Hitelbe kényszeríthet az ingatlanvásárlás járulékos költsége.
3 perc olvasásTöbb százan esnek évente abba a csapdába, hogy kiválasztják a megvásárolni szándékolt lakást, megegyeznek az eladóval a vételárban, és ez alapján veszik fel a lakáshitelt. Más esetekben, a vevők a rendelkezésre álló kerethez néznek megfelelő árú ingatlant.
Több százan esnek évente abba a csapdába, hogy kiválasztják a megvásárolni szándékolt lakást, megegyeznek az eladóval a vételárban, és ez alapján veszik fel a lakáshitelt. Más esetekben, a vevők a rendelkezésre álló kerethez néznek megfelelő árú ingatlant.
Mindkét esetben az adás-vétel pillanatában szembesülnek a kellemetlen meglepetéssel, hogy az ingatlan megszerzésének valós költsége akár egymillió forinttal is meghaladhatja a rendelkezésre álló pénzt, felvett hitelt. Sokan nem gondolnak ugyanis arra, hogy mennyi járulékos költség adódik még a vételárhoz, ami sok esetben a vevőt terheli. Ügyvédi munkadíj, közjegyzői díj, lakásvásárlási illeték, nem is beszélve a költözés költségeiről, ami ugyan nem szorosan köthető az ingatlanvásárláshoz, de ha az ember már ingatlant vásárol valószínű, hogy költözni is fog.
Egy 15 millió forintos ingatlan esetében a lakásvásárlási illeték 4 millió forintig 2%, míg az azt meghaladó részre 4%, azaz összesen 520.000 forint. Ehhez jön az ügyvédi munkadíj, ami szabad megállapodás tárgya ugyan, de az összeg rendszerint az ingatlan árának 1%-a+ÁFA, azaz ebben az esetben 187.500 Ft. A közjegyzői díj mellett a folyósítási jutalék is több százezer forint lehet. A költözés költsége a lakás méretétől, berendezéseitől is függ, de nagyságrendileg 40 – 100 ezer forint között mozog. Ez összesen elérheti az 1 millió forintot is.
A járulékos költségek mértéke gyakran akkora, hogy ha az ember nem számol velük, nagyon kellemetlen meglepetés érheti. Dr. Geri Zoltán Miklós, ingatlanügyekkel foglalkozó jogász elmondta, „Irodámat évente több száz alkalommal bízzák meg ingatlanügyek intézésével. Tíz ügyfélből nagyjából hét esetben fordul elő, hogy csak az adásvételi szerződés megkötése alkalmával döbbennek rá, milyen pluszköltségek terhelik még őket. Nem egyszer fordult már elő az is, hogy a meglévő hitel mellé egy újabbat kellett felvenni, mert a nem várt kiadásokat csak így tudták fedezni."
A problémára megoldást nyújt a Magyarországon nemrégiben bevezetett értékesítési modell, amely lehetővé teszi az ingyenes ügyvédi szolgáltatás, valamint költöztetés biztosítását, de ami a legfontosabb, az ingatlant vásárolni szándékozó ügyfél teljeskörű, a járulékos költségeket is érintő tanácsadást, információszolgáltatást kap. A CLEVERHOME-modell lényege, hogy az ingatlant kínáló fél olyan szerződést köt az értékesítési tanácsadóval, mely által egy bizonyos sikerdíj fejében a modellt alkalmazva ingyenessé válik az ügyvédi szolgáltatás, valamint a költöztetés. A CLEVERHOME-modellben végigkísérik mindkét felet az eladási vagy vételi elhatározás megszületésétől a hirdetésen, eladó- vagy vevőszerzésen, hitelszerzésen, adásvételen, költöztetésen át.
Ezáltal a „meglepetés"-költségek egy viszonylagos minimumra csökkenthetők, valamint az ingatlan végleges költsége is lényegesen, adott esetben akár félmillió forinttal is csökkenthető. A fentiekből logikusan következik, hogy a CLEVERHOME-modellben kínált ingatlanok még a mai nehéz piaci helyzetben is jobban értékesíthetőek, hiszen a több százezer forintos megtakarítás mindenkinek jól jön, azaz a vevők inkább a CLEVERHOME-modellben hirdetett ingatlanok közül fognak választani.