EURÓPAI VIRÁGOS VÁROSOK ÉS FALVAK VERSENYE: ARANYÉREM EGERNEK
3 perc olvasásEger városa ismét bebizonyította, hogy a méltó az „Egri csillagok" hőseinek emlékéhez, aranyérmet szerzett az Európai Virágos Városok és Falvak (Entente Florale Europe) versenyében, amelyet ünnepélyes keretek között az angliai Harrogate városában megtartott díjkiosztó ünnepségen nyújtott át Eger polgármesterének, Dr. Habis Lászlónak a nemzetközi zsűri elnöke Monika Hetsch szeptember 21-én, pénteken este.
Eger városa ismét bebizonyította, hogy a méltó az „Egri csillagok" hőseinek emlékéhez, aranyérmet szerzett az Európai Virágos Városok és Falvak (Entente Florale Europe) versenyében, amelyet ünnepélyes keretek között az angliai Harrogate városában megtartott díjkiosztó ünnepségen nyújtott át Eger polgármesterének, Dr. Habis Lászlónak a nemzetközi zsűri elnöke Monika Hetsch szeptember 21-én, pénteken este.
Eger már másodízben vesz részt ebben a minden kétséget kizáróan legnépszerűbb és legnagyobb civil támogatást magáénak mondható európai versenyben. Először 1992-ben indult, akkor Európa-díjat kapott. Eger másodszori részvételét a 2007. évi európai versenyben sokéves munka előzte meg, amit a nemzetközi zsűri így méltatott a díjkiosztó ünnepségen:
„Az Entente Florale Europe nemzetközi zsűrije nagyra becsülte az Önkormányzat és Eger polgárainak, civil szervezeteinek közös munkáját az épített, a természeti és a történelmi örökség megőrzésére. Mély benyomást tett a zsűrire az, hogy Egerben mennyire és milyen széles körben értették meg az Entente Florale mozgalom üzenetét. A zsűri sok új létesítményt látott, a jövő generációkra is gondoló kiemelkedő projekteket. A kiváló, nagy gonddal előkészített program az egész közösség több mint másfél évtizedes kemény munkáját tükrözi, amely méltónak bizonyult Eger dicső történelmi múltjához. Mindezek alapján a zsűri Eger városának arany érmet adományoz."
Falu kategóriában Noszvaj indult, szintén nem először, ugyancsak 1992-ben Egerrel együtt Európa-díjat nyert. Az idei felkészülést a zsűri bronzéremmel jutalmazta, kiemelve, hogy a sok tradícióval rendelkező falu valóságos virágoskert. A zsűri meggyőződése szerint a történelmi emlékek, a környező táj különös vonzerőt kölcsönöz e kis falunak, ami egyben jövőjének záloga is.
Magyarország 1990-től vesz részt az Entente Florale Europe versenyben, s az utóbbi évek tapasztalatai alapján sikeres is abban. Az elmúlt hét évben 4 arany (Géderlak, Kaposvár, Nagyatád, Eger), 4 ezüst (Paks, Balatonszárszó, Makó, Zalakaros) és négy bronz (Ivánc, Ruzsa, Orfű, Noszvaj) érmet szereztünk.
A 12 európai országra (Ausztria, Belgium, Csehország, Egyesült Királyság, Franciaország, Hollandia, Horvátország, Írország, Magyarország, Németország, Olaszország, Szlovénia) kiterjedő versenyben minden évben mintegy 25 ezer település indul, több mint ötven millió embert mozgósít, de a legjobbak közé csak 24 település juthat be (egy város és egy falu országonként). Az Entente Florale Europe verseny célja a környezetszépítés, a környezetvédelem, az ökológia, a fenntartható fejlődés szempontjainak megfelelő környezetformálás elősegítése, az élhetőbb települések megteremtésére való ösztönzés.