Három, egymilliós KOGART-ösztöndíj fiatal művészeknek
4 perc olvasásSzabó Ábel festőművész, Koralevics Rita grafikusművész és Németh Marcell szobrász kapta az egy-egymilliós, külföldi tanulmányútra költhető ösztöndíjat a Kovács Gábor Művészeti Alapítványtól. A díjakat tegnap este, a KOGART Kortárs Művészeti Gyűjtemény legújabb szerzeményeit bemutató kiállítás megnyitóján adták át. A kiállítás mától látható az Andrássy úti KOGART Ház-ban: 42 művész 60 alkotása, 35 vállalati támogató és a magyar állam segítségével – ez a harmadik év mérlege.
Szabó Ábel festőművész, Koralevics Rita grafikusművész és Németh Marcell szobrász kapta az egy-egymilliós, külföldi tanulmányútra költhető ösztöndíjat a Kovács Gábor Művészeti Alapítványtól. A díjakat tegnap este, a KOGART Kortárs Művészeti Gyűjtemény legújabb szerzeményeit bemutató kiállítás megnyitóján adták át. A kiállítás mától látható az Andrássy úti KOGART Ház-ban: 42 művész 60 alkotása, 35 vállalati támogató és a magyar állam segítségével – ez a harmadik év mérlege.
A Kovács Gábor Művészeti Alapítvány 2007 őszén hirdette meg gyűjteményépítési programját a kortárs magyar képzőművészet támogatására. Az Alapítvány azt vállalta, hogy öt esztendőn át minden évben összegyűjt lehetőség szerint 100 millió forintot magyarországi vállalatoktól. Az így befolyt összeget egy független, öttagú művészeti zsűri irányításával kizárólag műtárgyvásárlásra fordítja, hogy létrehozza a KOGART Kortárs Művészeti Gyűjteményt. A grémium a rendelkezésére álló keretből olyan alkotásokat vásárol, amelyek megítélése szerint az elmúlt évtizedek kortárs magyar képzőművészetének kiemelkedő művei.
Az Alapítvány a gyűjteményépítési programról tájékoztatta az Oktatási és Kulturális Minisztériumot, amely 2008 tavaszán úgy döntött, hogy az erkölcsi támogatás mellett anyagilag is segíti a munkát. Az OKM a Kovács Gábor Művészeti Alapítvánnyal kötött megállapodása értelmében kötelezettséget vállalt arra, hogy három éven át minden, a vállalati szférától begyűjtött 1 millió forinthoz hozzátesz ötszázezret – maximum évi 50 millió forint erejéig. A magyar állam gesztusa több mint egyszerű anyagi hozzájárulás: egyrészt lehetőséget ad a művészeti zsűrinek nagy értékű, muzeális műtárgyak megvásárlására, másrészt deklarálja egy új kortárs képzőművészeti gyűjtemény létrehozásának szükségességét.
A művészeti zsűri az első év válogatásánál elsősorban arra törekedett, hogy kijelölje a gyűjtemény időbeli határait, és lerakja azokat a sarokpontokat, amelyek köré a gyűjtemény további darabjait helyezi majd a következő években.
A második-harmadik évben elsősorban a tendenciák feltárását, egy-egy periódus alaposabb kibontását, illetve új művészeti ágak beépítését célozta meg. A már klasszikusnak mondható mesterek alkotásai mellett fontos volt, hogy a fiatal képzőművész generáció munkái is a gyűjteménybe kerüljenek.
Az Alapítvány azt is vállalta, hogy a jótékonysági célokat megvalósítandó – a három, egymilliós ösztöndíj mellett – az év folyamán megvásárolt műtárgyak közül tíz március 24-én, nyilvános jótékonysági árverésen talál új gazdára. A befolyó összeget az ősszel meghirdetett, nyilvános pályázat nyertesei kapják.
A Kovács Gábor Művészeti Alapítvány köszönetet mond azoknak a vállalatoknak, amelyek felmérve e program jelentőségét támogatták a gyűjteményépítést.