2024.december.21. szombat.

EUROASTRA – az Internet Magazin

Független válaszkeresők és oknyomozók írásai

Európa legnagyobb követeléskezelője az Intrum csődvédelem alatt, 5,9 milliárd dolláros adóssággal

6 perc olvasás
„Nos, úgy tűnik, Európa legnagyobb követeléskezelője, az Intrum, most önmagát kergeti, hogy kikeveredjen a 5,9 milliárd dolláros adósságszörny karmai közül. Micsoda ironikus fordulat – a cég, amely mások adósságait próbálta behajtani, most saját tartozásaival küszködik. Csak nem magukat hívják fel arrogánsan a követeléskezelésért? Ahogy elnézzük, a Chapter 11-ben reménykedve próbálják életben tartani a hajót.
intrum csodvedelem euroastra hu
Az Intrum, Európa legnagyobb követeléskezelő cége, jelenleg komoly pénzügyi kihívásokkal néz szembe. A vállalat adósságállománya körülbelül 5,9 milliárd dollárra rúg, ami azt mutatja, hogy nehezen tudja fenntartani pénzügyi stabilitását. Ennek hátterében a várt hitelelmaradások elmaradása a pandémia alatt, valamint a jelenlegi gazdasági nyomás, például a magas kamatok és az energiaválság áll.

Az Intrum próbálkozott az adósságának átütemezésével, és tárgyalásokat kezdett hitelezőivel. Ennek részeként csődvédelmet is kértek az Egyesült Államokban a Chapter 11 eljárás keretében, amely lehetőséget ad a pénzügyi átszervezésre, miközben a cég továbbra is működhet. Ez komoly jelzés arra, hogy a vállalat pénzügyileg nehéz helyzetben van, de ez nem jelenti feltétlenül azt, hogy azonnal felszámolásra kerül. A Chapter 11 célja épp az, hogy stabilizálják a vállalatot és biztosítsák a hosszú távú túlélést.

Azonban az adósság magas szintje és a negatív pénzügyi teljesítmény – mint például a közelmúltban jelentett veszteségek – azt mutatják, hogy amennyiben az átszervezési törekvések nem járnak sikerrel, és a piaci körülmények nem javulnak, a vállalat további nehézségekkel szembesülhet a jövőben.

Összességében tehát az Intrum nem ment még csődbe abban az értelemben, hogy befejezte volna a működését, de kritikus pénzügyi átszervezési fázisban van, és jövője attól függ, mennyire sikeres lesz az adósságkezelés és a jövedelmezőség helyreállítása.

intrum csodvedelem

Az Intrum jelenlegi piaci adatai alapján a cég részvényárfolyama 41,57 SEK-en áll (2024. október 21.), ami 2,76%-os csökkenést jelent az előző naphoz képest.

A piaci kapitalizációja 5,2 milliárd SEK. A cég P/E mutatója nincs számolva, mivel jelenleg veszteséges, ami a negatív tőkemegtérülésen (-3,08%) és a negatív befektetési megtérülésen (-3,77%) is látszik.

Az adósság és saját tőke aránya kiugróan magas, 434,38, ami arra utal, hogy a cég jelentős mértékben eladósodott, komoly pénzügyi nyomás alatt áll.

intrum csodvedelem 2

Az Intrum pénzügyi helyzetének elemzése a 2023-as év adatai alapján
  • Eredménykimutatás: Az éves bevétel 16,838 millió SEK, azonban a nettó veszteség -187 millió SEK, ami aggodalomra adhat okot a jövedelmezőséget illetően.
  • Mérleg: Az eszközállomány 90,208 millió SEK, míg a teljes adósság 60,481 millió SEK, ami magas adósságállományt jelez. A kötelezettségek 73,455 millió SEK-re rúgnak.
  • Cash Flow: A működési tevékenységekből származó készpénz pozitív, 5,114 millió SEK, azonban a finanszírozási cash flow -3,236 millió SEK, ami adósságtörlesztést és egyéb pénzügyi kötelezettségeket jelez.

