GÖNCI BARACK VIGASSÁG
Fergeteges programmal nyitja meg Boldogkőváralján a legendás Budapest Bár a 2. Gönci Barack Vígasságot, s ezen a hosszú hétvégén igazi kulturális és gasztronómiai élmény vár mindazokra, aki 2013. július 12-14 között ellátogatnak a rendezvény helyszínére.
Fergeteges programmal nyitja meg Boldogkőváralján a legendás Budapest Bár a 2. Gönci Barack Vígasságot, s ezen a hosszú hétvégén igazi kulturális és gasztronómiai élmény vár mindazokra, aki 2013. július 12-14 között ellátogatnak a rendezvény helyszínére.
Az első Gönci Fesztiválnak óriási sikere volt tavaly, s idén is több ezer látogatóra számítanak a szervezők. A 2. Gönci Barack Vígasság nagy népszerűsége nem véletlen: a 3 napos programban minden korosztály megtalálja a neki legmegfelelőbbet.
Egy a jelszónk: a Barack.
Abaúj számos egyedi terméke között talán a kajszibarack a leghíresebb. A térség jellegzetes gyümölcséből a környéken elsősorban a magyar kajszi, a gönci magyar kajszi, a ceglédi bíborkajszi, illetve a pannónia fajtákat termesztik. Ezekből készül a földrajzi eredetvédett gönci barackpálinka is, mely annak köszönheti védett státuszát, hogy nemcsak az alapanyaga helyi, de a pálinka lepárlására és palackozására is itt kerül sor.
A gönci barackpálinka egyik legismertebb gyártója, a BESTILLO Pálinkaház tavaly döntött úgy, hogy ezt a gasztronómiai különlegességet megismerteti a világgal. Így született meg az 1. Gönci Barackfesztivál ötlete. 2012 júliusában, a BESTILLO Boldogkőváraljai látogatóközpontjában megtartott rendezvény minden várakozást felülmúló sikerrel zárult. Így aztán kézen fekvő volt, hogy legyen folytatás. A gönci barack különleges puhaságának köszönhetően nehezen szállítható, és frissen szedve a legfinomabb, így aztán a szervezők a szüret idejére időzítették az idei mulatságot.
A július 12-14-ei hétvégén megrendezésre kerülő 2. Gönci Barack Vígasság elsősorban a barackról szól: lesznek barackból készült helyi finomságok – lekvár, szörp, palacsinta, krumplilángos, rétes, fagyi és persze pálinka, baracklekvár- és pálinkafőzés, megkóstolhatók a legjobb környékbeli éttermek különlegességei, vasárnap pedig Magyarország egyik legismertebb gasztrobloggere, Fűszeres Eszter főz jótékony célú ebédet a BESTILLO látogatóközpontjánál.
A gasztronómiai élvezetek mellett sokszínű program gondoskodik a színvonalas szórakozásról: a pénteki nyitónapon fellép a Budapest Bár, szombaton az Alma együttes, Rúzsa Magdi, a Számadó az Esthajnal Zenekar, a Gasztrobloggerek, a Csiribiri együttes és a Bányai Unplagged Band, és kétszer is lesz Retro Party.
A műsorszámok között a közönség felhőtlen szórakoztatását Vajtó Laci, „a vérbeli szpíker", a főzőversenyek és gyereknapok sztárja, a bor, a pálinka, a cseresznye, a kocsonya, a palacsinta, a demizson, a forralt bor és tepertő fesztiválok vájt-fülű házigazdája garantálja.
Az ismert rádiós műsorvezető és fáradhatatlan showman elárulta: a három napos vigadalom idején minden a barackról szól, s a kézműves foglalkozások és vetélkedők mellett baracklekvár- és pálinkafőzés, barack-palacsinta, barack-rétes, barack-szörp és barack-fagyi várja a látogatókat.
Aki kedvet érez hozzá, részt vehet kézműves bemutatókon és foglalkozásokon. Vasárnap mindenkit vár az elsősorban őstermelők áruit kínáló Abaúj Piac.
A környéken számos nevezetesség található, melyek önmagukban is figyelemre méltók:
Először néhány szóban ismerjék meg a rendezvény névadó Gönc települést.
Gönc Abaúj- Torna vármegye egykor jeles mezővarosa, Észak- Abaúj szívében, Miskolctól északi irányban 65 km-re helyezkedik el, közel a Hernádhoz, az Amadé-, a Dobogó-, és a
Borsó-hegy ölelésében. A település politikai, gazdasági és kulturális szempontból is
jelentős szerepet töltött be viharos történelmük során. 1219-ben említik az írások először.
A század végén az Abák a településtől délkeletre felépítették Amadé várát, majd a vár alatt 1371 körül Nagy Lajos király alapított Pálos kolostort. Mindkettő megközelíthető Gönc városától, a piros kereszt turistajelzésen. 1427-ben Gönc már Abaúj vármegye második legjelentősebb szabad királyi városa Kassa után, bortermelése az évi 3000 hordót is meghaladta.
A város lelkésze 1563-tól Károlyi Gáspár, az első teljes magyar bibliafordítás készítője. Az „istenes vénember" munkásságának állít emléket a Károlyi Gáspár Múzeum és Bibliakiállítás, ahol megtekinthetők különböző korok, népek és nyelvek bibliái.
Ma a gönci barackpálinka és lekvár otthona e vidék, hiszen kajszi ültetvényeinek termése, a zamatos barack kiváló a pálinka és lekvár készítéséhez.
A Huszita ház a település kiemelkedő műemlékei közül tájházzá alakított egykori lakóház, melyben a XIX. század második felének állapotát tükröző paraszt-polgári lakásbelsőt alakítottak ki. Látható a híres gönci hordó, és a helyi fazekasok zöld mázas kerámiái is.
A gönci hordó egykor elismert űrmértéknek számított. Egy gönci hordó 136.6 liter. A tokaji aszú annyi puttonyos, ahány puttony aszúszemet adnak egy gönci hordónyi száraz, új borhoz.
Boldogkő Vára
A Boldogkőváralja község felett emelkedő ovális alakú hegy tetején az észak-déli irányban elnyúló, szabálytalan alaprajzú, belsőtornyos Boldogkő vára emelkedik a magasba.
Regéci Vár
Regéc nevét 1298-ban említik először, megemlítve, hogy a Baksa nembeli Simon fia György Regéc alatt ütközött meg 1285-ben az országra törő tatárok egyik seregével.
Vizsolyi templom és Biblia
A Hernád-menti falut, Vizsolyt, amely az Árpád-korban a „királyné németjei" ispánságának központja volt, manapság kevesebb, mint ezren lakják. Főútja mentén emelkedik a kőfallal övezett Árpád-kori eredetű református templom, ahol megtekinthető az első magyar nyelvű, teljes, 1590-ben nyomtatott Biblia is.
Végezetül: igazi kulturális és gasztronómiai élmény várja mindazokat, akik július 12-14 között ellátogatnak a 2. Gönci Barack Vígasságra.
2013. július 12-14.
GÖNCI BARACK VIGASSÁG
Boldogkőváralja
https://www.facebook.com/GonciBarack
http://goncibarack.bestillo.hu/
Lantai József