Dózsa 500 az Erkel színházban
4 perc olvasásNovember 17-én Erkel Dózsa György című művét tűzi műsorra az Opera az Erkel Színházban, a Dózsa-féle parasztfelkelés 500. évfordulóján.
November 17-én Erkel Dózsa György című művét tűzi műsorra az Opera az Erkel Színházban, a Dózsa-féle parasztfelkelés 500. évfordulóján.
Legutóbb az Edita Gruberová nevével fémjelzett Lammermoori Lucia-produkcióban mutatták be az Operaház művészei, hogy egy-egy opera koncertszerű előadásban is biztosíthatja a cselekmény teljes átélését a közönség számára. A Dózsa-féle parasztfelkelés 500. évfordulója alkalmából kerül színre a kisnemes vitézkapitány alakját megidéző, a kiegyezés után bemutatott Erkel-opera, amely árnyaltan mutatja be a hős alakját. Bár halálával ér a darab drámai véget, az addigi felvonásokban egy töprengő, önmagával is viaskodó, mítosztalanított ember áll elénk. A címszerepet a Magyar Állami Operaház vezető tenorja, Fekete Attila énekli. A további szerepekben színpadra lép többek közt Miksch Adrienn, Fodor Beatrix, Wiedemann Bernadett, Boncsér Gergely és Cser Krisztián. Az előadást Kocsár Balázs vezényli.
A történelem és Dózsa alakja táncban is megelevenedik november 29-én, ugyancsak az Erkel Színház színpadán. A Magyar Nemzeti Táncegyüttes Székely Dózsa György – tánckrónika Dózsa György tetteiről című előadását a legendás alkotó és táncos, Zsuráfszky Zoltán koreografálta. A címszerepben Novák Péter, Bakócz Tamás szerepében Oberfrank Pál, Pálffy Piroska szerepében Eredics-Fekete Zsuzsanna lép színpadra.
Épp ötszáz esztendeje kapott nemesi rangot Budán Dózsa György, akinek vezetésével később parasztlázadás tört ki Magyarországon. A parasztvezér legendájából Erkel Ferenc, az Operaház első főzeneigazgatója írt operát. E két „legenda előtt kívánunk tisztelegni a mű hangversenyszerű előadásával, amelyen hangfelvétel is készül, amely később CD-n is hozzáférhető lesz.
A Dózsa Györgyöt a régi Nemzeti Színház számára komponálta Erkel. Az opera ősbemutatóját 1867. április 6-án maga a szerző vezényelte. A mű azonban nem lett sikeres: viszonylag hamar, 6 előadás után lekerült a műsorról, annak ellenére, hogy Erkel és két fia több változtatást eszközöltek a darabon. A kiegyezés évében egy államrend ellen lázadó parasztvezér mint téma úgyszólván „nem volt aktuális. Ezután hosszú csend következett, majd az 1950-es években műsorra akarták tűzni az operát, de dramaturgiailag és ideológiailag szintén szerencsétlen kor volt ez a lázadó parasztvezér történetéhez, így végül is elálltak az tervtől. Az 1950-es években végül a Rádió vett fel néhány részletet az eredeti partitúrából. 1991-ben szintén a Rádió készített egy felvételt, amihez az operát Németh Amadé és Ruitner Sándor erősen átdolgozta. Ezen a két felvételen kívül azonban nem létezik más hanganyag; ezért is tartotta fontosnak az Operaház, hogy a koncertszerű előadást az OperaTrezor sorozatának legújabb darabjaként rögzítsék.
1994-ben az Erkel Színház színpadán két szereposztásban 21 előadáson át ment az opera Oberfrank Géza és Mészöly Dezső által átdolgozott változata. (Ez a változat kerül most is előadásra.) 2004-ben a Kolozsvári Opera tűzte műsorára a darabot; Budapesten pedig utoljára 2010-ben hallhatta a közönség a művet az Operában a szerző 200. születésnapja alkalmából. Folyamatban van a mű kritikai összkiadása a Zenetudományi Intézet jóvoltából, Szacsvay Kim Katalin gondozásában.
Az információkért köszönet: Karczag Mártonnak
http://www.jegymester.hu/hun/Event/13081/Erkel:Dozsa-Gyorgy?stamp=1415927196399