Az Unió nyugati tagállamai a bezárkózás irányába mozdultak el
2 perc olvasásTabajdi Csaba szerint a Nyugat-Balkán stabilizálása és európai kötődésének erősítése fontos feladatunk, mivel a térség geostratégiai jelentőséggel bír Európa számára. A régió számos szempontból, például gazdasági és energetikai téren igen sérülékeny és kiszolgáltatott.
Tabajdi Csaba szerint a Nyugat-Balkán stabilizálása és európai kötődésének erősítése fontos feladatunk, mivel a térség geostratégiai jelentőséggel bír Európa számára. A régió számos szempontból, például gazdasági és energetikai téren igen sérülékeny és kiszolgáltatott.
A Nyugat-Balkán országainak az Európai Unióban a helye – szögezi le az Európai Parlament Külügyi Bizottságában ma elfogadott Ibrisagic jelentés. Tabajdi Csaba, az Európai Szocialista Frakció társ-jelentéstevője szerint a bővítés kérdése ma igen érzékeny a gazdasági világválság közepette. Kivált az Unió nyugati tagállamai a bezárkózás irányába mozdultak el.
Tabajdi szerint jogi szempontból a Nizzai Szerződés alapján is van lehetőség további országok felvételére (ekkor egyszerűen a csatlakozási szerződésben lehet szabályozni az európai parlamenti helyek számát és más intézményi kérdéseket). Politikai értelemben ugyanakkor szükséges a Lisszaboni Szerződés, mert csak ez teremt tiszta, az állampolgárok számára átlátható helyzetet.
A magyar szocialista képviselő szerint nagyon fontos annak kihangsúlyozása, hogy a kétoldalú viták (pl. a szlovén-horvát határvita) nem akadályozhatják a régió országainak európai integrációját.
Tabajdi szerint nagyon fontos, hogy kezdeményezésére a kompromisszumos módosítók közé bekerült a kisebbségek védelmének fontosságáról szóló paragrafus, valamint az interetnikai, interkulturális párbeszéd is. E tekintetben a közös történelmi szemlélettel íródott tankönyvek kulcsfontosságúak.
Fel kell gyorsítanunk a Stabilizációs és Társulási Megállapodások ratifikálását, Szerbia esetében ez továbbra is indokolatlanul elhúzódik. – hívta fel a képviselő a figyelmet.
Tabajdi szerint Jugoszláviában 20 évvel ezelőtt teljesen más viszonyok uralkodtak a szabad utazás lehetősége tekintetében. Jugoszlávia szétesésével falak épültek az utódállamok, valamint a régió és Európa között, amelyek lebontása most sürgető feladat. Éppen ezért a vízumkényszer megszűntetését elsődleges célnak kell tekintenie az Európai Uniónak.
(MSZP)