Az égig érõ adatfa
5 perc olvasásAz adattárolók piacát vizsgálva jól látható, hogy megjósolhatatlan magasságokba tör a cégek és magánszemélyek adattárolási igénye. Míg két évvel korábban 3,5 milliárd, addig 2006-ban már 4,3 milliárd dollár árbevételt könyvelhettek el a gyártók, és e szám nagy részét a nagyméretû adattárolók piaca tette ki. A nagyobb tárolókapacitású rendszerek elterjedésének megfelelõen a KÜRT Csoport laboratóriumaiba is egyre több nagy adattároló rendszer érkezik valamilyen adatvesztési problémával. Ezeknél fokozottan érvényes, hogy mentésükhöz nem elég a rendszerintegrációs tudás, fontos, hogy minél hamarabb speciális tudással rendelkezõ, szakértõ kezek közé jussanak a mentendõ állományok.
Az adattárolók piacát vizsgálva jól látható, hogy megjósolhatatlan magasságokba tör a cégek és magánszemélyek adattárolási igénye. Míg két évvel korábban 3,5 milliárd, addig 2006-ban már 4,3 milliárd dollár árbevételt könyvelhettek el a gyártók, és e szám nagy részét a nagyméretû adattárolók piaca tette ki. A nagyobb tárolókapacitású rendszerek elterjedésének megfelelõen a KÜRT Csoport laboratóriumaiba is egyre több nagy adattároló rendszer érkezik valamilyen adatvesztési problémával. Ezeknél fokozottan érvényes, hogy mentésükhöz nem elég a rendszerintegrációs tudás, fontos, hogy minél hamarabb speciális tudással rendelkezõ, szakértõ kezek közé jussanak a mentendõ állományok.
2006-ban a világ adattároló-gyártói a tervezettnél 25 százalékkal nagyobb bevétel-növekedést értek el. Ez a – 8% helyett 10%-os – éves gyarapodás jól mutatja a számítógép-felhasználók növekvõ adatéhségét. Tavaly a világon összesen 4,3 milliárd dollár értékben vásároltak adattároló rendszereket. (Az adat csak a vállalatok, szervezetek központi adattároló eszközeire fordított költségeket tartalmazza, nincsenek benne az otthoni, egyedi adattárolókra költött összegek, ahol szintén nagy ütemû növekedés tapasztalható.)
Az adatéhség számokban* (A világ adattároló-gyártóinak összes árbevétele nagy adattároló rendszerekbõl, milliárd dollár)
*Forrás: KÜRT
Év |
Tervezett bevételek |
Realizált bevételek |
2004 |
3,7 |
3,5 |
2005 |
4,05 |
3,9 |
2006 |
4.22 |
4,3 |
2007-re várhatóan 4,7 milliárd dollár árbevételt realizálnak a gyártók.
A vásárlásra fordított összeg növekedése azonban önmagában még nem mutatja a teljes képet, mivel a technológiai fejlõdés miatt ugyanannyi pénzért évrõl évre több tárolóhelyet lehet vásárolni. Megvizsgálva az egységnyi tárolókapacitásra jutó költséget, látható, hogy az – folytatva az immár több évtizedes tendenciát – 2006-ban is tovább csökkent, az elõzõ évhez képest körülbelül 30%-kal. Ezt a tényezõt és az adattárolók vásárlására fordított összegek 10%-os növekedését is figyelembe véve megállapítható, hogy tavaly a felhasználók közel 60%-kal több(!) adattároló-kapacitást vásároltak, mint 2005-ben.
A szakemberek jóslatai és a tendencia alapján a mind nagyobb tárterület iránti igény 2007-ben is hasonló ütemben fog nõni. Legalább 25-30%-os tárolókapacitás-növekedés várható az egyik legnagyobb felhasználási területnek tekinthetõ szegmensben, a szervereknél és a központi adattároló rendszereknél, ahol továbbra is a hagyományos merevlemezek maradnak az uralkodók. Ezeknél a kifinomult rendszereknél az egyre összetettebb adattárolási technológia és a logikai struktúrák változatossága az adatvesztési problémák számát és bonyolultságát is megnöveli.
KÜRT-adatmentés számokban
2006-ban a KÜRT Csoport adatmentõ központjaiban mintegy 270 000 GB(!) adatot állítottak vissza, azaz mentettek meg sikerrel. Ez az adatmennyiség kb. 400 000 darab CD lemezen férne el. Ha ezeket a lemezeket CD tokban egymásra helyeznénk, 4 km magas tornyot kapnánk.
A nagy adattároló rendszerekbõl elveszett adatok visszaállítására, a logikai struktúrák visszafejtésére és az adattömeg használható formátumba történõ átírásának megoldására az elmúlt három évben külön kutatási részleg jött létre a KÜRT Csoport adatmentési laboratóriumában. A nemzetközi hírû cég minden igyekezete ellenére azonban az ilyen adattároló rendszerek adatvesztési problémáinak megoldását jelentõsen megnehezítik, sõt, sok esetben lehetetlenné teszik a nem hozzáértõk által elvégzett mentési kísérletek. A meghibásodott, megrongált, helytelenül vagy gondatlanul kezelt adattárolókról való adatmentéshez nem elegendõ a rendszerintegrációs tudás – ezt a tényt támasztják alá a KÜRT Csoport európai telephelyeire beérkezett mentések negatív tapasztalatai is.
Molnár Géza, az Adatmentés Üzletág technológiai vezetõje hangsúlyozza: ?Bár a KÜRT, miután megkapja a sérült lemezeket, minden tõle telhetõt megtesz a sikeres mentésért, gyakran visszafordíthatatlan adatvesztés a nem kompetens beavatkozók próbálkozásainak eredménye – köszönhetõen e rendszerek bonyolultabb felépítésének és technológiájának. Ezért azt tanácsolom, ha már megtörtént a baj, azonnal juttassuk rendszereinket szakértõ kezek közé."