Döntött az Európai Emberi Jogi Bíróság: maradhat a feszület az olasz tantermekben
4 perc olvasás2001-ben az olasz állampolgárságú Solie Lautsi asszony sérelmezte, hogy 11 és 13 éves gyermekei általános iskolájában minden tanterem falán feszület van elhelyezve. Szerinte ugyanis ez sérti az állam és az egyház szétválasztásának elvét. Panaszt tett az iskolában, de elutasították, így bíróságra vitte az ügyet. Végigjárta az összes olaszországi jogorvoslati lehetőséget, végül Strasbourghoz fordult.
2001-ben az olasz állampolgárságú Solie Lautsi asszony sérelmezte, hogy 11 és 13 éves gyermekei általános iskolájában minden tanterem falán feszület van elhelyezve. Szerinte ugyanis ez sérti az állam és az egyház szétválasztásának elvét. Panaszt tett az iskolában, de elutasították, így bíróságra vitte az ügyet. Végigjárta az összes olaszországi jogorvoslati lehetőséget, végül Strasbourghoz fordult.
A strasbourgi testület 2009-es határozatában kijelentette: az olasz állam azzal, hogy engedélyezi vallási jelképek, pl. feszületek állami iskolákban történő kifüggesztését, azt a benyomást kelti a diákokban – elsősorban a nemhívőkben -, hogy közelebb áll a hívőkhöz, mint a nemhívőkhöz. A bíróság szerint ez nem más, mint a vallás közvetett támogatása, vagyis a semlegesség iránti állami kötelezettség megszegése. A bíróság akkori állásfoglalása szerint tehát az olasz állam megsértette Lautsi asszony azon jogát, hogy saját vallási és világnézeti meggyőződése szerinti nevelést biztosíthasson gyermekeinek. A törvényszék 7:0 arányban szavazott a feszület ellen, noha megállapították: a jelkép nemcsak vallási, hanem kulturális jelentőséggel is bír, és jelenléte az olasz tantermekben nyilvánvalóan nem állami hittérítési kísérlet. Azt is leszögezték, hogy az olasz oktatási rendszer biztosítja a pluralizmust, és tiszteletben tartja a szülők jogát, hogy gyermekeiknek saját meggyőződésük szerinti nevelést biztosíthassanak – jelenti a European Dignity Watch.
Ezzel kapcsolatban Erdő Péter bíboros, az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsának (CCEE) elnökének közleménye az Európai Emberi Jogok Bírósága Nagy Kamarájának ítéletével kapcsolatban a Lautsi c. Italia perben, melynek tárgya a kereszt kifüggesztése az olaszországi iskolák tantermeiben.
Megelégedéssel vettem tudomásul a strasbourgi Európai emberi Jogok Bírósága Nagy Kamarájának ítéletét, amelyet a Lautsi c. Italia (requête n° 30814/06) per újratárgyalását követően hozott. A kereszt olaszországi iskolai tantermekben való kifüggesztésével kapcsolatos per 2009. november 3-i elsőfokú ítéletét ugyanis az olasz Kormány 2010. január 29-én benyújtott keresetével megfellebbezte.
A Nagy Kamara mai ítélete, amely a korábban elfogadott határozatot ellenkező értelemben megváltoztatta, józan ítélőképességre, bölcsességre és szabadságra vall.
A jelen ítélet végérvényessége szimbolikus jelentőségű, messze túlmutat a konkrét olasz eseten, ahogyan ezt az első ítéletre vonatkozó számos európai és a világ más tájairól érkező reakció is bizonyította.
A mai nap történelmi jelentőségű, hiszen nemcsak a keresztényeket jogosítja fel a reménységre, hanem minden olyan – akár hívő, akár nem hívő – európai polgárt is, akit a 2009 november 3-i ítélet mélyen megsértett, mert olyan folyamatokat kell aggodalommal figyelniük, amelyek egy nagy kultúrát – mint amilyen a keresztény is – akarnak felőrölni, végérvényesen aláásva saját identitásukat is.
Minden olyan felfogás, amely a kereszt nyilvános helyeken való jelenlétét az emberi jogokkal ellentétes dologként értelmezné, egyenértékű lenne Európa lényegének megtagadásával. A kereszt nélkül az, amit ma Európának ismerünk, nem is létezhetne. Ezért a mai ítélet mindenekelőtt Európa győzelme.
Egyetértek a Nagy Kamarával, mert döntéséből arra következtethetünk, hogy a vallási kérdéseket a tagállamoknak nemzeti hatáskörükön belül kell rendezniük.
Meg vagyok győzödve arról, hogy a Nagy Kamara mai ítélete sok európai polgár bizalmát fogja növelni az Európai Bíróságban és az európai intézményekben. Ezzel a bírák elismerték, hogy az emberi jogok kultúrája és a keresztény civilizáció nem zárja ki egymást szükségképpen.
St. Gallen, 2011. március 18.
Erdő Péter bíboros
esztergom-budapesti érsek
a CCEE elnöke
MKPK elnökség/Magyar Kurir