Eladási tartományba került a dollár, megugrott az euró long pozíciók száma
3 perc olvasásA legfrissebb COT-riport által vizsgált időszakban (június 28. – július 4.) az IMM devizák határidős ügyleteit nézve 14 hónapja először alakult ki az USD kapcsán összesítve nettó short pozíció. A 8 fő deviza közül a jen maradt a leginkább shortolt deviza, a többi fő devizát vették a kereskedők. A devizák kapcsán kibővítettük a vizsgált piaci szereplők körét, és az alapokon kívül más (a COT-riport által is vizsgált) szereplők viselkedését is elemeztük. Az árupiaci termékeknél továbbra is az alapok tevékenységére fókuszálunk.
A legfrissebb COT-riport által vizsgált időszakban (június 28. – július 4.) az IMM devizák határidős ügyleteit nézve 14 hónapja először alakult ki az USD kapcsán összesítve nettó short pozíció. A 8 fő deviza közül a jen maradt a leginkább shortolt deviza, a többi fő devizát vették a kereskedők. A devizák kapcsán kibővítettük a vizsgált piaci szereplők körét, és az alapokon kívül más (a COT-riport által is vizsgált) szereplők viselkedését is elemeztük. Az árupiaci termékeknél továbbra is az alapok tevékenységére fókuszálunk.
Az IMM euró nettó long pozíciója megugrott a múlt héten, ami egyrészt a kedvező gazdasági adatoknak, másrészt azoknak a jeleknek köszönhető, miszerint az EKB a mennyiségi lazítás kivezetésére készül. A jen gyengüléssel reagált ezekre a hírekre, és a Bank of Japan egyre inkább elszigetelődik a monetáris politikájával.
Két hét masszív eladás után az alapok összességében újra vásárolták az árupiaci termékeket a július 4-én záruló egyhetes időszakban. A nettó long pozíciók 50%-os növekedését elsősorban az energiatermékek és a gabonák short pozícióinak zárása táplálta.
A nemesfémek nyomás alatt maradtak, az ezüst visszatért a semleges zónába, az arany nettó long pozíciója pedig nagyjából megfeleződött. Mindez az EKB és a Bank of England legutóbbi héja jellegű megnyilvánulásainak volt köszönhető, így a 2015 decembere óta a monetáris szűkítés irányába tartó Feddel együtt a központi bankok politikája hozzájárult a kötvénypiaci hozamok emelkedéséhez és a nemesfémek árának csökkenéséhez.
A COT-riport időszaka alatti 12%-os olajáremelkedés viszonylag kis mértékben váltotta ki a short pozíciók csökkenését és a long pozíciók növelését. Mindez jól mutatja a nyersolajhoz való jelenlegi negatív hozzáállást, és azt, hogy több adat és hír kell ahhoz, hogy stabilizálódjon a piac.
A búza és a szója termőterületének csökkenése a kedvezőtlen időjárással együtt meghozta az alapok vásárlási kedvét: a rekord méretű szója short pozíciók 41%-kal csökkentek, míg a búza két év óta először fordult a nettó long tartományba.
Ole Hansen, Saxo Bank