Hajdúnánás – az emberléptékű város
4 perc olvasás
Hajdúnánás Hajdú- Bihar megye északi részén fekszik, néhány kilométerre az M3-as autópályától.
Hajdúnánás Hajdú- Bihar megye északi részén fekszik, néhány kilométerre az M3-as autópályától.
A közel 20000 lelket számláló város a Hajdúvárosokra jellemző tiszta gyűrűs- sugaras, ágas szerkezete eredeti formáját őrzi. Bármerről érkezik is az utazó, mindenképpen a főtérre jut. A város központja, az egykori piactér, ma már gondozott, pihenésre invitáló park fái között meghúzódó szobrok, köré felépült épületek érdekes látnivalókat kínálnak a szemlélőnek. A századfordulón épült, kissé keleties, zsinagógára emlékeztető stílusú Városháza sajátos hangulatot kölcsönöz a térnek. Homlokzatát a millennium évére újították fel. Az épület előtt áll 1904 óta hazánk egyik legszebb Kossuth szobra, mely Horvai János alkotása. Kossuth Lajos szobrától egy karnyújtásnyira kapott helyet Bocskai Istvánnak, a város alapítójának szobra is, melyet Györfi Lajos szobrászművész készített. A szobor mellett a Kollégium épületét láthatjuk, mely egykor járásbíróságként működött. Előtte a szabadtéri színpad, illetve a testvérvárosi címerfal található. A hadak viharában többször újjá épült Református templom karcsú copfstílusú sudár tornya 62 méterével a környék legmagasabb templomtornya. Ez a közel 800 éves múlttal rendelkező épület több átépítésen ment keresztül, mai formáját a XVIII sz. eleje óta őrzi. Ekkor épült híres fakazettás mennyezete és megyeszerte híres orgonája is a helyére került, a város országos hírű zenepedagógusa, Makláry Lajos tervei alapján. Az épületet a múlt század végéig egy várfalszerű téglaerődítmény vette körül sarokbástya erődítésekkel, melynek rekonstrukciója II. világháború közel 600 áldozatának emlékét őrzi. A Kéky Lajos Városi Művelődési Központ stukkó-díszítéses, patinás homlokzatú épülete a múlt század végén szállodának épült. 1945-ben lett a művelődés háza. 1988-ban egy színháztermet is magába foglaló épületszárnnyal bővült. A város főterének szögletében húzódik meg a kicsiny Római Katolikus Templom. 1895-ben hazánk 1000 éves fennállásának évfordulójára épült. A Bocskai úton a főtértől mintegy 200 méterre áll egy megújult külsejű épület, a Helytörténeti Gyűjtemény, mely állandó és időszakos kiállításaival várja vendégeit. A Móricz Pál Városi Könyvtár több, mint 60000 kötetes állományával város központjában, nyert elhelyezést.
A Hajdúnánáson felkutatott tárgyakkal berendezett, 1700-as évek végén népi klasszicista stílusban épült Tájházat 1980-ban nyilvánították műemlékházzá. A jellegzetes tornácos, nádfedeles épület háromosztatú- pitar, nagyház, kisház- véghomlokzattal készült. A patyolatfehér falai mögött a népi élet tárgyai tanúskodnak elődeink életviteléről, szokásairól. A Jókai utcán található Aranyszalma Alkotóház és Galériában a hagyományos szalmafonás rejtelmeivel ismerkedhetnek meg az érdeklődők, valamint szalmatárgyakból és üveggyűjteményből álló állandó kiállítás tekinthető meg.
Hajdúnánás különleges idegenforgalmi látványossága az ország első strucctenyésztő farmja, amely 1993 óta látogatható.
Felbecsülhetetlen természeti kincsük a 67 °C-os nátriumkloridos, jódos-brómos gyógyvíz, amely 1958-ban tört fel 1019 m mélyről. A 14 ha-on elterülő Városi Gyógyfürdő mozgásszervi- reumatikus és nőgyógyászati problémák orvoslására megfelelő szolgáltatásaival, nyugodt, rendezett környezetével, bel- és külföldi turisták állandó üdülőhelye. Különböző méretű és hőfokú szabadtéri úszó-, gyógy- és tanmedencéi és pancsoló medencéje, valamint két csúszdája valamennyi korosztály igényeinek megfelelnek. Fedett fürdője pedig már a legmodernebb kialakítással készült, két gyógymedencével, szaunával, rendelkezik. A folyamatos orvosi felügyelet mellett szakorvosi rendelés is folyik. Nyugodt körülmények között várhat gyógyulást, aki a gyógyszolgáltatásokat – masszázs, víz alatti masszázs, thai masszázs, gyógytorna- igénybe véve mozgásszervi problémákra keres orvoslást.