EuroAstra

Bírók országa

Magyarország a bírók országa. Mielőtt ennek bizonyítására rátértem volna, megnéztem az etimológiai szótárt, amelyből kiderült, hogy a szó először egy XIV. századi pátensben, vagyis nyílt parancsban fordult elő „hatalommal bíró" szóösszetételben.

 

Magyarország a bírók országa. Mielőtt ennek bizonyítására rátértem volna, megnéztem az etimológiai szótárt, amelyből kiderült, hogy a szó először egy XIV. századi pátensben, vagyis nyílt parancsban fordult elő „hatalommal bíró" szóösszetételben.

 

   Történelmünk során a bírók mindig kiemelt szerephez jutottak. A honfoglaló magyarok teherbíró képessége középkori legendák tárgya egész Európában. Minden háborút, forradalmat, szabadságharcot túlélő strapabíró nép vagyunk. Régi időkben a rendeletek alkotója az országbíró volt, a király és a nádor után a harmadik legfontosabb közjogi méltóság. Ezeket a rendeleteket a kisbírók dobolták ki, betartásukról pedig a járásbírók gondoskodtak. A telekszomszédaikkal veszekedő állampolgárok mégsem hozzájuk, hanem a kúriai bírókhoz fordultak.

 

   A hadbírók és vérbírók működése történelmünk során szinte folyamatos, különösen bukott forradalmak, háborúk után. Ez alól csupán a második világháború a kivétel, akkor ugyanis a szigorú, olykor halálos ítéleteket népbírók és laikus bírók osztogatták. Ez utóbbiakból fejlődött ki a népi ülnökök intézménye, amely még az Alaptörvényünkbe is bekerült. Nem került be viszont a becsületbíró, aki az ántivilágban a lovagias ügyek lebonyolításának törvényességét felügyelte. Olykor kiküszöbölte az egészségre veszedelmes kard-, vagy pisztolypárbajt, amelyet  férfiak vívtak egymással. Érdekes kivételt képezett Jeanne d'Arc, az orléansi szűz, aki Montmorency herceget kényszerítette párbajra, sőt, súlyosan meg is sebesítette. 

 

   A második világháború bebizonyította, hogy munkabíró nép vagyunk, mindent kibíró és elbíró. Így épült viszonylag gyorsan újjá a lerombolt ország. Sőt, sportnagyhatalom lettünk és a pontozóbírók jutottak kiemelkedő szerephez. A rendszerváltás után új bírókkal ismerkedhettünk meg. Alkotmánybíró, átvilágító bíró, táblabíró. Jut eszembe, most akkor Alaptörvény bíróink vannak?

 

   Jelenleg is bíró dömping van nálunk. Első fokú bíró, másodfokú bíró, kúriai bíró, törvényszéki bíró. Van nyomozati bíró is, aki nem mérlegel, hanem dönt, például az előzetes letartóztatásról. De van békéltető testület és döntőbíró is. Mi, egymással szívesen pereskedő egyszerű állampolgárok igazán örülhetünk, hogy bírók országában élünk.

 

Láng Róbert

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük