Építészet és Kontextus: gazdag rendezvénysorozat Pécsett
4 perc olvasásA Pécs2010 Európa Kulturális Fővárosa programban fontos szerepet kapnak mindazok a kulturális, tudományos események, amelyek a 2000 éves város kulturális örökségére, kincseire, valamint a képzőművészetben megvalósuló innovációra alapoznak. Ezek közé tartozik az Építészet és Kontextus című rendezvénysorozat is, amelynek egy-egy elemével a szakma és a nagyközönség több ízben is találkozhat a Nádor Galériában, a Dóm Múzeumban, a volt Dante Kávézóban, a Művészetek és Irodalom Házában vagy a PTE Építészeti Intézetében a Dél-Dunántúli Építész Kamara szervezésében.
A Pécs2010 Európa Kulturális Fővárosa programban fontos szerepet kapnak mindazok a kulturális, tudományos események, amelyek a 2000 éves város kulturális örökségére, kincseire, valamint a képzőművészetben megvalósuló innovációra alapoznak. Ezek közé tartozik az Építészet és Kontextus című rendezvénysorozat is, amelynek egy-egy elemével a szakma és a nagyközönség több ízben is találkozhat a Nádor Galériában, a Dóm Múzeumban, a volt Dante Kávézóban, a Művészetek és Irodalom Házában vagy a PTE Építészeti Intézetében a Dél-Dunántúli Építész Kamara szervezésében.
A rendezvénysorozat az építészet, a társművészetek és a társtudományok körében kínál gazdag tematikát, hiszen tartalmazza többek közt az Európa Kulturális Fővárosa projekt városfejlesztési pályázatok albumának bemutatóját, építészeti kiállításokat, városi terekre kiírt képzőművészeti pályázatokat, valamint kortárs építészeti műhelyek bemutatását.
A programok azokra a társadalmi, gazdasági, tudományos és művészeti gyakorlatokra koncentrálnak, amelyek a korszerű városfejlesztési stratégiák keretein belül immár közvetlen alakítói az építészetnek, illetve az épített környezetnek. Kiemelt figyelmet kapnak a kortárs városfejlesztési elméletek és azok nemzetközi gyakorlatai, vagy éppen a köztér-átalakítási munkák szociokulturális és képzőművészeti összefüggései.
Az album megjelenéséhez kapcsolódó első nyilvános programban – a Velencei Egyetem összeállításában – 60 európai kortárs térátalakítás példáját mutatják be, melyet a pécsi közterület fejlesztési projektek tablói egészítenek ki. Így a pécsi térátalakításokat európai példák környezetében láthatja a város közönsége.
A kulturális kötődés, az érvényesülés, a mobilitás kérdéseit kívánja előtérbe helyezni egy totálisan globalizálódó világ keretei között EL/AWAY címmel a Pécsről indult építészek kiállítása. A BREUER PÉCSETT/Oda-Vissza tisztelgés Breuer Marcell előtt az általa képviselt alkotói szemlélet korszerű művészeti eszközökkel való megjelenítésével. A VICTOR VASARELY – Nemzetközi Művészeti díj célja újszerű megközelítésmódokat felhasználó köztéri műalkotások létrejöttének ösztönzése. Az ÉPÍTÉSZET MA cím mögött egy Pécsett évek óta zajló programsorozat áll, amelyet a Pécsi Tudományegyetem Építész Intézete működtet. A rendezvény jelenleg hiánypótló módon képes építészeti alkotókat és életművüket bemutatni a városban. A 12 ÉV – Dél-Dunántúl építészete a 21. század elején című kiállítás egy átmeneti, nehezen körvonalazható időszaknak az építészetét szeretné tetten érni és dokumentálni.
A VÁROS-TÉR-KULTÚRA gondolatkörrel jelzett nemzetközi konferencia pedig a kulturális alapú városfejlesztés elméletének Pécsett alkalmazott, de nem minden elemében hasznosuló gyakorlatát kívánja tág – nemzetközi és interdiszciplináris – összefüggéseiben vizsgálni.