Dollárgyengülés a letaglózó Fed-döntés után
Úgy tűnik, hogy megint elkezdjük rágni a gittet a Fed december közepére várt kamatemelése kapcsán, mivel a tegnapi nap erősen galamb hangvételű FOMC-ülése gyakorlatilag kizárta az októberi emelés lehetőségét – hacsak a szeptemberi foglalkoztatási adat nem hoz körülbelül plusz 400 ezer főt, illetve a többi irányadó adat sem mutat igazán masszív javulást.
Úgy tűnik, hogy megint elkezdjük rágni a gittet a Fed december közepére várt kamatemelése kapcsán, mivel a tegnapi nap erősen galamb hangvételű FOMC-ülése gyakorlatilag kizárta az októberi emelés lehetőségét – hacsak a szeptemberi foglalkoztatási adat nem hoz körülbelül plusz 400 ezer főt, illetve a többi irányadó adat sem mutat igazán masszív javulást.
A monetáris politikára vonatkozó nyilatkozat apróbb változtatásai mellett kulcsfontosságú volt az aggodalom hangsúlyozása:
„A közelmúlt gazdasági és pénzügyi eseményei bizonyos mértékig visszafoghatják a gazdasági aktivitást, és valószínű, hogy rövidtávon fokozzák az inflációra nehezedő nyomást."
A nyilatkozat, illetve az a tény, hogy az inflációs előrejelzést olyan mértékben módosították, hogy az 2018-ig biztosan nem fogja elérni a célértéket (továbbá kismértékben lefelé módosították a 2016-os és 2017-es növekedési előrejelzéseket is) arra utal, hogy a Fed decemberig nyugodtan ülhet a babérjain – a kamatdöntés valószínűségét erre az időpontra már 50 százalék alatt árazza a piac.
A piac két hullámban reagált a döntésre: első körben a kockázatviselési hajlandóság megugrott annak kapcsán, hogy a piac kedvezően fogadta a Fed nyugodtságát, illetve a változatlan helyzet hosszú távú likviditásra gyakorolt stabilizáló hatását, míg a második körben az erősödés fokozatosan elkopott, bár az amerikai kamatlábak Fed döntésre adott reakciói (12 bázispont esés a kétéves szegmensben) tartósnak tűntek.
Ennek eredményeképpen az AUDUSD felugrott, majd visszajött, miközben az USDJPY ma reggelre inkább a gyengülés irányába hajlott, az EURUSD pedig 1,14000 fölé került.
Nyugtalanító lehet a magasabb kockázatviselési hajlandósággal rendelkező befektetők számára az a tény, hogy a rendkívül erősen galamb hozzáállású Fed nem képes fenntartani a pozitív részvénypiaci hangulatot – esetleg ez annak a jele lehet, hogy a piacokat egészen egyszerűen már nem hatják meg annyira a jegybankok kommentárjai?
Az EKB ismét érdekes kihívás előtt áll, mivel az EURUSD mára megközelítette a kulcsfontosságú szintnek tekintett 1,1500-öt, amely igen közel van a 61,8 százalékos Fibonacci küszöbhöz. Az EKB valószínűleg nagy zajt fog csapni ekörül a szint körül, és egyre hangosabb lesz, ha az árfolyam 1,1500 fölé megy.
Sokak számára most az a fő kérdés, hogy hol érdemes a dollárt eladni – ez attól függ, hogy a globális kockázatviselési hajlandóság javulni vagy romlani fog-e. A dollár ellen jegyzett feltörekvő piaci devizák, illetve az AUDUSD lehetnek a legnagyobb nyertesek, amennyiben a bizalom visszatér a piacra, míg az elhúzódó bizonytalanságból az EUR és a JPY jöhetnek ki a legjobban. Az EURUSD esetében a következő érdekes szint az 1,1475/1,1500 – ez a szint lehet az utolsó ellenállási küszöb a jelenleg nagyon is lehetségesnek látszó 1,1800-1,2000 előtt.
John J. Hardy
John Hardy az austini University of Texas-on végzett kitűnő eredménnyel, 2002 óta lát el a Saxo Banknál különböző feladatokat. Jelenleg devizapiaci stratégiai igazgatóként dolgozik a Saxo Bank koppenhágai központjában. John naponta publikál elemzéseket, amelyeket a Saxo Bank ügyfelei, továbbá újságírók és kereskedők kapnak meg. Gyakori vendége és szakértője többek között a CNBC, a CNBC Arabia és a Bloomberg üzleti TV-programjainak. Az állandó rovatai és média-megjelenései mellett John rendszeres és ad-hoc kommentárokat ír a fő devizákkal, a központi bankok politikájával, makrogazdasági folyamatokkal és más fejleményekkel kapcsolatban. John Hardy szívesen ad szakértői véleményt a devizapiac és más fő eszközosztályok piacainak alakulásával kapcsolatban, makrogazdasági perspektívából megközelítve.