Bethlen Téri Színház…ahol múlt és jelen randevúzik
Negyedik évadát kezdte meg a Bethlen Téri Színház, amely idén a hagyományos programok és fesztiválok mellett egy igazi színházi kuriózummal jelentkezik. A már megszokott báb-, tánc-, kabaré- és színházi előadásaik mellett tánccirkusszal, vizuális színházi produkciókkal és improvizációs színházzal várják a nézőket.
Negyedik évadát kezdte meg a Bethlen Téri Színház, amely idén a hagyományos programok és fesztiválok mellett egy igazi színházi kuriózummal jelentkezik. A már megszokott báb-, tánc-, kabaré- és színházi előadásaik mellett tánccirkusszal, vizuális színházi produkciókkal és improvizációs színházzal várják a nézőket.
Szeptember 17-én Szögi Csaba, a Bethlen Téri Színház művészeti igazgatója ismertette az évad programjait és fesztiváljait. A Bethlen Téri Színház nemcsak a különböző műfajok találkozási pontja, hanem egy új tehetséggondozó program, a Találkozások sorozaté is, amely a Bethlen és a Manna Egyesület fiatal rendezőknek meghirdetett pályázatának nyerteseinek ad lehetőséget az elkövetkezendő egy évben. (a részletekre későbbiekben visszatérek)
A 2015/2016-os évadban a Bethlen Téri Színházban folytatódnak a korábban megkezdett programsorozatok és fesztiválok. Az évados műsorterv alapját a színházzal szorosan együttműködő társulatok előadásai adják. Továbbra is több bemutatót tart itt rezidens társulatuk, a Közép-Európa Táncszínház, illetve a Pataky Klári Társulat, a Zadam Társulat, a Gangaray Dance Company Trambulin programja, valamint az ifjabb Zsuráfszky Zoltán vezette Idéző Kamara Táncszínház is. De bemutatóval jelentkezik a vizuális színházi műfajt meghonosító Élőkép Színház és a kabaré műfaját újjáélesztő Stand Up Brigád is. Folytatódik nemzetiségi színházi sorozatuk; minden hónap egy hétfőjén más-más nemzetiségi színházi előadást láthatnak nézők.
A vasárnapi gyermek- és családi programok alkalmával idén is találkozhatnak a Marica Produkció bábelőadásaival, a Simorág TánCirkusszal és a Picaro Társulattal. Folytatódik ifjúsági sorozatuk is, amely keretén belül Egressy G. Tamás Spirita Társulatával a Hamletet és az Antigonét állítja színpadra.
Az állandó fesztiválok sorát a novemberben negyedik alkalommal megrendezésre kerülő Sissi Őszi Tánchét nyitja. Az Erzsébet nap köré szerevezett 7 napos táncfesztiválon 7 vidéki és 7. kerületi táncműhely mutatkozik be. A SŐT7 idei meghívottjai közt van a Miskolci Balett, a GG Tánc Eger, a budakalászi Duna Táncműhely, a Kecskemét City Balett, a Bihari János Táncegyüttes és a Nyíregyházi Művészeti Szakközépiskola is. A fesztivál a házigazda Közép-Európa Táncszínház (KET) Click című bemutatójával indul.
A januári határon túli színházi műhelyeket bemutató Vendégváró Fesztiválon ezúttal a kolozsvári Váróterem Projekt érkezik, májusban pedig a biennálé rendszerben megvalósuló Nemzetközi Monotánc Fesztiválra kerül sor. Hagyománnyá vált a Föld napja köré épülő Globe Feszt, ahol az Erzsébetvárosi Önkormányzattal együttműködve több száz kerületi iskolás vehet részt a környezettudatosságra való neveléssel egybekötött színházi előadásokon.
A Bethlen Téri Színház nemcsak előadásokkal várja nézőit. Az idén 15. évadát nyitó Bethlen Galéria a táncfotózás szerelmeseinek munkáiból válogat havi rendszerességű kiállításaival. A Bethlen Café programjában társasjáték klub, filmklub és akusztikus koncertek is szerepelnek, emellett irodalmi és közéleti beszélgetések helyszíne egyaránt. Harmadik éve ad otthont a színház kávézója a fiatal újságíró, Mészáros Márton által alapított Arany Medál-díj átadónak.
A Bethlen Téri Színház kiemelt feladatának tartja a fiatal tehetségek érvényhez juttatását, ezt bizonyítják a tehetségeket felkaroló pályázatok. A Mozdulj ránk! pályázat a fiatal képzőművészeket, grafikusokat szólítja meg, míg a Közép-Európa Táncszínházzal közösen vállalt Ifjú Koreográfusok Fóruma (IKF) a pályakezdő koreográfusokat segíti. A fiatal táncosoknak a Bethlen Terminál nyári kurzusa nyújt lehetőséget, míg a nevettetés ifjú titánjai a stand up esteken kapnak fellépési lehetőséget. Az iskolai év befejeztével a Pinokkió színházi tábor a 8-12 éveseknek kínál alkalmat, hogy a színházban is fellelhető műfajokban elmélyíthessék tudásukat.
Az évadtól a Bethlen Téri Színház koprodukciós partnerként vesz részt a Nemzeti Táncszínház, a KÁVA Kulturális Műhely és KET újabb tánc/színházi nevelési programjának létrehozásában. Az Igaz történet alapján című komplex színházi nevelési program a 12-14 éves korosztályt célozza meg.
Bethlen Téri Színház
1071 Budapest, Bethlen Gábor tér 3.
https://www.youtube.com/watch?v=sktBA1BdCc8
Lantai József