben megfogalmazott azon auditálási politikával, amely támogatja a könyvvizsgálók és a részvényesek hatékonyabb kommunikációját azáltal, hogy fellazítja az auditálási korlátokat és a szervezeti formákhoz igazítja az elvárt könyvelési irányelveket.
Az ACCA javaslata szerint az Európai Bizottságnak meg kell fogalmaznia egy szabadabb keretrendszert a vállalati riportolásra is, hiszen a jelenlegi modellt gyakran éri kritika az átláthatatlansága miatt. Egy kevésbé merev rendszerben a könyvvizsgálók tartalmasabb és átfogóbb elemzéseket készíthetnének a részvényesek számára.