Az Intrum túléléséhez és a csődvédelmi eljárás sikeres befejezéséhez három fő lépés szükséges

Adósságátstrukturálás: Az Intrumnak át kell ütemeznie a 60,481 millió SEK adósságát, hogy csökkentse a törlesztési terheket. Ehhez szükséges lenne legalább 20%-os adósságleírás, ami körülbelül 12 milliárd SEK költséget jelentene, és ezt 2-3 éven belül kellene elérni.

Költséghatékonyság növelése: A működési költségek további csökkentése kulcsfontosságú lenne. 10%-os költségcsökkentéssel az Intrum évente több mint 800 millió SEK-et spórolhatna.

További tőke bevonása: Tőkeemelés vagy befektetők bevonása is szükséges, ami a túléléshez 5 milliárd SEK nagyságrendű tőkét igényelne.

Mi történik akkor ha a sok hanem válik valóra és a legrosszabb forgatókönyv lép életbe? 

Ha az Intrum nem tudja sikeresen rendezni a 60,481 millió SEK adósságát, és nem valósul meg a 20%-os adósságleírás (kb. 12 milliárd SEK), valamint nem sikerül csökkenteni a működési költségeket és további tőkét bevonni, akkor a cég likviditási gondjai súlyosbodni fognak. Ez közvetlenül a cég pénzügyi összeomlásához vezethet, ami csődeljárást, majd a cég vagyonának felszámolását eredményezheti. A befektetők komoly veszteségekkel nézhetnek szembe, és a cég piaci pozíciója megszűnik.

12-18 kritikus hónap következik és aszámok elárulják merre megy a szekér

A jelenlegi pénzügyi adatok és a piaci események alapján az Intrum számára a kritikus fordulópont valószínűleg 12-18 hónapon belül következhet be, ha nem sikerül a szükséges adósságrendezést végrehajtani és a költségeket csökkenteni. A magas adósságszint, a csökkenő bevételek, valamint a tőke bevonásának nehézségei gyorsan a cég likviditási problémáinak súlyosbodásához vezethetnek, ami végső soron a csődöt eredményezheti, különösen, ha nem találnak befektetőket vagy nem sikerül restrukturálni az adósságot.

Van e a piacon olyan mozgás, hogy valaki is befektetni akarna az Intrumba vagy a piac reakciója az, hogy inkább engedik zuhanni?
Hogyan reagál a bukás szagára a piac?

A jelenlegi piaci reakciók alapján az Intrum helyzete komoly aggodalmat kelt a befektetők körében. A pénzügyi mutatók romlása, különösen a magas adósság és a csökkenő bevételek, arra utalnak, hogy sok befektető óvatos marad, és egyelőre nem mutatnak nagy érdeklődést a cég megmentése iránt. Bár egyes befektetők még kivárnak, hogy lássák, sikerül-e valamilyen adósságrendezési megállapodást kötni, sokan inkább elengednék a céget, mivel a pénzügyi mutatók továbbra is gyengék.

A piac általánosságban érzékeli a „bukás szagát”, ami növeli a cég részvényeinek eladását, ahogy az árfolyam is mutatja. Ha az Intrum nem képes sürgős tőkét bevonni vagy megegyezni a hitelezőkkel, akkor valószínűsíthető, hogy a következő 12 hónapban elérik azt a pontot, ahol nem tudják elkerülni a csődeljárást. Ez a szcenárió különösen valószínű, ha a következő negyedéves jelentések nem hoznak pozitív fordulatot, amire az elemzők is várnak​.  ( forrás: Intrum AB (publ) ​valamint az Investopedia )

Összességében, bár egyes befektetők figyelemmel kísérik a cég helyzetét, a piac jelenleg inkább a csődeljárás irányába hajlik, mintsem hogy nagyobb befektetési hullám indulna el az Intrum megmentésére.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Alapította : Pósvári Sándor - 1973. Powered by WebshopCompany Ltd. Uk Copyright © All rights reserved. 2025©