Berlinben kapnak lehetőséget a közép-kelet-európai startupok
4 perc olvasásA júniusi nyitó rendezvényt követően, októberben kezdetét veszi a Startup Campus Berlin Program. A kezdeményezés célja a berlini startup ökoszisztéma bemutatása a közép-kelet-európai startupoknak. A német főváros széleskörű mentorhálózatot, coworking tereket, valamint jelentős állami és privát kockázati tőkét biztosít az innovatív vállalkozások számára.
Az elmúlt években a német kormány komoly erőfeszítéseket tett azért, hogy Berlint Európa vezető innovációs és startup központjává fejlessze. A világ legnagyobb accelerátor hálózatai, a német multinacionális vállalatokkal karöltve számos szektor-specifikus programot indítottak annak érdekében, hogy kihasználják az ipari innováció ezen új formáját.
“A Startup Campus Berlin programot az Enterprise Hungary azzal a céllal indítja, hogy a magyar és közép-kelet-európai startup vállalkozások számára bemutatkozási lehetőséget biztosítson, amin keresztül elősegítse a forrásbevonást és a globális piacra lépést. A program keretében startup specifikusan és iparági fókusszal alakítjuk ki az adott hetek tematikáját.” – mondta el Kovács Zsolt, az Enterprise Hungary ügyvezetője.
A programba bekerült startupok lehetőséget kapnak a helyi accelerátorok (GTEC, StartupBootcamp, PlugandPlayTechCenter, WISTA stb.) megismerésére, valamint bemutatkozhatnak a nemzetközi mentoroknak és tapasztalatot cserélhetnek a német fővárosban már letelepedett startup cégekkel. Emellett tájékoztatást kapnak a cégalapítás jogi és pénzügyi lehetőségeiről a helyi vállalkozás ösztönzési központtól (Berlin Partner), és betekintést nyerhetnek a kockázati tőkebefektetés gyakorlatáról a Tartományi Kockázatitőke Társaságtól.
A kiválasztott startupok az alábbi szolgáltatásokat vehetik igénybe:
- teljeskörű programszervezés,
- accelerátor programok megismerése,
- vállalkozás ösztönző programok és szabályok megismerése,
- kockázati tőkebefektetési gyakorlat megismerése,
- pitch bemutatkozás nemzetközi mentorok előtt,
- B2B és networking lehetőség,
- coworking iroda használat és tapasztalat csere,
- szállás Berlin városában.
A program célcsoportja a nemzetközi piacra érett vállalkozások illetve azok alapítói és vezetői. Ennek értelmében azok a közép-kelet-európai startupok, akik már rendelkeznek működő prototípussal vagy magvető befektetéssel, esetleg regionális piaci jelenléttel. Mindezeken felül természetesen készek kell lenniük arra, hogy vállalkozást indítsanak Berlinben.
Az érdeklődők a www.startupcampusberlin.com oldalon található online platform segítségével jelezhetik részvételi szándékukat.
“A magyar startupoknak az lenne a legfőbb feladata Berlinben, hogy potenciális ügyfeleket és befektetőket találjanak. A Startup Campus Berlinhez hasonló kezdeményezések mindenképpen elősegítik azt, hogy kiépítsék a megfelelő kapcsolat rendszerüket Németországban” erősítette meg a nemzetközi jelenlét fontosságát Andy Tóth, Plug and Play Ventures Germany befektetési igazgatója.
A berlini ökoszisztéma kiemelt iparágaival összhangban, 7 héten át, a meghirdetett 7 iparági terület legerősebb 4 startup vállalkozója kap lehetőséget a Programban való részvételre. A cégvezetők önköltsége az utazás. A résztvevőknek egyszeri 150€ részvételi díjjal is számolniuk kell. A programot a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt., a hazai startupok stabil külpiaci jelenlétét segítő Innotrade Programja támogatja.
A programok az alábbi tematika szerint kerülnek meghirdetésre:
Október 4-6. Digital Health
Jelentkezési határidő: 2017. szeptember 4.
Október 11-13. Food & Industrial Tech
Jelentkezési határidő: 2017. szeptember 11.
Október 18-20. e-Commerce
Jelentkezési határidő: 2017. szeptember 18.
Október 25-27. FinTech & Insurance Tech
Jelentkezési határidő: 2017. szeptember 25.
November 8-10. Inno Energy & Sustainability
Jelentkezési határidő: 2017. október 8.
November 15-17. Photonic & Optic
Jelentkezési határidő: 2017. október 15.
November 22-24. Mobility & Transportation
Jelentkezési határidő: 2017. október 22.
December 5. DEMO DAY
Az Enterprise Hungary Nonprofit Kft. kiemelt célja a fiatalok vállalkozó kedvének ösztönzése, a hazai felsőoktatásban születő innovatív ötletek megvalósulásának támogatása és a korai fázisú vállalkozások fejlesztése.
Lantai József