Egyszerűbb a külföldi ÁFA visszaigénylése mint gondolná
4 perc olvasásKözeleg a külföldi ÁFA visszatéríttetéséhez (ELEKÁFA) kapcsolódó kérelmek benyújtásának jogvesztő határideje, ezért a Process Solutions Kft. összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat a visszaigényléssel kapcsolatban.
A kérelem benyújtásának határideje szeptember 30-a, ami idén vasárnapra esik, így – amennyiben munkanapon szeretnénk befejezni a teendőket – szeptember 28-án el kell küldenünk az ELEKÁFA nyomtatványokat a megszokott elektronikus úton az adóhatóság felé.
A külföldi ÁFA visszatérítésére kizárólag ÁFA alanyok jogosultak, akik az üzleti tevékenységükhöz kapcsolódóan felmerült költségek után külföldön megfizetett ÁFA-t kérhetik vissza. A legjellemzőbben visszaigényelt összegek között szerepelnek többek között a külföldi üzemanyag-költések, a szállásköltségek, a konferenciák díjai és a tréningköltségek is.
- Visszatérítés az országok között
A visszatérítés lehetősége az EU tagállamok közötti megállapodásokon alapszik, ezen kívül minden EU tagállamnak jogosultsága van arra, hogy kétoldalú megállapodásokat kössön harmadik országgal, ami által a részvevő felek adóalanyai is ugyanabban a visszatérítési eljárásban részesülhetnek. Magyarországnak jelenleg Svájccal, Liechtensteinnel és Norvégiával van ilyen kölcsönös megállapodása. Figyeljünk azonban arra, hogy más EU-s tagállamnak egyéb országokkal lehet szerződése, ezért például ha nemzetközi csoportszinten szeretnénk visszaigényelni ÁFA-t, akkor mindenképpen járjunk alaposan utána, hogy az érintetteknek kivel van egyezményes megállapodása.
- Tevékenység végzésének helye
Az is lényegi elem, hogy ennek az eljárásnak a keretében visszatérítést csak olyan országból lehet kérni, ahol a vállalkozás nem rendelkezik állandó bázissal. Ahol a társaság székhelye vagy telephelye van, abban az országban az adólevonási jogát a rendszeres bevallásában tudja érvényesíteni.
- Szabályozás
A külföldi ÁFA visszatérítésnél minden esetben az adott forrásország szabályrendszere a mérvadó. Remek példa erre az üzemanyag ÁFA-jának visszatérítése: míg Magyarországon semmilyen formában nem igényelhető vissza, addig Németországban a személyautóhoz vásárolt üzemanyag után megfizetett német forgalmi adó, az ELEKÁFA keretében ugyanúgy visszakérhető, mint ahogy egy német adóalany tehetné ezt.
- Utókövetés
A visszatérítés egyik nehézsége, hogy a folyamat esetenként hosszú ideig tarthat. Egyes országokban egyszerűbb az eljárás és gördülékeny az ügyintézés, ilyen pozitív gyakorlat látható például Németországban, Ausztriában vagy Hollandiában. Más országokban vannak azonban olyan esetek, amikor sok információt, adatot és számlamásolatokat is kér a helyi adóhatóság, ami jelentősen meghosszabbíthatja a folyamatot.
- Szakértelem
Mivel a külföldi ÁFA visszaigénylés egyik legfontosabb velejárója a forrásországi szabályozás ismerete, ezért fontos, hogy olyan céget bízzunk meg, aminek a gyakorlatában szerepel ez a folyamat és az esetleges buktatókat is ismeri. A szabályozás szempontjából amennyiben a cég társvállalatainál megfelelő az információáramlás és tisztában vannak az eljárási procedúrával, akkor egyszerűbb házon belül elintézni azt.
„Az ELEKÁFA visszatérítésével kapcsolatban elsősorban az adminisztratív feladatokra és a szabályozási kérdésekre szükséges koncentrálni. Úgy gondolom, szakértőre csak abban az esetben van szükség, amennyiben a vállalatnak nincs meg a kellő tudása a visszatérítési eljárás menedzseléséhez” – mondta el Horváth Gábor, a Process Solutions adós csapatának vezetője.
Barna Beáta, a Process Solutions managere kiemelte, hogy „a kis-és középvállalkozásoknak is érdemes visszaigényelniük a külföldi szolgáltatásért fizetett ÁFA-t, mivel rendkívül alacsony az értékhatára (50 EUR) a visszaigénylésnek, de érdemes már most elkezdeni előkészíteni a szükséges dokumentumokat, hogy ne csússzunk ki a szeptemberi határidőből”.