Indul a 2015/16-os Szent Efrém évad
3 perc olvasásSzeptember 13-án, vasárnap este a BMC-ben rendhagyó programmal indítja 14. évadját a Szent Efrém Férfikar: ugyanis nem bizánci rítusú, s nem is magyar repertoárjukból merítenek, hanem új műsorral: reneszánsz csatazenékkel mutatkoznak be, melyek a 15-16. században oly népszerűek voltak.
Szeptember 13-án, vasárnap este a BMC-ben rendhagyó programmal indítja 14. évadját a Szent Efrém Férfikar: ugyanis nem bizánci rítusú, s nem is magyar repertoárjukból merítenek, hanem új műsorral: reneszánsz csatazenékkel mutatkoznak be, melyek a 15-16. században oly népszerűek voltak.
Megszólal az első ilyen mű, melyet aztán több tucat követett: Clement Janequin szenzációs és híres kompozíciója a Marignan-i csatáról, amely éppen ezen a napon zajlott le 500 évvel ezelőtt. Janequin remekműve mellett felhangzik Fletxa – katalán, Demantius – német és Tinódi Lantos Sebestyén – magyar mester csatazenéje, emellett a Budapest Trombone Kvartett és Mezei János (continuo) korabeli táncokkal fűszerezi az estet.
Az Orientale lumen sorozatuk ötödik évadját rendezik a Szent István Bazilikában, s itt koncerteznek a szentpétervári Optina Pustyn Férfikarral, a Lautitia Kóruscsaláddal, Kocsis Fülöp érsek-metropolitával és – közkívánatra – ismét vendégük lesz a csodás hangú libanoni énekesnő, Abeer Nehme. A hangversenyévadban föllépnek még többek között az Amadindával, a Muzsikás Együttessel, Sebestyén Mártával, Szokolay Dongó Balázzsal, Lackfi Jánossal és a Szolnoki Bartók Béla Nőikarral.
Neves fesztiválokon is találkozhat a közönség a Szent Efrém Férfikarral: Ars Sacra Fesztivál, Gödöllői Liszt Fesztivál, Budapesti Tavaszi Fesztivál, Tízforrás Fesztivál, Józef Swider Fesztivál (Lengyelország) és Between Two Worlds Festival (Albánia), illetve az immár hagyománnyá váló, óévet búcsúztató, háromnapos BMC-karácsony, ahol a nagy sikert aratott Notre-Dame- és a Westminster-napok után idén Római Napok lesznek.
A BMC Kiadónál Bartók & Folk címmel a napokban megjelent a férfikar tízedik CD-lemeze. Ezen Bartók Béla összes férfikara hallható, a művek inspirációjául szolgáló parasztzenei környezetben, amelyből Szokolay Dongó Balázs játszik furulyán, dudán és tárogatón. Az előadók szándéka, hogy a következő években Bartók munkásságának ezt a kevéssé ismert területét is megismertessék a hazai – és a határon túli közönséggel, valamint a nemzetközi zenei élettel.
A Szent Efrém Férfikar fellépéseit, tevékenységét a honlapjukon, illetve a facebook oldalukon kísérhetik figyelemmel.
https://www.facebook.com/szentefrem
Lantai József