Az Európai Szocialisták a 2009-es európai parlamenti kampányról tanácskoztak
4 perc olvasásA globális kihívásokra csak az Európai Unió tagállamaival összefogva adhatunk hatékony választ.Tabajdi Csaba, az MSZP európai parlamenti delegációjának vezetője a mai napon részt vett az Európai Szocialista Frakció elnökségi ülésén Vilniusban, amelynek témája a 2004-2009-es európai parlamenti ciklus értékelése, és a 2009-es európai parlamenti választásokra történő felkészülés volt. A tanácskozáson részt vett Kósáné Kovács Magda az Európai Szocialista Frakció alelnöke is.
A globális kihívásokra csak az Európai Unió tagállamaival összefogva adhatunk hatékony választ.Tabajdi Csaba, az MSZP európai parlamenti delegációjának vezetője a mai napon részt vett az Európai Szocialista Frakció elnökségi ülésén Vilniusban, amelynek témája a 2004-2009-es európai parlamenti ciklus értékelése, és a 2009-es európai parlamenti választásokra történő felkészülés volt. A tanácskozáson részt vett Kósáné Kovács Magda az Európai Szocialista Frakció alelnöke is.
Tabajdi Csaba hangsúlyozta: a 2004-2009-es európai parlamenti ciklusban a szocialisták politikai kezdeményezései érdemben javították az európai, köztük a magyar állampolgárok életszínvonalát. A Szolgáltatási Irányelv elfogadásával segítettük a magyar kis- és középvállalkozások nyugati piacra lépését és az egyablakos ügyintézési rendszer bevezetésével csökkentettük adminisztratív terheiket. A Szocialista Frakció elkötelezetten támogatta Bulgária és Románia csatlakozását, és a Schengeni övezet bővítését. A frakció támogatta a veszélyes vegyi anyagok regisztrációját és felhasználását szabályozó REACH rendeletet elfogadását, ezzel biztonságosabbá téve mindennapjainkat .
A tanácskozás kapcsán Tabajdi Csaba elmondta, számos olyan globális kihívással szembesültünk az utóbbi időben, amelyekre csak európai szintű összefogással adható hatékony válasz. Az Európai Szocialisták, az MSZP aktív közreműködésével cselekvési tervet dolgoznak ki ezen problémák megoldására. Európa globális versenyképességének megőrzése, az európai munkahelyek számának és minőségének növelése, az európai szociális modell és a jóléti rendszer megújítása, a nemzetközi pénzpiaci mozgások szabályozása, a klímaváltozás hatásainak csökkentése, az európai szegénység mérséklése, és az ugrásszerűen növekvő energia- és élelmiszerárak drasztikus hatása Európa- szerte, így Magyarországon is komoly kihívás elé állítják a társadalmat.
Tabajdi Csaba elmondta, hogy az Európai Szocialisták és az MSZP fenti problémákra adott válaszai, céljai és kampányuk fő üzenetei megegyeznek. A gazdasági növekedés és a szociális ellátórendszerek reformjának összehangolása, több és jobb minőségű munkahely létrehozása, a növekvő élelmiszer- és energiaárak társadalmi hatásának mérséklése, és az oktatás-képzés folyamatos fejlesztése egybe esnek a magyar kormány és az MSZP törekvéseivel. A magyar kormány intenzíven dolgozik a szociális juttatások igazságosabb és munkára ösztönző elosztásán. Ezzel összhangban Gyurcsány Ferenc Megegyezés című programjának célja, hogy növelje az ország versenyképességét, javítsa a vállalkozási környezetet, miközben megőrzi az elmúlt évek során kiépített szociális vívmányokat. A gazdasági növekedés globális lassulása idején a magyar adórendszer átalakítása a magyar gazdaság élénkítésére és új munkahelyek teremtésére kínál megoldást.
A Munka-Tudás-Tulajdon Program keretében a kormány állami eszközökkel ösztönzi az új munkahelyek létrehozását, a foglalkoztatás növelését, és a rendszerváltás óta soha nem látott forrásokat biztosít az oktatási rendszer átfogó modernizálására.
A gazdasági és szociális kérdéseken túl Magyarország érdeke, hogy az éghajlatváltozás elleni európai összefogásban is részt vegyen. A globális felmelegedés Magyarországon egyszerre járhat egyes területek, például a Homokhátság elsivatagosodásával, és folyóink rendszeres áradásával – mondta Tabajdi.
Az elkövetkező évtized megoldásra váró problémája a megemelkedett energia-, élelmiszerárak gazdasági és szociális hatásainak enyhítése. A jelenség mindenkit érint, de a legszegényebb rétegeket sújtja a legerőteljesebben. Ennek hatását mérsékli, hogy Magyarországon 2002 óta, a baloldali kormányzás idején folyamatosam, az árak növekedésénél nagyobb arányban növekedtek a reálbérek.
Az előttünk álló kihívások összefogást, közös cselekvést és nagyfokú szolidaritást igényelnek a tagállamok között. Jelenleg kizárólag az európai szocialisták rendelkeznek átfogó cselekvési tervvel, amely hosszú távú megoldást kínál az Európa és Magyarország előtt álló kihívásokra – mondta Tabajdi Csaba.
(MSZP)